• Od ponad tygodnia, 20. uczniów  jest na praktykach w Rimini.

     • Pracujemy i zwiedzamy miasto. Już w pierwsze dni oprowadzono nas po starówce, zobaczyliśmy słynną Tempio Malatestiano, czyli katedrę, nazwaną tak od imienia władcy tego miasta w XV wieku, Sygismondo Malatesty, Łuk Augusta, Domus del Chirurgo – zabytki Rimini z początków naszej ery i czasów renesansu. Wspólnie przespacerowaliśmy się mostem Tyberiusza, poznaliśmy San Giuliano – urokliwą zabytkową wioskę rybacką, przywitaliśmy się z morzem. Pogoda nie zawsze nam dopisuje, ale popołudniami staramy się korzystać ze świeżego powietrza i poznawać kolejne zakątki w Rimini.

     • Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

     • W dniu 19.04. 2023 po raz kolejny w naszej szkole gościli funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim. Tym razem na zaproszenie nauczycielki Marzeny Truchan – Michalak na lekcjach fizyki w klasach trzecich Liceum i czwartych Technikum opowiadali i prezentowali sprzęt związany z zagadnieniami promieniowania termicznego. Młodzież miała okazję spojrzeć na świat przez kamerę termowizyjną oraz noktowizor, poznała zasadę działania sprzętu oraz jego wykorzystanie. Panowie w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli o swojej pracy, chętnie odpowiadali na zadawane pytania. Były to niezwykle ciekawe zajęcia, które uczniowie zapamiętają na długo. Dziękujemy Panu Komendantowi za wyrażenie zgody na zajęcia oraz Panom funkcjonariuszom za cierpliwość, poświęcony czas i przekazaną wiedzę.

     • Wizyta w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej ZCM

     • Ile zdjęć rentgenowskich można wykonać w ciągu roku? Jak wygląda dozymetr? Jak chronić się przed promieniowaniem rentgenowskim? Jakie dawki przyjmuje ludzki organizm podczas badania? Na te i inne pytania odpowiedzi szukali uczniowie z grupy matematyczno-fizycznej klasy 4 Bp podczas zajęć w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Zachodniego Centrum Medycznego w Krośnie Odrzańskim. Młodzież miała okazję zobaczyć, jak można wykorzystać wiedzę teoretyczną z zakresu fal elektromagnetycznych w praktycznym zastosowaniu. Panie pracujące w Zakładzie opowiedziały uczniom o swojej pracy - jak przygotowują pacjenta do badania, jak go chronią przed promieniowaniem, jak wygląda przebieg badania, jakie dawki otrzymuje pacjent, jak odbywa się analiza robionych zdjęć, kiedy pacjent jest kierowany na dalsze badania diagnostyczne takie jak tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny.

      Dziękujemy serdecznie przesympatycznym Paniom z Zakładu Diagnostyki Obrazowej za poświęcony czas i przekazaną wiedzę oraz Pani Prezes Zachodniego Centrum Medycznego za wyrażenie zgody na zajęcia.

     • Spotkanie w Policji

     • W dniu 27.03.2023 kolejna grupa młodzieży została zaproszona na spotkanie i warsztaty do Komendy Powiatowej Policji w Krośnie. Uczniowie mieli okazję spotkać się z policjantami i technikiem kryminalistyki, który przybliżył im metody daktyloskopowe zbierania śladów, omówił przebieg czynności po przybyciu na miejsce zdarzenia. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o specyfice pracy policjanta, etapach rekrutacji oraz o możliwościach rozwoju zawodowego. Niezłą atrakcją była dla młodzieży strzelnica, na której, po krótkim szkoleniu, uczniowie mieli szansę poćwiczyć strzelanie.

      Dziękujemy Pani Justynie, Panu Jackowi oraz pozostałym policjantom za zorganizowanie tak wartościowego spotkania.

     • Poznań Motor Show 2023

     • W dniu 31.03.2023 r. zorganizowany został wyjazd uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych na Targi Motoryzacyjne w Poznaniu. W wycieczce wzięło udział 50 uczestników, przede wszystkim uczniowie szkoły branżowej, kształcący się w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych. Wyjazd zorganizował nauczyciel przedmiotów zawodowych p.  Mieczysław Maćkowiak. Tegoroczne targi Poznań Motor Show były niezwykle urozmaicone pod kątem przygotowanej ekspozycji. Uczniowie z bliska podziwiali najnowsze modele wiodących marek motoryzacyjnych, np.: samochody Mazdy, Mercedesa, Grupy Volkswagen, Aston Martina, McLarena, Nissana, Renault, Forda, Dacii, SsangYong, Suzuki, Hondy, Hyundaia, Kia czy Skywell. Również ciekawie prezentował się salon motocyklowy, gdzie uczniowie mogli oglądać wiele interesujących modeli jednośladów, np.: Honda, Kawasaki, MV Agusta, Triumph, Junak, Zero, Super Soco. Bardzo dużym zainteresowaniem naszych uczniów cieszyły się popisy gwiazd motocyklowego stuntu oraz samochodowego driftu. Podczas tych pokazów dominowały ciekawe ewolucje  samochodów, kontrolowane poślizgi, a przede wszystkim jazda bokiem  oraz specyficzny zapach „palenia gumy”. Dla większości uczniów był to pierwszy wyjazd na tego typu imprezę.  Niezapomniane wrażenie zrobiła możliwość oglądania nowoczesnych konstrukcji, niektórzy zasiadali za kierownicą luksusowych samochodów.

       

     • Dzień Patrona Szkoły

     • 31 marca odbył się apel  poświęcony  Władysławowi Broniewskiemu, na którym uczniowie klas pierwszych poznali biografię i twórczość poety. Prowadzący – Amelia Nowak  i Adrian Kasperski przybliżyli ważne, niekiedy bardzo dramatyczne fakty z życia naszego patrona, takie jak pobyt w Legionach, areszt na Łubiance czy śmierć jedynej córki. Zebrani usłyszeli także najpiękniejsze wiersze: ,,Ulicę Miłą” zaprezentowali Ola Kruszelnicka i Kamil Szumow, ,,Bagnet na broń” –Jakub Sochacki, a ,,Obietnicę” wyrecytowała Karolina Fenske. Uroczystość zakończyli Leon Komar i Oliver Gieroń. Chłopcy wykonali utwór pt. ,,Bar pod zdechłym psem”, do którego sami napisali muzykę.

     • Dzień Doradztwa Zawodowego

     • Dzień Doradztwa Zawodowego wszedł na stałe do kalendarza corocznych wydarzeń w naszej szkole. W 2023 roku młodzież najstarszych klas miał możliwość zapoznania się z ofertą największych zakładów w mieście: „Dirks” i „Homanit” oraz Straży Granicznej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też oferta Wojskowego Centrum Rekrutacji. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali o możliwościach dalszego rozwoju dzięki wsparciu urzędów pracy. Doradca zawodowy w PUP w Krośnie Odrz., pani Bartkowska, wyjaśniła, jak zarejestrować się w urzędzie, jak starać się o dofinansowanie działalności. Dzięki wizycie przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Pracy uczniowie poznali możliwości legalnej pracy za granicą.

      Dzień Doradztwa Zawodowego dał uczniom kończącym szkołę kompleksową wiedzę na temat pierwszych kroków na rynku pracy i możliwości wsparcia w postaci dofinansowania, pożyczek, refundacji kosztów dla osób podnoszących kwalifikacje czy rozpoczynających działalność gospodarczą. Zainteresowani mogą spokojnie przemyśleć przyszłe decyzje zawodowe dzięki otrzymanym materiałom prozawodowym.

      📷Fot. Gabriela Winiarska, Ania Staszków, Natalia Białkowska.

     • Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne

     • W dniach 25-27 marca uczeń klasy I B LO Andrzej Syrewicz uczestniczył w Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym, które odbyło się Grudziądzu. Było to spotkanie młodzieży zainteresowanej zagadnieniami astronomicznymi z całej Polski i naukowców z wyższych uczelni. Osoby uczestniczyły w trzech sesjach seminaryjnych, obserwacjach Słońca, seansie w planetarium. Ciekawą atrakcją okazała się wycieczka do Instytutu Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach koło Torunia, podczas której uczestnicy mieli okazję podziwiać największy w Polsce radioteleskop. Rozmowy między uczestnikami dotyczące wygłoszonych zagadnień  trwały do późnych godzin. To świetna okazja do nawiązania nowych znajomości i poszerzenia wiedzy. Życzymy Andrzejowi dalszych sukcesów w zgłębianiu tajemnic Wszechświata.