• Konkurs  motoryzacyjny

     • W dniu 10.03.2023 r. w szkole odbył się półfinał „XII Ogólnopolskich Mistrzostw  Mechaników  2023”, który zorganizował nauczyciel przedmiotów zawodowych Mieczysław Mackowiak. W konkursie udział wzięło 28 uczniów szkoły branżowej,  kształcących się w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych.

      O pierwsze miejsce walczyło 28 uczniów, a najwyższe wyniki osiągnęli uczniowie klasy pierwszej: Olejarz Kacper, Kasowski Kacper, Banasiak Kuba, Gałek Jakub. Dużą wiedzą wykazali się też uczniowie klasy drugiej: Soliwoda Bartosz, Nowicki Konrad, Kucharek Filip, Adamkiewicz Bartosz.

      Gratulujemy zwycięzcom i pozostałym uczestnikom oraz przygotowującemu ich nauczycielowi.

       

     • Sukces Andrzeja Syrewicza

     • W dniu 3.03.2023 odbyło się Wojewódzkie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno – Astronautyczne. Wzięło w nim udział 5 uczniów naszej szkoły: Hanna Korzeniowska, Szymon Muchowski i Andrzej Syrewicz z klasy Ib oraz Wanesa Korab i Kamil Szumow z klasy II b. Pod okiem nauczycielki fizyki Marzeny Truchan-Michalak zostali przygotowani do wygłoszenia referatu na wybrany przez siebie temat z zakresu astronomii lub astronautyki. Była to świetna okazja do pogłębienia wiedzy z tych dziedzin.  Komisja doceniła trud przygotowania i odwagę wystąpienia przed publicznością. Decyzją jury Andrzej  Syrewicz został zaproszony do udziału w Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym, które odbędzie w dniach 23-25.03.2023 w Grudziądzu. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów w zgłębianiu tajemnic Wszechświata.

     • Sędzia Anna Maria Wesołowska

     • W środę 01.03.2023 w naszym mieście mogliśmy gościć osobę znaną z programów telewizyjnych panią Annę Marię Wesołowską, która obecnie jako sędzia w stanie spoczynku prowadzi prelekcje dla młodzieży szkolnej w całej Polsce. Pani Wesołowska podczas spotkania zorganizowanego w jednej z krośnieńskich szkół opowiadała o swojej pracy, udzielała wskazówek dla nauczycieli i rodziców uczących się młodych ludzi oraz przekazała nam bardzo ważną uwagę dotyczącą orzekania w sprawie nieletnich przestępców: „należy rozwijać świadomość odpowiedzialności dzieci za własne czyny, aby nie musiały stawać przed wymiarem sprawiedliwości, ponieważ wtedy jest już za późno aby ustrzec ich przed błędem przekreślającym szczęśliwe życie”…. Na koniec Pani Sędzia przekazała serdeczne życzenia dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych.

     • Konkurs ortograficzny

     • Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie naszej szkoły sprawdzili swoje umiejętności językowe, pisząc dyktando. W ZSP pisanie dyktanda stało się tradycją, uczniowie robili to już po raz szesnasty. W tym roku z tekstem najeżonym pułapkami ortograficznymi zmierzyło się 18 uczniów. Autorem tekstu dyktanda jest były nauczyciel naszej szkoły, a obecnie autorytet w dziedzinie językoznawstwa, prof. dr hab. Edward Polański.

      Najlepiej dyktando napisali: Marta Dębińska z klasy IV Tp, Maria Olejnik z klasy I B LO i Aleksandra Pawłowska z klasy III B LO. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe
      i gratulacje od pani wicedyrektor Beaty Loręckiej-Kwiatkowskiej.

