• Dzień Doradztwa Zawodowego

     • Dzień Doradztwa Zawodowego wszedł na stałe do kalendarza corocznych wydarzeń w naszej szkole. W 2023 roku młodzież najstarszych klas miał możliwość zapoznania się z ofertą największych zakładów w mieście: „Dirks” i „Homanit” oraz Straży Granicznej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też oferta Wojskowego Centrum Rekrutacji. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali o możliwościach dalszego rozwoju dzięki wsparciu urzędów pracy. Doradca zawodowy w PUP w Krośnie Odrz., pani Bartkowska, wyjaśniła, jak zarejestrować się w urzędzie, jak starać się o dofinansowanie działalności. Dzięki wizycie przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Pracy uczniowie poznali możliwości legalnej pracy za granicą.

      Dzień Doradztwa Zawodowego dał uczniom kończącym szkołę kompleksową wiedzę na temat pierwszych kroków na rynku pracy i możliwości wsparcia w postaci dofinansowania, pożyczek, refundacji kosztów dla osób podnoszących kwalifikacje czy rozpoczynających działalność gospodarczą. Zainteresowani mogą spokojnie przemyśleć przyszłe decyzje zawodowe dzięki otrzymanym materiałom prozawodowym.

      📷Fot. Gabriela Winiarska, Ania Staszków, Natalia Białkowska.

     • Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne

     • W dniach 25-27 marca uczeń klasy I B LO Andrzej Syrewicz uczestniczył w Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym, które odbyło się Grudziądzu. Było to spotkanie młodzieży zainteresowanej zagadnieniami astronomicznymi z całej Polski i naukowców z wyższych uczelni. Osoby uczestniczyły w trzech sesjach seminaryjnych, obserwacjach Słońca, seansie w planetarium. Ciekawą atrakcją okazała się wycieczka do Instytutu Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach koło Torunia, podczas której uczestnicy mieli okazję podziwiać największy w Polsce radioteleskop. Rozmowy między uczestnikami dotyczące wygłoszonych zagadnień  trwały do późnych godzin. To świetna okazja do nawiązania nowych znajomości i poszerzenia wiedzy. Życzymy Andrzejowi dalszych sukcesów w zgłębianiu tajemnic Wszechświata.

     • Kolejne doświadczenia zdobyte…

     • W czwartek 23 marca wybraliśmy się do Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego w Słońsku, gdzie poznawaliśmy ciekawe informacje na temat Parku Narodowego „Ujście Warty” i żyjących tam ptaków. Po obejrzeniu wystawy i locie balonem odpoczywaliśmy pływając łódką po Warcie, a na koniec za pomocą lornetek oglądaliśmy budzącą się naturę. Kolejnym etapem naszej podróży był Międzyrzecki Rejon Umocniony, gdzie na głębokości 30 metrów pod ziemią spacerowaliśmy podglądając nietoperze, jeździliśmy wózkiem szynowym i z zaciekawieniem słuchaliśmy przewodnika, który przekazał nam bardzo wiele ciekawych informacji. Po intensywnych wrażeniach wspólnie spędziliśmy kilka miłych chwil przy ognisku na pieczeniu kiełbasek, a w drodze powrotnej do domu, zgodnie stwierdziliśmy, że te miejsca warto było odwiedzić i z pewnością tam wrócimy.

     • "Grot Arena" Zielona Góra

     • W zeszły piątek, 24.03.2023 roku uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawczyniami Paniami Marzeną Lewandowską i Małgorzatą Stępień oraz opiekunami Panią Justyną Tresenberg oraz Panem Radosławem Mrówką udali się na odpoczynek od obowiązków szkolnych do sali zabaw „Grot Arena” w Zielonej Górze. Na miejscu czekała na wszystkich wspaniała zabawa w postaci szalonej jazdy na gokartach oraz zacięta walka z laserowymi karabinami na łonie natury.

