• Kolejne doświadczenia zdobyte…

     • W czwartek 23 marca wybraliśmy się do Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego w Słońsku, gdzie poznawaliśmy ciekawe informacje na temat Parku Narodowego „Ujście Warty” i żyjących tam ptaków. Po obejrzeniu wystawy i locie balonem odpoczywaliśmy pływając łódką po Warcie, a na koniec za pomocą lornetek oglądaliśmy budzącą się naturę. Kolejnym etapem naszej podróży był Międzyrzecki Rejon Umocniony, gdzie na głębokości 30 metrów pod ziemią spacerowaliśmy podglądając nietoperze, jeździliśmy wózkiem szynowym i z zaciekawieniem słuchaliśmy przewodnika, który przekazał nam bardzo wiele ciekawych informacji. Po intensywnych wrażeniach wspólnie spędziliśmy kilka miłych chwil przy ognisku na pieczeniu kiełbasek, a w drodze powrotnej do domu, zgodnie stwierdziliśmy, że te miejsca warto było odwiedzić i z pewnością tam wrócimy.

     • "Grot Arena" Zielona Góra

     • W zeszły piątek, 24.03.2023 roku uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawczyniami Paniami Marzeną Lewandowską i Małgorzatą Stępień oraz opiekunami Panią Justyną Tresenberg oraz Panem Radosławem Mrówką udali się na odpoczynek od obowiązków szkolnych do sali zabaw „Grot Arena” w Zielonej Górze. Na miejscu czekała na wszystkich wspaniała zabawa w postaci szalonej jazdy na gokartach oraz zacięta walka z laserowymi karabinami na łonie natury.

      Po zakończeniu zabaw uczestnicy wycieczki udali się na posiłek i pyszny deser do galerii Focus, po czym wszyscy zadowoleni wrócili do domu.

       

     • Wycieczka do Berlina

     • W dniu 17.03.2023 odbyła się wycieczka edukacyjna do Berlina. Grupa uczniów naszej szkoły rozpoczęła zwiedzanie od pobytu w Muzeum Techniki, gdzie  znajduje się ogromna ilość eksponatów, dziś, można powiedzieć, już historycznych. Uczniowie podziwiali makiety statków, samoloty, stroje i odznaczenia wojskowe, ogromne łodzie, kutry, dawne składy pociągów. Następnie mogli obejrzeć Bramę Brandenburską, Reichstag, Holocaust Mahnmal: pomnik Żydów, Alexanderplatz i wieżę telewizyjną, Plac Poczdamski i fragment muru berlińskiego, Checkpoint Charlie, Tiergarten: zielone płuca Berlina. Ostatnim punktem programu była wizyta w Muzeum Historii Naturalnej. Tu młodzież podziwiała  największy zrekonstruowany i złożony szkielet dinozaura na świecie oraz najlepiej zachowany, skamieniały okaz wczesnego ptaka z rodzaju Archaeopteryx. Dziękujemy biuru podróży EXODUS i panu pilotowi za bardzo ciekawy program i przekazaną wiedzę.

       

     • Dzień Wiosny

     • Dzień Wiosny to szczególny dzień w ZSP w Krośnie Odrzańskim. Dziś nasi uczniowie brali udział w ,,Wiosennym Talent Show”. Wysłuchaliśmy więc  pięknych wykonań wokalnych, utworów muzycznych własnego autorstwa, obejrzeliśmy  prace plastyczne naszych  uzdolnionych uczniów. Gratulujemy i dziękujemy naszym uczestnikom! Wszyscy byliście wspaniali! Bardzo dziękujemy Panu Burmistrzowi Markowi Cebuli za cenne nagrody dla naszych uczestników.
      Na podziękowania zasługują również wszyscy ci, którzy zaangażowali się w przygotowanie naszego ,,Wiosennego Talent Show”. Dziękujemy szanownej komisji, z Panią dyrektor Barbarą Kołarzyk na czele,  która nie miała dziś łatwego zadania, bo poziom uczestników artystycznych zmagań był wysoki. Ale impreza artystyczna to nie jedyna atrakcja tego dnia. Nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali  uwielbiany przez uczniów naszej szkoły turniej piątek piłkarskich, w którym udział wzięło 11 drużyn. Rywalizacja była zacięta , a najlepszą drużyną w szkole okazała się klasa 2 A, która zajęła miejsce I, następnie klasa 3B miejsce II i na miejscu III klasa IIIA. Wszystkim serdecznie gratulujemy !!!!

