• DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH W SZACHY

     • 28 listopada skoro świt nasza czteroosobowa drużyna Weronika Maryniaczyk, Jan Jasik, Marcel Dechnik, Wiktor Stelmaszuk wyruszyła do Sulechowa na wojewódzki turniej szachowy. Spośród 17 ekip, biorących udział w zawodach nasza szkoła zajęła 7 miejsce. Zapraszamy do fotorelacji...

     • Narodowe czytanie w języku niemieckim

     • 18 listopada 2022 roku uczniowie klas 1b, 1c, 4b oraz 4c przyłączyli się do akcji narodowego czytania w języku niemieckim. Akcja ta jest organizowana od 2004 roku pod nazwą „Der Bundesweite Vorlesetag” przez Stiftung Lesen, fundację promującą czytanie i kompetencje medialne, tygodnik „Die Zeit” oraz Deutsche Bahn Stiftung, fundację prowadzoną przez Kolej Niemiecką. W tym roku odbyła się już po raz 19., pod hasłem „Gemeinsam einzigartig”. Nauczyciele języka niemieckiego, p. Sylwia Perwińska i p. Radosław Mrówka, postanowili wybrać na tę okazję baśnie braci Grimm („Das Rottkäpchen” i „Frau Holle” czyli „Czerwony Kapturek” i „Pani Zima”). Wybór ten nie był przypadkowy, ponieważ to właśnie bracia Grimm jako językoznawcy propagowali rozwój języka i uznaje się ich za ojców współczesnej germanistyki. W 1838 roku rozpoczęli pracę nad największym słownikiem języka niemieckiego, „Deutsches Wörterbuch”, który został ukończony dopiero po 123 latach. Obejmuje 17 tomów i do dzisiaj jest on uznawany za jedno z najbardziej znaczących dzieł językoznawczych dotyczących języka niemieckiego. Akcja została zgłoszona na oficjalnej stronie fundacji Stiftung Lesen, dzięki czemu nasza szkoła została uwzględniona wśród innych instytucji i osób prywatnych, które przyłączyły się do tego wydarzenia.

     • Wycieczka edukacyjna

     • Czy szkło to ciecz czy ciało stałe? Jak wygląda produkcja szkła w hucie? Czy bezpieczna była praca górnika w sztolni uranowej? Na te i inne pytania mogli szukać odpowiedzi uczestnicy wycieczki edukacyjnej pod opieką Marzeny Truchan-Michalak i Krzysztofa Leszkiewicza, która odbyła się w dniu 14.11.2023r. Młodzież zwiedziła Hutę Szkła w Piechowicach, w której uczestniczyła w warsztatach grawerowania na szkle, przyglądała się pracy hutników oraz osób dokonujących obróbki szkła. W sztolni w Kowarach podczas godzinnego spaceru pod ziemią mogła dowiedzieć się o historii wydobycia uranu. Uczniowie widzieli model bomby Little Boy zrzuconej na Hiroszimę oraz uczestniczyli w spektaklu laserowym obrazującym wybuch bomby atomowej. Były to niecodzienne i bardzo ciekawe lekcje fizyki i chemii, które uczniowie zapamiętają na długie lata.

     • Szkolenie klas mundurowych

     • W dniach 10,17,24 października oraz 7 listopada uczniowie klas mundurowych OPW uczestniczyli w szkoleniach proobronnych. Instruktorzy z JW1517 Czerwieńsk przeprowadzili zajęcia z zakresu: regulaminów, musztry, teorii strzelectwa i taktyki pola walki. Uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Wszystkim dopisywały dobre humory.

     • Spotkanie z Peterem Gladwinem

     • Peter Gladwin to człowiek bardzo mocno doświadczony przez życie. Trudne wydarzenia, jakich doświadczał, odciskały piętno na jego psychice do chwili, aż zupełnie się poddał. O tym jak poradził sobie z wieloma uzależnieniami, bezdomnością i skrajną demoralizacją opowiadał naszym uczniom podczas spotkania, które odbyło się 28.10.2022. Młodzież miała możliwość nie tylko poznać historię życia Petera, ale również dowiedzieć się, do czego mogą doprowadzić błędne decyzje. Na pamiątkę uczniowie i nauczyciele otrzymali kilka egzemplarzy książki Petera Gladwina pod tytułem „Powstać z popiołów” oraz życzenia pomyślności i dobrego życia dla wszystkich.

     • Akcja „Upoluj swoją książkę”

     • Biblioteka ZSP zaprasza uczniów i nauczycieli do udziału w największej akcji czytelniczej w kraju „Upoluj swoją książkę”. Dzięki akcji można zupełnie za darmo przeczytać 18 bestsellerowych książek w formie e-booków i audiobooków. Kod QR zapewniający dostęp do 18 tytułów znajduje się na plakacie opublikowanym na stronie internetowej szkoły i jej profilu na FB. Czytać i słuchać bestsellerowych książek można przez cały listopad. Wszystkie informacje dostępne na stronie Czytaj PL.

      Opis akcji wraz z listą tegorocznych książek można znaleźć tutaj  https://akcja.czytajpl.pl/index.html#akcja

     • Dzień otwarty w Homanicie

     • 28 października 2022r. uczniowie klasy IV i II technikum oraz klasy trzeciej szkoły branżowej uczestniczyli w Dniu Otwartym firmy Homanit Krosno Odrzańskie Sp. z o.o. Poznaliśmy historię, produkty firmy, sprzęt, z którego korzysta. Odbyliśmy wycieczkę po zakładzie, rozmawialiśmy z pracownikami i przedstawicielami firm współpracujących z Homanitem: Linde i Volvo. 

      Firma Homanit ma ciekawą ofertę dla potencjalnych pracowników. Umożliwia rozwój zawodowy pracowników i dba o ich rodziny. Spotkaliśmy kilku absolwentów naszej szkoły, ponieważ znajdują tu pracę mechanicy, strażacy, pracownicy BHP, informatycy, pracownicy biurowi i osoby bez kwalifikacje, ponieważ firma zapewnia szkolenia, ale też darmowe dowozy do pracy i posiłki.

      W czasie spotkania z pracownikami firmy z zainteresowaniem słuchaliśmy wiadomości o firmie, a potem aktywnie uczestniczyliśmy w konkursie na jej temat i otrzymaliśmy wiele upominków.

      Dzięki wizycie w firmie Homanit poznaliśmy jedną z największych firm na lokalnym rynku pracy, zyskaliśmy wiedzę, dzięki której bardziej świadomie będziemy wchodzić na rynek pracy.

     • Byliśmy w Berlinie

     • Wycieczka autokarowa do innego miasta jest doskonałą okazją do integracji  i poszerzenia wiedzy. Między innymi w tym celu wybraliśmy się do Berlina. Odwiedziliśmy Muzeum Historii Naturalnej, aby zobaczyć wystawę „Dinozaury”, czyli poszerzyć wiedzę o życiu tych zwierząt, obejrzeć z bliska szkielety dinozaurów z trzech epok genealogicznych,  czaszki tych zwierząt i  różne skamieliny sprzed milionów lat. Pasjonująca była też wystawa na temat Ziemi, gdzie obserwowaliśmy animacje i sekwencje filmowe na temat ruchów płyt tektonicznych, uderzeń asteroid i meteorytów, wulkanizmu czy klimatu. Z zainteresowaniem oglądaliśmy również różnego rodzaju minerały, o ciekawych barwach i kształtach, które zgromadził wybitny uczony Alexander Humboldt i przekazał do muzeum. 

      Dla niektórych z nas jeszcze ciekawsze okazało się Niemieckie Muzeum Techniki poświęcone historii lotnictwa, żeglugi, motoryzacji czy komputeryzacji. Chłopcy z zaciekawieniem oglądali model pierwszego samochodu elektrycznego, ciekawe były nowinki techniczne wspomagające medycynę.

      Poznaliśmy też historię rozwoju Berlina i zobaczyliśmy najciekawsze, znane zabytki, te najstarsze na Wyspie Muzeów, ale widzieliśmy też Mur Berliński, dziś ozdobiony wymownymi muralami, Berliner Fernsehturm, czyli słynną wieżę telewizyjną czy Pomnik Pomordowanych Żydów Europy.

      Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i gotowi na kolejne wyprawy.