      Po zakończeniu zabaw uczestnicy wycieczki udali się na posiłek i pyszny deser do galerii Focus, po czym wszyscy zadowoleni wrócili do domu.

       

     • Wycieczka do Berlina

     • W dniu 17.03.2023 odbyła się wycieczka edukacyjna do Berlina. Grupa uczniów naszej szkoły rozpoczęła zwiedzanie od pobytu w Muzeum Techniki, gdzie  znajduje się ogromna ilość eksponatów, dziś, można powiedzieć, już historycznych. Uczniowie podziwiali makiety statków, samoloty, stroje i odznaczenia wojskowe, ogromne łodzie, kutry, dawne składy pociągów. Następnie mogli obejrzeć Bramę Brandenburską, Reichstag, Holocaust Mahnmal: pomnik Żydów, Alexanderplatz i wieżę telewizyjną, Plac Poczdamski i fragment muru berlińskiego, Checkpoint Charlie, Tiergarten: zielone płuca Berlina. Ostatnim punktem programu była wizyta w Muzeum Historii Naturalnej. Tu młodzież podziwiała  największy zrekonstruowany i złożony szkielet dinozaura na świecie oraz najlepiej zachowany, skamieniały okaz wczesnego ptaka z rodzaju Archaeopteryx. Dziękujemy biuru podróży EXODUS i panu pilotowi za bardzo ciekawy program i przekazaną wiedzę.

       

     • Dzień Wiosny

     • Dzień Wiosny to szczególny dzień w ZSP w Krośnie Odrzańskim. Dziś nasi uczniowie brali udział w ,,Wiosennym Talent Show”. Wysłuchaliśmy więc  pięknych wykonań wokalnych, utworów muzycznych własnego autorstwa, obejrzeliśmy  prace plastyczne naszych  uzdolnionych uczniów. Gratulujemy i dziękujemy naszym uczestnikom! Wszyscy byliście wspaniali! Bardzo dziękujemy Panu Burmistrzowi Markowi Cebuli za cenne nagrody dla naszych uczestników.
      Na podziękowania zasługują również wszyscy ci, którzy zaangażowali się w przygotowanie naszego ,,Wiosennego Talent Show”. Dziękujemy szanownej komisji, z Panią dyrektor Barbarą Kołarzyk na czele,  która nie miała dziś łatwego zadania, bo poziom uczestników artystycznych zmagań był wysoki. Ale impreza artystyczna to nie jedyna atrakcja tego dnia. Nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali  uwielbiany przez uczniów naszej szkoły turniej piątek piłkarskich, w którym udział wzięło 11 drużyn. Rywalizacja była zacięta , a najlepszą drużyną w szkole okazała się klasa 2 A, która zajęła miejsce I, następnie klasa 3B miejsce II i na miejscu III klasa IIIA. Wszystkim serdecznie gratulujemy !!!!

     • Spotkanie z Ambasadorem Edukacji Kosmicznej

     • W dniu 10.03.2023 na zaproszenie nauczycielki fizyki do naszej szkoły zawitał niesamowity gość. Dr Waldemar Grabowski jest fizykiem, zafascynowanym Kosmosem, a także Ambasadorem Edukacji Kosmicznej ESERO i przedstawicielem europejskiego biura tej instytucji. Nasz gość wygłosił do młodzieży prelekcję na temat satelitów, a następnie po krótkim wprowadzeniu przeprowadził warsztaty budowy lądownika marsjańskiego. Zadaniem uczniów było zbudowanie takiego pojazdu z jajkiem na pokładzie, który wylądowałby na planecie bez szkody dla „jajkonauty”. Było to niezłe wyzwanie dla drużyn. Okazało się, że lądowanie powiodło się tylko dwóm drużynom i „jajkonauta” na pokładzie ich pojazdów ocalał. Pracy towarzyszyła miła, zabawna atmosfera, a uśmiech gościł na twarzach pracujących inżynierów. Dziękujemy Panu Waldemarowi za przyjęcie zaproszenia, przemiłe spotkanie, przekazanie wiedzy i czekamy na kolejne kosmiczne zajęcia.