     • Matura i co dalej…

     • Uczniowie naszej szkoły otrzymali zaproszenie do udziału w warsztatach i wykładach zorganizowanych w Uniwersytecie Zielonogórskim na Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki. Wykładowcy i studenci tej uczelni opowiadali nam, czego uczą się podczas studiów, jak rozwijają swoje pasje, ale też przedstawiali nam swoje prace projektowe, które są nie tylko ciekawe, ale także przydatne w wielu dziedzinach życia człowieka. Oglądaliśmy nagranie z wizyty w kosmosie, pracę wielu robotów, mieliśmy także możliwość zagrania w gry stworzone przez starszych kolegów. Bardzo ciekawe okazały się również wykłady na temat zastosowania informatyki w handlu oraz wykorzystaniu sztucznej inteligencji w codziennych czynnościach. Wizyta w Uniwersytecie była dla wszystkich pozytywnym i wartościowym wydarzeniem. Z pewnością każdy z naszych uczniów rozważy możliwość studiowania na WIEA – czyli wydziale zrzeszającą naukowców i pasjonatów.

     • Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu

     • 7 lutego 2023 roku obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Co roku organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i prywatne osoby do realizowania lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Nasza szkoła bierze udział w tej akcji już po raz dwunasty. W ramach obchodów DBI nauczyciele mogą uczestniczyć w konferencji i webinarach na temat bezpieczeństwa w sieci, uczniowie mają możliwość udziału w lekcjach online (ze strony dbi.pl) oraz dostęp do materiałów edukacyjnych.

      DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

      Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 przypada na 7 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca 2023.

      Warto zapoznać się z ważnymi informacjami, zamieszczonymi na stronie www.saferinternet.pl, gdzie można znaleźć wiele ciekawych informacji dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu.  

      W przypadkach zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu udzielana jest pomoc młodym internautom, rodzicom i profesjonalistom. Pomoc telefoniczna i onlineTelefon zaufania dla młodzieży 116 111 oraz Telefon dla rodziców i nauczycieli 800 100 100.

     • XX Ogólnopolski Konkurs z Języka Niemieckiego „Deutschfreund”

     • Dnia 16 listopada 2022 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Krośnie Odrzańskim odbył się XX Ogólnopolski Konkurs z Języka Niemieckiego „Deutschfreund”. Konkurs ten został przeprowadzony w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego Łowimy  Talenty 2022/2023 realizowanego przez Łowców Talentów Jersz pod patronatem Politechniki Wrocławskiej.

      Celem tego przedsięwzięcia było promowanie wśród młodych ludzi nauki języka niemieckiego.

      Do uczestnictwa przystąpiły 4 osoby z Liceum Ogólnokształcącego i 5 osób z Technikum Ekonomicznego, Fotografii i Multimediów.

      Dyplomy uznania za uzyskanie najlepszego wyniku w szkole otrzymali:

      1. Wiktoria Siepielska z klasy I T, która zajęła 1 miejsce w województwie lubuskim, a miejsce 4 w kraju,
      2. Amelia Kościukiewcz z klasy I A LO, która uzyskała 6 miejsce w województwie lubuskim,
      3. Amelia Pawelska z klasy I T, która uzyskała 7 miejsce w województwie lubuskim,
      4. Natalia Białkowska z klasy III T, która zajęła 20 miejsce w województwie lubuskim.

      Pozostałe osoby otrzymały dyplom uczestnika. Wśród nich znaleźli się: Oliwia Kilian I A   LO, Adam Leśko I A LO,  Kacper Kwaśny I A LO, Gabriela Łukasiewicz I T, Nikola Kowalewska III T oraz Klaudia Kozioł III T.

      Wszystkim jeszcze raz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

       

      Nauczyciele języka niemieckiego:

      Sylwia Perwińska

      Radosław Mrówka

     • Szkolny Konkurs Tłumaczeniowy

     • 06 grudnia 2022 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Krośnie Odrzańskim odbył się Szkolny Konkurs Tłumaczeniowy z Języka Niemieckiego „Hieronim”. Celem konkursu było promowanie wśród młodzieży wielojęzyczności, nauki języków i  pracy w zawodzie tłumacza.

      Do konkursu przystąpiło 10 uczniów Liceum Ogólnokształcącego.

      Zwycięzcą konkursu została uczennica klasy IV Cp LO Katarzyna Kasprowiak, II miejsce zajęła uczennica klasy IV Cp LO Maria Sikora, a III miejsce Bartłomiej Jarema uczeń klasy IV Cp LO.

       

      Wszystkim gratulujemy i zachęcamy do dalszego rozwijania swoich umiejętności językowych.

       

      Nauczyciele języka niemieckiego

     • Wycieczka do Drezna

     • 16 grudnia 2022 roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję zwiedzić Drezno, jedno z najpiękniejszych miast, nazywane Florencją nad Łabą i Perłą Baroku. W czasie podróży pilotka z biura podróży opowiedziała nam o najważniejszych wydarzeniach z historii Drezna, w tym o najtragiczniejszym w dziejach tego miasta, czyli zbombardowaniu, które miało miejsce 13.02.1945 roku. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od nowej synagogi, która stoi w miejscu tej spalonej podczas Kryształowej Nocy. Potem przeszliśmy pod jedno z największych muzeów sztuki, Albertinum, i dalej Tarasami Brühla obok Akademii Sztuk Pięknych pod Kościół Dworski pw. Świętej Trójcy. Następnie nasza wycieczka prowadziła wzdłuż najdłuższego Orszaku Książęcego Wettynów, niezwykle ciekawego i oryginalnego dzieła, namalowanego na płytkach z porcelany miśnieńskiej. Tą trasą przeszliśmy pod luterański kościół Mariacki, znany pod nazwą Frauenkirche. Ruiny tego kościoła przez wiele lat przypominały o zbombardowaniu Drezna, a sama budowla została odbudowana i ponownie konsekrowana dopiero w 2005 roku.

      Drezno to nie tylko miejsce wspaniałych przeżyć dla historyka czy miłośnika zabytków, to również nowoczesne miasto. Dowodem tego jest Szklana Manufaktura Volkswagena, gdzie mogliśmy zobaczyć linię montażową najnowszego modelu VW ID.3. Manufaktura znajduje się w samym centrum miasta, na skraju olbrzymiego parku. Zastosowano w niej najnowocześniejsze rozwiązania ekologiczne, a szklana konstrukcja sprawia, że wszystko, co dzieje się w środku, jest widoczne z ulicy.

      Zwyczajem innych nie tylko niemieckich miast w okresie Bożego Narodzenia Drezno kusi jarmarkami i pięknymi dekoracjami. Gdy już zapadał zmrok, mogliśmy poczuć klimat nadchodzących świąt, przechadzając się alejkami najstarszego jarmarku bożonarodzeniowego w Niemczech, którego nazwa Striezelmarkt nawiązuje do bardzo popularnego ciasta świątecznego – Striezel. W tym roku odbywa się on już po raz 588.

      Zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

       

     • Wojewódzkie zawody w tenisie stołowym

     • 30 listopada odbyły się półfinałowe zawody na szczeblu wojewódzkim w tenisie stołowym. Naszą szkołę reprezentowały:, Dominika Nowak, Amelia Pawelska i Natalia Stefanowicz. Po zaciętych meczach dziewczyny wywalczyły VII miejsce. Serdecznie gratulujemy.

     • Zajęcia Zakładzie Kryminalistyki KPP Krosno Odrzańskie

     • W dniu 22.11.2022 r. grupa uczniów z klasy 4 Bp razem z nauczycielką fizyki Marzeną Truchan-Michalak uczestniczyła w zajęciach w Zakładzie Kryminalistyki Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się pracy technika kryminalistyki, dowiedzieć się m.in. co to jest daktyloskopia, jakie metody i środki wykorzystywało się i obecnie wykorzystuje do zbierania śladów, jak zabezpiecza się materiał dowodowy. Młodzież miała możliwość samodzielnie ujawnić i zabezpieczyć ślad. Dziękujemy Pani Justynie Kulce i Panu Jackowi Bąkowi za poświęcony czas, cenne uwagi i wspaniałą atmosferę podczas spotkania.

     • DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH W SZACHY

     • 28 listopada skoro świt nasza czteroosobowa drużyna Weronika Maryniaczyk, Jan Jasik, Marcel Dechnik, Wiktor Stelmaszuk wyruszyła do Sulechowa na wojewódzki turniej szachowy. Spośród 17 ekip, biorących udział w zawodach nasza szkoła zajęła 7 miejsce. Zapraszamy do fotorelacji...

