• Wycieczka do Drezna

     • 16 grudnia 2022 roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję zwiedzić Drezno, jedno z najpiękniejszych miast, nazywane Florencją nad Łabą i Perłą Baroku. W czasie podróży pilotka z biura podróży opowiedziała nam o najważniejszych wydarzeniach z historii Drezna, w tym o najtragiczniejszym w dziejach tego miasta, czyli zbombardowaniu, które miało miejsce 13.02.1945 roku. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od nowej synagogi, która stoi w miejscu tej spalonej podczas Kryształowej Nocy. Potem przeszliśmy pod jedno z największych muzeów sztuki, Albertinum, i dalej Tarasami Brühla obok Akademii Sztuk Pięknych pod Kościół Dworski pw. Świętej Trójcy. Następnie nasza wycieczka prowadziła wzdłuż najdłuższego Orszaku Książęcego Wettynów, niezwykle ciekawego i oryginalnego dzieła, namalowanego na płytkach z porcelany miśnieńskiej. Tą trasą przeszliśmy pod luterański kościół Mariacki, znany pod nazwą Frauenkirche. Ruiny tego kościoła przez wiele lat przypominały o zbombardowaniu Drezna, a sama budowla została odbudowana i ponownie konsekrowana dopiero w 2005 roku.

      Drezno to nie tylko miejsce wspaniałych przeżyć dla historyka czy miłośnika zabytków, to również nowoczesne miasto. Dowodem tego jest Szklana Manufaktura Volkswagena, gdzie mogliśmy zobaczyć linię montażową najnowszego modelu VW ID.3. Manufaktura znajduje się w samym centrum miasta, na skraju olbrzymiego parku. Zastosowano w niej najnowocześniejsze rozwiązania ekologiczne, a szklana konstrukcja sprawia, że wszystko, co dzieje się w środku, jest widoczne z ulicy.

      Zwyczajem innych nie tylko niemieckich miast w okresie Bożego Narodzenia Drezno kusi jarmarkami i pięknymi dekoracjami. Gdy już zapadał zmrok, mogliśmy poczuć klimat nadchodzących świąt, przechadzając się alejkami najstarszego jarmarku bożonarodzeniowego w Niemczech, którego nazwa Striezelmarkt nawiązuje do bardzo popularnego ciasta świątecznego – Striezel. W tym roku odbywa się on już po raz 588.

      Zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

       

     • Wojewódzkie zawody w tenisie stołowym

     • 30 listopada odbyły się półfinałowe zawody na szczeblu wojewódzkim w tenisie stołowym. Naszą szkołę reprezentowały:, Dominika Nowak, Amelia Pawelska i Natalia Stefanowicz. Po zaciętych meczach dziewczyny wywalczyły VII miejsce. Serdecznie gratulujemy.

     • Zajęcia Zakładzie Kryminalistyki KPP Krosno Odrzańskie

     • W dniu 22.11.2022 r. grupa uczniów z klasy 4 Bp razem z nauczycielką fizyki Marzeną Truchan-Michalak uczestniczyła w zajęciach w Zakładzie Kryminalistyki Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się pracy technika kryminalistyki, dowiedzieć się m.in. co to jest daktyloskopia, jakie metody i środki wykorzystywało się i obecnie wykorzystuje do zbierania śladów, jak zabezpiecza się materiał dowodowy. Młodzież miała możliwość samodzielnie ujawnić i zabezpieczyć ślad. Dziękujemy Pani Justynie Kulce i Panu Jackowi Bąkowi za poświęcony czas, cenne uwagi i wspaniałą atmosferę podczas spotkania.