     • Galaktyka kobiet

     • Dzień kobiet kojarzy się głownie z kwiatami i słodkościami. Grupa uczniów z klasy 4 Bp wraz z nauczycielką fizyki Marzeną Truchan-Michalak postanowiła spędzić ten dzień w niecodzienny sposób.  Młodzież uczestniczyła w warsztatach Galaktyka kobiet: Kariera w sektorze kosmicznym, organizowanych on-line przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Uczniowie wysłuchali pogadanki Pani Justyny Średzińskiej, następnie zostali podzieleni na drużyny, w których dyskutowali  o wpływie m.in. próżni kosmicznej na organizm człowieka, o problemie łączności w Kosmosie, o wyżywieniu kosmonautów. Młodzież mogła podzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi drużynami oraz z organizatorami. Spotkanie było okazją do rozmów o roli kobiet w szeroko pojętym sektorze kosmicznym. Serdecznie dziękujemy za inspirujące porady przekazane przez prelegentów.

       

     • Konkurs  motoryzacyjny

     • W dniu 10.03.2023 r. w szkole odbył się półfinał „XII Ogólnopolskich Mistrzostw  Mechaników  2023”, który zorganizował nauczyciel przedmiotów zawodowych Mieczysław Mackowiak. W konkursie udział wzięło 28 uczniów szkoły branżowej,  kształcących się w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych.

      O pierwsze miejsce walczyło 28 uczniów, a najwyższe wyniki osiągnęli uczniowie klasy pierwszej: Olejarz Kacper, Kasowski Kacper, Banasiak Kuba, Gałek Jakub. Dużą wiedzą wykazali się też uczniowie klasy drugiej: Soliwoda Bartosz, Nowicki Konrad, Kucharek Filip, Adamkiewicz Bartosz.

      Gratulujemy zwycięzcom i pozostałym uczestnikom oraz przygotowującemu ich nauczycielowi.

       

     • Sukces Andrzeja Syrewicza

     • W dniu 3.03.2023 odbyło się Wojewódzkie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno – Astronautyczne. Wzięło w nim udział 5 uczniów naszej szkoły: Hanna Korzeniowska, Szymon Muchowski i Andrzej Syrewicz z klasy Ib oraz Wanesa Korab i Kamil Szumow z klasy II b. Pod okiem nauczycielki fizyki Marzeny Truchan-Michalak zostali przygotowani do wygłoszenia referatu na wybrany przez siebie temat z zakresu astronomii lub astronautyki. Była to świetna okazja do pogłębienia wiedzy z tych dziedzin.  Komisja doceniła trud przygotowania i odwagę wystąpienia przed publicznością. Decyzją jury Andrzej  Syrewicz został zaproszony do udziału w Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym, które odbędzie w dniach 23-25.03.2023 w Grudziądzu. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów w zgłębianiu tajemnic Wszechświata.

     • Sędzia Anna Maria Wesołowska

     • W środę 01.03.2023 w naszym mieście mogliśmy gościć osobę znaną z programów telewizyjnych panią Annę Marię Wesołowską, która obecnie jako sędzia w stanie spoczynku prowadzi prelekcje dla młodzieży szkolnej w całej Polsce. Pani Wesołowska podczas spotkania zorganizowanego w jednej z krośnieńskich szkół opowiadała o swojej pracy, udzielała wskazówek dla nauczycieli i rodziców uczących się młodych ludzi oraz przekazała nam bardzo ważną uwagę dotyczącą orzekania w sprawie nieletnich przestępców: „należy rozwijać świadomość odpowiedzialności dzieci za własne czyny, aby nie musiały stawać przed wymiarem sprawiedliwości, ponieważ wtedy jest już za późno aby ustrzec ich przed błędem przekreślającym szczęśliwe życie”…. Na koniec Pani Sędzia przekazała serdeczne życzenia dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych.

