• Wojewódzki Konkurs Astronomiczny

     • 25 marca okazał się bardzo szczęśliwy dla reprezentantów naszej szkoły w  konkursie astronomicznym.  Dwie drużyny wzięły udział w finale Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego "Odkryjmy tajemnice Wszechświata", który odbył się w Planetarium Wenus w Zielonej Górze. Po wysłuchaniu wszystkich prac decyzją jury Oskar Wojtyna i Gracjan Pieczonka z klasy II B LO za zaprezentowanie tematu pt. "Gotowanie komety" zajęli 2 miejsce, a Aleksandra Komisarek z klasy I T oraz Marta Szopna klasy I B LO zajęły 3 miejsce za wygłoszenie hipotezy mikrobiologicznego życia na Wenus. Uczniowie uczestniczyli także w premierowym seansie o życiu komórek w zielonogórskim planetarium. Gratulujemy uczniom wielkiego sukcesu i życzymy kolejnych osiągnięć w zgłębianiu i odkrywaniu tajemnic naukowych.

     • Tak obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny

     • 21 marca, po raz jedenasty, odbyła się  „Marzanna 2019”- szkolny festiwal twórczości uczniów, połączony z rywalizacją i walką o festiwalowe trofea. Występy szkolnych artystów były oceniane w kilku kategoriach: występ wokalny, taneczny i klasowy. Nagrodzeni zostali również ci, którzy zgodnie ze szkolną tradycją, zaprezentowali ciekawe wiosenne przebrania. Dla nich przygotowano „bilety na niepytanie”. Dla zwycięzców wartościowe nagrody ufundował Starosta Krośnieński oraz Burmistrz Krosna Odrzańskiego. Oto lista laureatów zmagań artystycznych: w kategorii występ wokalny I miejsce uzyskała  Oliwia Jodko z klasy III zawodowej, II miejsce - Kinga Boryta z III klasy LO, natomiast III miejsce zapewniła sobie Sandra Zaborowicz z klasy II LO. Nagrodę publiczności Złoty klucz odebrał Michał Berlikowski z klasy II LO. Podczas tanecznych występów mogliśmy podziwiać umiejętności Szymona Nabrzuchowskiego z klasy I LO, któremu towarzyszyła macierzysta grupa taneczna „Etna” oraz Daniela Olearczyka z klasy III technikum, który wraz z Wiktorią Zielińską z klasy III LO, pokazał  swój taneczny talent. Nie mniej spektakularnym występem był popis zumby w wykonaniu Kingi Boryty, która wraz z towarzyszącą jej  instruktorką zumby, panią Elżbietą Senkowska-Stryjek, wciągnęła do zabawy widzów. W kategorii występ klasowy zaprezentowały się klasy III B LO oraz I technikum. Nagrodzona została  także klasa II technikum, która osiągnęła najwyższą frekwencję w szkole-95%! Nagrodzonym i biorącym udział w imprezie dziękujemy i gratulujemy.

     • Spotkanie z przedstawicielami Uniwersytetu Zielonogórskiego

     • 20.03.2019 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów najstarszych klas Liceum i Technikum z przedstawicielami Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wykładowcy zachęcali uczniów do studiowania w Zielonej Górze kierunków ścisłych: fizyki, astronomii, budownictwa, architektury, inżynierii środowiska oraz na nowych kierunkach, takich jak geoinformatyka i techniki satelitarne, a także zarządzanie gospodarką komunalną. Młodzież wysłuchała krótkich wykładów: fizyka w zastosowaniach oraz dlaczego warto studiować astronomię . Dziękujemy przedstawicielom UZ za bardzo wartościowe spotkanie.

