• DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH W SZACHY

     • 28 listopada skoro świt nasza czteroosobowa drużyna Weronika Maryniaczyk, Jan Jasik, Marcel Dechnik, Wiktor Stelmaszuk wyruszyła do Sulechowa na wojewódzki turniej szachowy. Spośród 17 ekip, biorących udział w zawodach nasza szkoła zajęła 7 miejsce. Zapraszamy do fotorelacji...

     • Narodowe czytanie w języku niemieckim

     • 18 listopada 2022 roku uczniowie klas 1b, 1c, 4b oraz 4c przyłączyli się do akcji narodowego czytania w języku niemieckim. Akcja ta jest organizowana od 2004 roku pod nazwą „Der Bundesweite Vorlesetag” przez Stiftung Lesen, fundację promującą czytanie i kompetencje medialne, tygodnik „Die Zeit” oraz Deutsche Bahn Stiftung, fundację prowadzoną przez Kolej Niemiecką. W tym roku odbyła się już po raz 19., pod hasłem „Gemeinsam einzigartig”. Nauczyciele języka niemieckiego, p. Sylwia Perwińska i p. Radosław Mrówka, postanowili wybrać na tę okazję baśnie braci Grimm („Das Rottkäpchen” i „Frau Holle” czyli „Czerwony Kapturek” i „Pani Zima”). Wybór ten nie był przypadkowy, ponieważ to właśnie bracia Grimm jako językoznawcy propagowali rozwój języka i uznaje się ich za ojców współczesnej germanistyki. W 1838 roku rozpoczęli pracę nad największym słownikiem języka niemieckiego, „Deutsches Wörterbuch”, który został ukończony dopiero po 123 latach. Obejmuje 17 tomów i do dzisiaj jest on uznawany za jedno z najbardziej znaczących dzieł językoznawczych dotyczących języka niemieckiego. Akcja została zgłoszona na oficjalnej stronie fundacji Stiftung Lesen, dzięki czemu nasza szkoła została uwzględniona wśród innych instytucji i osób prywatnych, które przyłączyły się do tego wydarzenia.

     • Wycieczka edukacyjna

     • Czy szkło to ciecz czy ciało stałe? Jak wygląda produkcja szkła w hucie? Czy bezpieczna była praca górnika w sztolni uranowej? Na te i inne pytania mogli szukać odpowiedzi uczestnicy wycieczki edukacyjnej pod opieką Marzeny Truchan-Michalak i Krzysztofa Leszkiewicza, która odbyła się w dniu 14.11.2023r. Młodzież zwiedziła Hutę Szkła w Piechowicach, w której uczestniczyła w warsztatach grawerowania na szkle, przyglądała się pracy hutników oraz osób dokonujących obróbki szkła. W sztolni w Kowarach podczas godzinnego spaceru pod ziemią mogła dowiedzieć się o historii wydobycia uranu. Uczniowie widzieli model bomby Little Boy zrzuconej na Hiroszimę oraz uczestniczyli w spektaklu laserowym obrazującym wybuch bomby atomowej. Były to niecodzienne i bardzo ciekawe lekcje fizyki i chemii, które uczniowie zapamiętają na długie lata.

     • Szkolenie klas mundurowych

     • W dniach 10,17,24 października oraz 7 listopada uczniowie klas mundurowych OPW uczestniczyli w szkoleniach proobronnych. Instruktorzy z JW1517 Czerwieńsk przeprowadzili zajęcia z zakresu: regulaminów, musztry, teorii strzelectwa i taktyki pola walki. Uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Wszystkim dopisywały dobre humory.

     • Spotkanie z Peterem Gladwinem

     • Peter Gladwin to człowiek bardzo mocno doświadczony przez życie. Trudne wydarzenia, jakich doświadczał, odciskały piętno na jego psychice do chwili, aż zupełnie się poddał. O tym jak poradził sobie z wieloma uzależnieniami, bezdomnością i skrajną demoralizacją opowiadał naszym uczniom podczas spotkania, które odbyło się 28.10.2022. Młodzież miała możliwość nie tylko poznać historię życia Petera, ale również dowiedzieć się, do czego mogą doprowadzić błędne decyzje. Na pamiątkę uczniowie i nauczyciele otrzymali kilka egzemplarzy książki Petera Gladwina pod tytułem „Powstać z popiołów” oraz życzenia pomyślności i dobrego życia dla wszystkich.