     • Spotkanie z Ambasadorem Edukacji Kosmicznej

     • W dniu 10.03.2023 na zaproszenie nauczycielki fizyki do naszej szkoły zawitał niesamowity gość. Dr Waldemar Grabowski jest fizykiem, zafascynowanym Kosmosem, a także Ambasadorem Edukacji Kosmicznej ESERO i przedstawicielem europejskiego biura tej instytucji. Nasz gość wygłosił do młodzieży prelekcję na temat satelitów, a następnie po krótkim wprowadzeniu przeprowadził warsztaty budowy lądownika marsjańskiego. Zadaniem uczniów było zbudowanie takiego pojazdu z jajkiem na pokładzie, który wylądowałby na planecie bez szkody dla „jajkonauty”. Było to niezłe wyzwanie dla drużyn. Okazało się, że lądowanie powiodło się tylko dwóm drużynom i „jajkonauta” na pokładzie ich pojazdów ocalał. Pracy towarzyszyła miła, zabawna atmosfera, a uśmiech gościł na twarzach pracujących inżynierów. Dziękujemy Panu Waldemarowi za przyjęcie zaproszenia, przemiłe spotkanie, przekazanie wiedzy i czekamy na kolejne kosmiczne zajęcia.

     • Galaktyka kobiet

     • Dzień kobiet kojarzy się głownie z kwiatami i słodkościami. Grupa uczniów z klasy 4 Bp wraz z nauczycielką fizyki Marzeną Truchan-Michalak postanowiła spędzić ten dzień w niecodzienny sposób.  Młodzież uczestniczyła w warsztatach Galaktyka kobiet: Kariera w sektorze kosmicznym, organizowanych on-line przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Uczniowie wysłuchali pogadanki Pani Justyny Średzińskiej, następnie zostali podzieleni na drużyny, w których dyskutowali  o wpływie m.in. próżni kosmicznej na organizm człowieka, o problemie łączności w Kosmosie, o wyżywieniu kosmonautów. Młodzież mogła podzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi drużynami oraz z organizatorami. Spotkanie było okazją do rozmów o roli kobiet w szeroko pojętym sektorze kosmicznym. Serdecznie dziękujemy za inspirujące porady przekazane przez prelegentów.

       

     • Konkurs  motoryzacyjny

     • W dniu 10.03.2023 r. w szkole odbył się półfinał „XII Ogólnopolskich Mistrzostw  Mechaników  2023”, który zorganizował nauczyciel przedmiotów zawodowych Mieczysław Mackowiak. W konkursie udział wzięło 28 uczniów szkoły branżowej,  kształcących się w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych.

      O pierwsze miejsce walczyło 28 uczniów, a najwyższe wyniki osiągnęli uczniowie klasy pierwszej: Olejarz Kacper, Kasowski Kacper, Banasiak Kuba, Gałek Jakub. Dużą wiedzą wykazali się też uczniowie klasy drugiej: Soliwoda Bartosz, Nowicki Konrad, Kucharek Filip, Adamkiewicz Bartosz.

      Gratulujemy zwycięzcom i pozostałym uczestnikom oraz przygotowującemu ich nauczycielowi.

       

     • Sukces Andrzeja Syrewicza

     • W dniu 3.03.2023 odbyło się Wojewódzkie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno – Astronautyczne. Wzięło w nim udział 5 uczniów naszej szkoły: Hanna Korzeniowska, Szymon Muchowski i Andrzej Syrewicz z klasy Ib oraz Wanesa Korab i Kamil Szumow z klasy II b. Pod okiem nauczycielki fizyki Marzeny Truchan-Michalak zostali przygotowani do wygłoszenia referatu na wybrany przez siebie temat z zakresu astronomii lub astronautyki. Była to świetna okazja do pogłębienia wiedzy z tych dziedzin.  Komisja doceniła trud przygotowania i odwagę wystąpienia przed publicznością. Decyzją jury Andrzej  Syrewicz został zaproszony do udziału w Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym, które odbędzie w dniach 23-25.03.2023 w Grudziądzu. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów w zgłębianiu tajemnic Wszechświata.

     • Sędzia Anna Maria Wesołowska

     • W środę 01.03.2023 w naszym mieście mogliśmy gościć osobę znaną z programów telewizyjnych panią Annę Marię Wesołowską, która obecnie jako sędzia w stanie spoczynku prowadzi prelekcje dla młodzieży szkolnej w całej Polsce. Pani Wesołowska podczas spotkania zorganizowanego w jednej z krośnieńskich szkół opowiadała o swojej pracy, udzielała wskazówek dla nauczycieli i rodziców uczących się młodych ludzi oraz przekazała nam bardzo ważną uwagę dotyczącą orzekania w sprawie nieletnich przestępców: „należy rozwijać świadomość odpowiedzialności dzieci za własne czyny, aby nie musiały stawać przed wymiarem sprawiedliwości, ponieważ wtedy jest już za późno aby ustrzec ich przed błędem przekreślającym szczęśliwe życie”…. Na koniec Pani Sędzia przekazała serdeczne życzenia dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych.