• Konkurs języka niemieckiego

     • 15.11.2023 roku 14 uczniów naszej szkoły z klas 1, 2 i 4 postanowiło spróbować swoich sił i zmierzyć się z testem językowym Deutschfreund. Konkurs języka niemieckiego jest organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Była to okazja do sprawdzenia swojej wiedzy. Konkurs jest organizowany każdego roku, pisany jest przez wszystkich uczestników w tym samym czasie. Nad przebiegiem czuwali wyznaczeni nauczyciele – p. Sylwia Perwińska i p. Radosław Mrówka. 

     • Narodowe czytanie w języku niemieckim

     • 17 listopada 2023 roku uczniowie klas 1B, 1C, 3A oraz 3B przyłączyli się do akcji narodowego czytania w języku niemieckim. Akcja ta jest organizowana od 2004 roku pod nazwą „Der Bundesweite Vorlesetag” przez Stiftung Lesen przez fundację promującą czytanie i kompetencje medialne, tygodnik „Die Zeit” oraz Deutsche Bahn Stiftung, fundację prowadzoną przez Kolej Niemiecką. W tym roku odbyła się już po raz 20, pod hasłem „Vorlesen verbindet” czyli „Czytanie na głos łączy”. Nasza szkoła uczestniczyła w tym wydarzeniu już drugi raz. Ponownie sięgnęliśmy do zbioru baśni braci Grimm. Nie było łatwo rozszyfrować język staroniemiecki. Wiele słów sprawiało nam nie lada trudność, ale przy pomocy nauczycieli p. Sylwii Perwińskiej i p. Radosława Mrówki daliśmy radę. Bracia Grimm bardzo dbali o to, aby baśnie przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie nie wyginęły i dlatego postanowili je spisać. Dzięki temu zachowała się nie tylko tradycja, lecz także zyskano bardzo dobry materiał do badań językoznawczych. Niewiele osób wie, że pierwotnie baśnie spisane przez braci Grimm nie były przeznaczone dla dzieci. Bardzo realistyczne opisy kar i cierpienia złych bohaterów przeraziłyby niejedno dziecko. Na szczęście te czytane przez nas zostały już odpowiednio „ocenzurowane”. W 2015 roku wydana została książka Philipa Pullmana pod tytułem „Baśnie braci Grimm dla dorosłych i młodzieży” z dopiskiem bez cenzury. Jest to świetna pozycja dla tych, którzy lubią horrory.

     • Wycieczka do Wrocławia

     • Czy wizyta w muzeum musi być nudna? Okazuje się, że wcale nie. Mogli się o tym przekonać uczestnicy projektu Poznaj Polskę, którzy w dniu 17.11.2023 r. udali się na wycieczkę do Wrocławia pod opieką Magdaleny Domicz, Karimy Krupskiej, Marzeny Truchan-Michalak i Bartosza Zaborowicza. Młodzież miała zaplanowaną bardzo ciekawą lekcję w Muzeum „Pana Tadeusza”. Były to zajęcia interaktywne, które przybliżyły uczniom świat bohaterów poematu Adama Mickiewicza, polską tradycję i obyczajowość, a także współczesną historię.  Młodzież dowiedziała się o życiu szlachty, miała okazję przepisać fragment  epopei narodowej gęsim piórem, jak czynił to sam autor. Uczniowie mogli też zobaczyć rękopis Pana Tadeusza.

      Młodzież odwiedziła też Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”, gdzie z panią przewodnik miała możliwość poszerzać swoją wiedzę o wodzie. Zwiedziła wystawy podzielone jest na 7 stref tematycznych: głębiny, ocean życia, strefę relaksu, człowiek i woda, historia inżynierii wodnej, miasto i woda, stany wody. Uczniowie mogli np. wejść do repliki batyskafu Trieste o rzeczywistych rozmiarach, który jako pierwszy w historii dotarł do najgłębszego miejsca na Ziemi, poznać działanie starożytnych wynalazków związanych z wodą czy dowiedzieć się, ile wody zawiera ludzkie ciało.

      Bardzo dziękujemy Panu Przemysławowi Jaworskiemu z firmy Exodus za organizację wycieczki.

     • Wycieczka do Berlina

     • W dniu 27.10.2023r. uczniowie klasy 1B LO, 1 C LO oraz I TI wraz ze swoimi wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Berlina. Zwiedzanie tego pięknego miasta rozpoczęli od wystawy w Muzeum Historii Naturalnej, w którym znajdują się największe niemieckie zbiory z dziedziny zoologii, paleontologii i mineralogii. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się ekspozycje stałe o kosmosie i układzie słonecznym.

      Młodzież z przyjemnością spacerowała po ulicach Berlina, oglądała pomniki architektury dawnego centrum Berlina Wschodniego przy Alei pod Lipami, przyglądała się pozostałościom Muru Berlińskiego. Budowla Bramy Brandenburskiej oraz Reichstag z nowoczesną szklaną kopułą zrobiła na uczniach wielkie wrażenie.

      Na koniec grupa uczniów zatrzymała się przy Pomniku Pomordowanych Żydów Europy, a potem przespacerowała się obok wieży telewizyjnej oraz ewangelickiej katedry, znajdującej się na Wyspie Muzeów.

      Wycieczka była ciekawą lekcją muzealną i historyczną, bo Berlin to miasto świadczące o potędze państwa niemieckiego, ale też o trudnej wojennej i komunistycznej przeszłości.

     • Zapraszamy do udziału w akcji promocyjnej pt. „Czytaj PL”

     • Biblioteka ZSP zaprasza uczniów i nauczycieli do udziału w największej ogólnopolskiej akcji czytelniczej. Dzięki akcji można zupełnie za darmo przeczytać 18 bestsellerowych książek w formie e-booków i audiobooków. Kod QR zapewniający dostęp do 18 tytułów znajduje się na plakacie opublikowanym na stronie internetowej szkoły i jej profilu na FB. Plakaty zostaną również umieszczone na korytarzach szkolnych i w bibliotece. Czytać i słuchać bestsellerowych książek można przez cały listopad. Wszystkie informacje dostępne na stronie Czytaj PL.

      Opis akcji wraz z listą tegorocznych książek można znaleźć tutaj: https://akcja.czytajpl.pl/index.html#akcja 

     • Halloween

     • Halloween to zwyczaj, który dotarł do nas z krajów anglosaskich i już na dobre zadomowił się w Polsce. Także w nasze szkole znalazło się wielu zwolenników świętowania 31 października, a do grona przebranych uczniów chętnie dołączyli nauczyciele. Przy okazji okazało się, że wyobraźnia i inwencja twórcza nasze szkolnej społeczności nie zna granic. Zresztą, sami zobaczcie...