     • Akcja „Upoluj swoją książkę”

     • Biblioteka ZSP zaprasza uczniów i nauczycieli do udziału w największej akcji czytelniczej w kraju „Upoluj swoją książkę”. Dzięki akcji można zupełnie za darmo przeczytać 18 bestsellerowych książek w formie e-booków i audiobooków. Kod QR zapewniający dostęp do 18 tytułów znajduje się na plakacie opublikowanym na stronie internetowej szkoły i jej profilu na FB. Czytać i słuchać bestsellerowych książek można przez cały listopad. Wszystkie informacje dostępne na stronie Czytaj PL.

      Opis akcji wraz z listą tegorocznych książek można znaleźć tutaj  https://akcja.czytajpl.pl/index.html#akcja

     • Dzień otwarty w Homanicie

     • 28 października 2022r. uczniowie klasy IV i II technikum oraz klasy trzeciej szkoły branżowej uczestniczyli w Dniu Otwartym firmy Homanit Krosno Odrzańskie Sp. z o.o. Poznaliśmy historię, produkty firmy, sprzęt, z którego korzysta. Odbyliśmy wycieczkę po zakładzie, rozmawialiśmy z pracownikami i przedstawicielami firm współpracujących z Homanitem: Linde i Volvo. 

      Firma Homanit ma ciekawą ofertę dla potencjalnych pracowników. Umożliwia rozwój zawodowy pracowników i dba o ich rodziny. Spotkaliśmy kilku absolwentów naszej szkoły, ponieważ znajdują tu pracę mechanicy, strażacy, pracownicy BHP, informatycy, pracownicy biurowi i osoby bez kwalifikacje, ponieważ firma zapewnia szkolenia, ale też darmowe dowozy do pracy i posiłki.

      W czasie spotkania z pracownikami firmy z zainteresowaniem słuchaliśmy wiadomości o firmie, a potem aktywnie uczestniczyliśmy w konkursie na jej temat i otrzymaliśmy wiele upominków.

      Dzięki wizycie w firmie Homanit poznaliśmy jedną z największych firm na lokalnym rynku pracy, zyskaliśmy wiedzę, dzięki której bardziej świadomie będziemy wchodzić na rynek pracy.

     • Byliśmy w Berlinie

     • Wycieczka autokarowa do innego miasta jest doskonałą okazją do integracji  i poszerzenia wiedzy. Między innymi w tym celu wybraliśmy się do Berlina. Odwiedziliśmy Muzeum Historii Naturalnej, aby zobaczyć wystawę „Dinozaury”, czyli poszerzyć wiedzę o życiu tych zwierząt, obejrzeć z bliska szkielety dinozaurów z trzech epok genealogicznych,  czaszki tych zwierząt i  różne skamieliny sprzed milionów lat. Pasjonująca była też wystawa na temat Ziemi, gdzie obserwowaliśmy animacje i sekwencje filmowe na temat ruchów płyt tektonicznych, uderzeń asteroid i meteorytów, wulkanizmu czy klimatu. Z zainteresowaniem oglądaliśmy również różnego rodzaju minerały, o ciekawych barwach i kształtach, które zgromadził wybitny uczony Alexander Humboldt i przekazał do muzeum. 

      Dla niektórych z nas jeszcze ciekawsze okazało się Niemieckie Muzeum Techniki poświęcone historii lotnictwa, żeglugi, motoryzacji czy komputeryzacji. Chłopcy z zaciekawieniem oglądali model pierwszego samochodu elektrycznego, ciekawe były nowinki techniczne wspomagające medycynę.

      Poznaliśmy też historię rozwoju Berlina i zobaczyliśmy najciekawsze, znane zabytki, te najstarsze na Wyspie Muzeów, ale widzieliśmy też Mur Berliński, dziś ozdobiony wymownymi muralami, Berliner Fernsehturm, czyli słynną wieżę telewizyjną czy Pomnik Pomordowanych Żydów Europy.

      Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i gotowi na kolejne wyprawy.

     • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

     • W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, z tej okazji biblioteka ZSP ogłosiła dwa konkursy, na hasło promujące czytelnictwo oraz na najciekawszą recenzję książki. Do konkursu na hasło promujące czytelnictwo zgłoszono 11 prac. Za najciekawsze uznane zostało hasło uczennicy Julii Chanas, które brzmi: „Jeśli chcesz mieć żywą wyobraźnię i odkrywać nowe światy – czytaj”. Wyróżnienie otrzymała Emilia Zdrojewska. W konkursie na najciekawszą recenzję książki, na który zgłoszono aż 56 prac, zwyciężyła praca Marii Olejnik, która napisała recenzję książki „Mój piękny syn”. Ta autobiograficzna książka Davida Sheff’a, podejmująca trudny temat uzależnienia dziecka i desperackiej walki ojca o uratowanie syna, zachwyciła czytelników na całym świecie. Wyróżnienie otrzymał Andrzej Syrewicz. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody książkowe i gratulacje od pani dyrektor Barbary Kołarzyk.

     • 14 Ogólnopolski Tydzień Kariery

     • W dniach 17.10-21.10 trwał 14 Ogólnopolski Tydzień Kariery. Z tej okazji Powiatowy Urząd Pracy w Krośnie Odrzańskim zaprosił uczniów szkoły na zajęcia pod hasłem. „Złap za stery swojej kariery". 19 października uczniowie najstarszych klas technikum i liceum odwiedzili urząd, spotkali się z doradcą zawodowym panią J. Bartkowską, która poprowadziła warsztaty. Młodzież zapoznała się z ofertą, jaką PUP składa absolwentom szkół średnich, rozmawiała o formach poszukiwania pracy, czynnikach wpływających na sukces  w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, umiejętności opisania własnych kompetencji.  Zainteresowani uczniowie liceum zbadali swoje predyspozycje zawodowe.

      21 października szkołę odwiedził absolwent liceum ogólnokształcącego, dziś prawnik Maciej Benderski, który poprowadził z młodzieżą zajęcia na temat zakładania firmy i prowadzenia biznesu.

     • Noc Naukowców

     • W dniu 12 października 2022 roku odbyła się w naszej szkole Noc Naukowców. Młodzież z klas o profilu biologiczno-chemicznym oraz matematyczno-fizycznym prezentowała ciekawe doświadczenia z chemii, fizyki i biologii. Przez teleskop można było oglądać gwiaździste niebo. Widzieliśmy piękny pomarańczowy Księżyc, planety: Jowisz oraz Saturn. W imprezie uczestniczyło ponad 150 uczniów ZSP oraz Szkoły Podstawowej nr 2. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i filmików, a za rok zapraszamy na kolejną dawkę doświadczeń.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • W przeddzień DEN w naszej szkole odbyła się miła uroczystość poświęcona nauczycielom. Uczniowie, w imieniu całej społeczności, przygotowali montaż słowno-muzyczny złożony z utworów poetyckich znanych twórców oraz z popularnych piosenek wykonanych przez naszych szkolnych artystów-Leona Komara, Emilię Mielniczuk, Karolinę Fenske i innych. Do występu starszych koleżanek i kolegów dołączyli także debiutanci z klasy pierwszej - Julia Chanas, Kasia Mendel, Jakub Sochacki i Maja Zuber. Młodym wykonawcom nauczyciele podziękowali gromkimi oklaskami. Na koniec  para prowadzących spotkanie-Amelia Nowak i Adrian Kasperski złożyli wszystkim pracownikom szkoły piękne życzenia, następnie wręczono kwiaty i własnoręcznie wykonane serduszka wdzięczności.

     • Badminton

     • 18.10.2022 r. w Gubinie odbyły się zawody powiatowe w badmintonie.Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy zajęli I miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Zostań żołnierzem

     • W ramach zajęć z doradztwa zawodowego funkcjonariusze Wojskowego Centrum Rekrutacji przedstawili uczniom klas czwartych liceum i technikum możliwości rozwoju zawodowego w służbach mundurowych.

     • "Młoda Krew Ratuje Życie"

     • Z okazji Dnia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża  podsumowano program "Młoda Krew Ratuje Życie". Młodzież naszej szkoły oddała ponad 33 litry krwi, dzięki temu nasza szkoła zajęła drugie miejsce wśród szkół ponadpodstawowych i uczelni wyższych w województwie. Dziękujemy młodzieży za zaangażowanie w akcję i tak liczne oddawanie krwi.

     • ,,Połowinki”

     • 30 września w ,,Barze pod Lwem”, po kilku latach przerwy spowodowanej pandemią, odbyły się szkolne ,,Połowinki”. Młodzież od pierwszych dźwięków muzyki bawiła się świetnie – głównie przy popie i rapie, ale nie zabrakło też starych, sprawdzonych przebojów, takich jak piosenka ,,Jedzie pociąg z daleka”.   Chwalono także catering ­  – wszystkie dania były pyszne: na suto zastawionym szwedzkim stole nie zabrakło pierogów, sałatek, deserów. Aż żal, że impreza skończyła się o północy…

     • Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne

     • Pod koniec zeszłego roku szkolnego uczennica klasy I b Wanesa Korab uczestniczyła on-line w Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym w Grudziądzu. Była jedną w czworga uczniów reprezentujących nasze województwo. Uczennica miała okazję wysłuchać referatów przygotowanych przez młodzież z całej Polski, poznać osoby pracujące na wydziałach astronomii różnych uniwersytetów, a także zaangażowanych  w pracę w Polskim Towarzystwie Astronomicznym. We wrześniu uczennica otrzymała podziękowanie za udział w seminarium.

      Dziękujemy Wanesie za godne reprezentowanie naszej szkoły w tak doniosłym wydarzeniu oraz życzymy jej dalszych sukcesów w zgłębianiu tajników wiedzy.

      Warto również nadmienić, że jednym z uczestników tego seminarium był uczeń Dominik Mól, który rozpoczął swoją przygodę z referatem w naszej szkole, a kontynuował już w liceum w Rzepinie.

     • World Space Week

     • W dniu 1.10.2022 grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach naukowych w ramach World Space Week Rola kobiet w nauce i inżynierii we Wrocławiu. Tematyka zajęć obejmowała:

      a) pomiary z oddali,

      b) zagadnienia inżynierii kosmicznej: lądownik księżycowy,

      c) warsztaty rakietowe.

      Uczniowie poznali geometryczny sposób wyznaczania odległości do przedmiotów umieszczonych blisko i daleko, budowali własny księżycowy lądownik dla żywego jajkonauty.  Podczas warsztatów rakietowych uczestnicy mogli pod okiem instruktorów złożyć model małej rakiety w pełni zdolnej do lotu, a później wystrzelić swoje rakiety w powietrze.

      Była to niecodzienna lekcja, podczas której uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, a także osobiście spotkać się z ludźmi świata nauki.

     • Europejski Dzień Języków

     • 26.09.2022 roku obchodziliśmy Europejski Dzień Języków, międzynarodowe święto ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy. Z tej okazji nauczyciele języków obcych przygotowali kilka atrakcji dla uczniów naszej szkoły. W ramach poszerzania wiedzy o krajach niemieckojęzycznych klasy 3 i 4 liceum wysłuchały krótkiego wprowadzenia na temat powstania po II wojnie światowej dwóch państw: RFN i NRD oraz ponownego zjednoczenia Niemiec, a następnie obejrzały film „Good Bye Lenin!” Wiele ciekawych informacji przyniósł młodzieży  quiz z wiedzy o krajach anglo- i niemieckojęzycznych. Na lekcjach uczniowie mieli okazję zagrać w BINGO, oczywiście w języku angielskim i niemieckim. Poza tym został ogłoszony konkurs na przygotowanie plakatu promującego naukę języków obcych. Najlepsi otrzymali drobne nagrody. Zwycięzcom gratulujemy!