     • Narodowe czytanie w języku niemieckim

     • 18 listopada 2022 roku uczniowie klas 1b, 1c, 4b oraz 4c przyłączyli się do akcji narodowego czytania w języku niemieckim. Akcja ta jest organizowana od 2004 roku pod nazwą „Der Bundesweite Vorlesetag” przez Stiftung Lesen, fundację promującą czytanie i kompetencje medialne, tygodnik „Die Zeit” oraz Deutsche Bahn Stiftung, fundację prowadzoną przez Kolej Niemiecką. W tym roku odbyła się już po raz 19., pod hasłem „Gemeinsam einzigartig”. Nauczyciele języka niemieckiego, p. Sylwia Perwińska i p. Radosław Mrówka, postanowili wybrać na tę okazję baśnie braci Grimm („Das Rottkäpchen” i „Frau Holle” czyli „Czerwony Kapturek” i „Pani Zima”). Wybór ten nie był przypadkowy, ponieważ to właśnie bracia Grimm jako językoznawcy propagowali rozwój języka i uznaje się ich za ojców współczesnej germanistyki. W 1838 roku rozpoczęli pracę nad największym słownikiem języka niemieckiego, „Deutsches Wörterbuch”, który został ukończony dopiero po 123 latach. Obejmuje 17 tomów i do dzisiaj jest on uznawany za jedno z najbardziej znaczących dzieł językoznawczych dotyczących języka niemieckiego. Akcja została zgłoszona na oficjalnej stronie fundacji Stiftung Lesen, dzięki czemu nasza szkoła została uwzględniona wśród innych instytucji i osób prywatnych, które przyłączyły się do tego wydarzenia.

     • Wycieczka edukacyjna

     • Czy szkło to ciecz czy ciało stałe? Jak wygląda produkcja szkła w hucie? Czy bezpieczna była praca górnika w sztolni uranowej? Na te i inne pytania mogli szukać odpowiedzi uczestnicy wycieczki edukacyjnej pod opieką Marzeny Truchan-Michalak i Krzysztofa Leszkiewicza, która odbyła się w dniu 14.11.2023r. Młodzież zwiedziła Hutę Szkła w Piechowicach, w której uczestniczyła w warsztatach grawerowania na szkle, przyglądała się pracy hutników oraz osób dokonujących obróbki szkła. W sztolni w Kowarach podczas godzinnego spaceru pod ziemią mogła dowiedzieć się o historii wydobycia uranu. Uczniowie widzieli model bomby Little Boy zrzuconej na Hiroszimę oraz uczestniczyli w spektaklu laserowym obrazującym wybuch bomby atomowej. Były to niecodzienne i bardzo ciekawe lekcje fizyki i chemii, które uczniowie zapamiętają na długie lata.

     • Szkolenie klas mundurowych

     • W dniach 10,17,24 października oraz 7 listopada uczniowie klas mundurowych OPW uczestniczyli w szkoleniach proobronnych. Instruktorzy z JW1517 Czerwieńsk przeprowadzili zajęcia z zakresu: regulaminów, musztry, teorii strzelectwa i taktyki pola walki. Uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Wszystkim dopisywały dobre humory.

     • Spotkanie z Peterem Gladwinem

     • Peter Gladwin to człowiek bardzo mocno doświadczony przez życie. Trudne wydarzenia, jakich doświadczał, odciskały piętno na jego psychice do chwili, aż zupełnie się poddał. O tym jak poradził sobie z wieloma uzależnieniami, bezdomnością i skrajną demoralizacją opowiadał naszym uczniom podczas spotkania, które odbyło się 28.10.2022. Młodzież miała możliwość nie tylko poznać historię życia Petera, ale również dowiedzieć się, do czego mogą doprowadzić błędne decyzje. Na pamiątkę uczniowie i nauczyciele otrzymali kilka egzemplarzy książki Petera Gladwina pod tytułem „Powstać z popiołów” oraz życzenia pomyślności i dobrego życia dla wszystkich.