     • Noc Naukowców

     • 20 marca odbyła się kolejna Noc Naukowców. Oprócz uczniów naszej szkoły, odwiedzili nas uczniowie z Gimnazjum w Krośnie Odrzańskim oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2. Uczniowie z klasy III B LO zaprezentowali młodszym kolegom i koleżankom doświadczenia z chemii i biologii. Gwoździem programu były doświadczenia z fizyki, gdzie uczniowie gotowali kometę z suchego lodu oraz oglądalì niezwykłe "umiejętności" ciekłego azotu. Każdy mógł zrobić sobie zdjęcie w profesjonalnym studio reklamy. Kolejne spotkanie z nauką już za rok! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

     • Wycieczka edukacyjna

     • 15 marca 2019 roku grupa 26 osób z Liceum i Technikum wraz z nauczycielkami Joanną Wąchałą oraz Marzeną Truchan-Michalak uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej do Elektrowni Wodnej w Dychowie. Przewodnik zapoznał młodzież z historią tego obiektu,a następnie uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili wnętrze Elektrowni. Niesamowite wrażenie zrobiła pracująca turbina,a także wizyta w miejscu,z którego kontroluje się pracę urządzeń. Była to niezwykle cenna lekcja fizyki dla uczniów,za co dziękujemy pracownikom Elektrowni. Następnie grupa zwiedziła drugą firmę - ABC Recykling w Krośnie Odrzańskim. Jeden z pracowników firmy opowiedział, po co ta firma istnieje,jakie produkty uzyskać można w wyniku recyklingu opon oraz gdzie je wykorzystać. Młodzież mogła zobaczyć cały proces przetwarzania opon, także w ogromnej hali. Dziękujemy Panu Dyrektorowi za umożliwienie zwiedzenia tego obiektu.

     • Wojewódzkie Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne

     • 4 marca 2019 roku Oskar Wojtyna z klasy II B LO oraz Aleksandra Komisarek z klasy I T wraz z nauczycielem fizyki Marzeną Truchan-Michalak uczestniczyli w Wojewódzkim Młodzieżowym Seminarium Astronomiczno-Astronautycznym, które odbyło się w Sulęcinie. Podczas spotkania nasi uczniowie wygłosili przygotowane wcześniej referaty: Oskar mówił o "gotowaniu" komety, Ola o hipotezie mikrobiologicznego życia w chmurach Wenus. Po wysłuchaniu wszystkich referatów decyzją komisji konkursowej Oskar zając 3 miejsce i został zaproszony na Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne,które odbędzie się od 21 do 23 marca w Grudziądzu. Ola otrzymała dyplom uczestnictwa. Gratulujemy serdecznie uczniom i życzymy dalszych sukcesów w pogłębianiu tajemnic Wszechświata.

     • Obchody Dnia Patrona

     • 10 lutego 1962 roku zmarł Władysław Broniewski - patron naszej szkoły. Z tej okazji, jak co roku, obchodzimy Dzień Patrona. Aby przybliżyć uczniom sylwetkę poety, biblioteka szkolna przygotowała prezentację ukazującą  życie i twórczość Broniewskiego oraz wystawę publikacji dotyczących tego wybitnego Polaka. Ponadto uczniowie klas pierwszych wykonali plakaty okolicznościowe. Władysław Broniewski to wybitny poeta, którego wiersze o tematyce patriotycznej recytowały kolejne pokolenia rodaków.

      W 1962 roku był u szczytu kariery literackiej, kiedy przyjechał do Krosna Odrzańskiego na wieczór autorski. Było to wówczas tak doniosłe wydarzenie, że w 1964 roku nadano imię Broniewskiego jedynej szkole średniej w mieście. Obecnie popularność tego legionisty, odznaczonego wysokimi odznaczeniami bojowymi: VIRTUTI MILITARI i czterokrotnie KRZYŻEM WALECZNYCH, nieco przygasła,  jednak warto pamiętać jego postać.

     • Konkurs ortograficzny „Szkolne Dyktando”

     • Z okazji przypadającego w lutym Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, uczniowie naszej szkoły, sprawdzili swoje umiejętności językowe, pisząc dyktando. W ZSP pisanie dyktanda stało się już tradycją, uczniowie piszą je od trzynastu lat i wciąż cieszy się ono niesłabnącym zainteresowaniem młodzieży. W tym roku z tekstem najeżonym pułapkami ortograficznymi zmierzyło się 23 uczniów. Autorem tekstu dyktanda jest były nauczyciel krośnieńskiego liceum, a obecnie autorytet w dziedzinie językoznawstwa, prof. dr hab. Edward Polański.

      Najlepiej dyktando napisali: Martyna Grzelak, Michał Grydziuszko i Iwona Dałek. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe i będą reprezentowali ZSP na powiatowym konkursie ortograficznym w Gubinie.