     • Akcja „Upoluj swoją książkę”

     • Biblioteka ZSP zaprasza uczniów i nauczycieli do udziału w największej akcji czytelniczej w kraju „Upoluj swoją książkę”. Dzięki akcji można zupełnie za darmo przeczytać 18 bestsellerowych książek w formie e-booków i audiobooków. Kod QR zapewniający dostęp do 18 tytułów znajduje się na plakacie opublikowanym na stronie internetowej szkoły i jej profilu na FB. Czytać i słuchać bestsellerowych książek można przez cały listopad. Wszystkie informacje dostępne na stronie Czytaj PL.

      Opis akcji wraz z listą tegorocznych książek można znaleźć tutaj  https://akcja.czytajpl.pl/index.html#akcja

     • Dzień otwarty w Homanicie

     • 28 października 2022r. uczniowie klasy IV i II technikum oraz klasy trzeciej szkoły branżowej uczestniczyli w Dniu Otwartym firmy Homanit Krosno Odrzańskie Sp. z o.o. Poznaliśmy historię, produkty firmy, sprzęt, z którego korzysta. Odbyliśmy wycieczkę po zakładzie, rozmawialiśmy z pracownikami i przedstawicielami firm współpracujących z Homanitem: Linde i Volvo. 

      Firma Homanit ma ciekawą ofertę dla potencjalnych pracowników. Umożliwia rozwój zawodowy pracowników i dba o ich rodziny. Spotkaliśmy kilku absolwentów naszej szkoły, ponieważ znajdują tu pracę mechanicy, strażacy, pracownicy BHP, informatycy, pracownicy biurowi i osoby bez kwalifikacje, ponieważ firma zapewnia szkolenia, ale też darmowe dowozy do pracy i posiłki.

      W czasie spotkania z pracownikami firmy z zainteresowaniem słuchaliśmy wiadomości o firmie, a potem aktywnie uczestniczyliśmy w konkursie na jej temat i otrzymaliśmy wiele upominków.

      Dzięki wizycie w firmie Homanit poznaliśmy jedną z największych firm na lokalnym rynku pracy, zyskaliśmy wiedzę, dzięki której bardziej świadomie będziemy wchodzić na rynek pracy.

     • Byliśmy w Berlinie

     • Wycieczka autokarowa do innego miasta jest doskonałą okazją do integracji  i poszerzenia wiedzy. Między innymi w tym celu wybraliśmy się do Berlina. Odwiedziliśmy Muzeum Historii Naturalnej, aby zobaczyć wystawę „Dinozaury”, czyli poszerzyć wiedzę o życiu tych zwierząt, obejrzeć z bliska szkielety dinozaurów z trzech epok genealogicznych,  czaszki tych zwierząt i  różne skamieliny sprzed milionów lat. Pasjonująca była też wystawa na temat Ziemi, gdzie obserwowaliśmy animacje i sekwencje filmowe na temat ruchów płyt tektonicznych, uderzeń asteroid i meteorytów, wulkanizmu czy klimatu. Z zainteresowaniem oglądaliśmy również różnego rodzaju minerały, o ciekawych barwach i kształtach, które zgromadził wybitny uczony Alexander Humboldt i przekazał do muzeum. 

      Dla niektórych z nas jeszcze ciekawsze okazało się Niemieckie Muzeum Techniki poświęcone historii lotnictwa, żeglugi, motoryzacji czy komputeryzacji. Chłopcy z zaciekawieniem oglądali model pierwszego samochodu elektrycznego, ciekawe były nowinki techniczne wspomagające medycynę.

      Poznaliśmy też historię rozwoju Berlina i zobaczyliśmy najciekawsze, znane zabytki, te najstarsze na Wyspie Muzeów, ale widzieliśmy też Mur Berliński, dziś ozdobiony wymownymi muralami, Berliner Fernsehturm, czyli słynną wieżę telewizyjną czy Pomnik Pomordowanych Żydów Europy.

      Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i gotowi na kolejne wyprawy.