     • Konkurs ortograficzny

     • Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie naszej szkoły sprawdzili swoje umiejętności językowe, pisząc dyktando. W ZSP pisanie dyktanda stało się tradycją, uczniowie robili to już po raz szesnasty. W tym roku z tekstem najeżonym pułapkami ortograficznymi zmierzyło się 18 uczniów. Autorem tekstu dyktanda jest były nauczyciel naszej szkoły, a obecnie autorytet w dziedzinie językoznawstwa, prof. dr hab. Edward Polański.

      Najlepiej dyktando napisali: Marta Dębińska z klasy IV Tp, Maria Olejnik z klasy I B LO i Aleksandra Pawłowska z klasy III B LO. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe
      i gratulacje od pani wicedyrektor Beaty Loręckiej-Kwiatkowskiej.

     • Matura i co dalej…

     • Uczniowie naszej szkoły otrzymali zaproszenie do udziału w warsztatach i wykładach zorganizowanych w Uniwersytecie Zielonogórskim na Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki. Wykładowcy i studenci tej uczelni opowiadali nam, czego uczą się podczas studiów, jak rozwijają swoje pasje, ale też przedstawiali nam swoje prace projektowe, które są nie tylko ciekawe, ale także przydatne w wielu dziedzinach życia człowieka. Oglądaliśmy nagranie z wizyty w kosmosie, pracę wielu robotów, mieliśmy także możliwość zagrania w gry stworzone przez starszych kolegów. Bardzo ciekawe okazały się również wykłady na temat zastosowania informatyki w handlu oraz wykorzystaniu sztucznej inteligencji w codziennych czynnościach. Wizyta w Uniwersytecie była dla wszystkich pozytywnym i wartościowym wydarzeniem. Z pewnością każdy z naszych uczniów rozważy możliwość studiowania na WIEA – czyli wydziale zrzeszającą naukowców i pasjonatów.

     • Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu

     • 7 lutego 2023 roku obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Co roku organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i prywatne osoby do realizowania lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Nasza szkoła bierze udział w tej akcji już po raz dwunasty. W ramach obchodów DBI nauczyciele mogą uczestniczyć w konferencji i webinarach na temat bezpieczeństwa w sieci, uczniowie mają możliwość udziału w lekcjach online (ze strony dbi.pl) oraz dostęp do materiałów edukacyjnych.

      DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

      Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 przypada na 7 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca 2023.

      Warto zapoznać się z ważnymi informacjami, zamieszczonymi na stronie www.saferinternet.pl, gdzie można znaleźć wiele ciekawych informacji dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu.  

      W przypadkach zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu udzielana jest pomoc młodym internautom, rodzicom i profesjonalistom. Pomoc telefoniczna i onlineTelefon zaufania dla młodzieży 116 111 oraz Telefon dla rodziców i nauczycieli 800 100 100.

     • XX Ogólnopolski Konkurs z Języka Niemieckiego „Deutschfreund”

     • Dnia 16 listopada 2022 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Krośnie Odrzańskim odbył się XX Ogólnopolski Konkurs z Języka Niemieckiego „Deutschfreund”. Konkurs ten został przeprowadzony w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego Łowimy  Talenty 2022/2023 realizowanego przez Łowców Talentów Jersz pod patronatem Politechniki Wrocławskiej.

      Celem tego przedsięwzięcia było promowanie wśród młodych ludzi nauki języka niemieckiego.

      Do uczestnictwa przystąpiły 4 osoby z Liceum Ogólnokształcącego i 5 osób z Technikum Ekonomicznego, Fotografii i Multimediów.

      Dyplomy uznania za uzyskanie najlepszego wyniku w szkole otrzymali:

      1. Wiktoria Siepielska z klasy I T, która zajęła 1 miejsce w województwie lubuskim, a miejsce 4 w kraju,
      2. Amelia Kościukiewcz z klasy I A LO, która uzyskała 6 miejsce w województwie lubuskim,
      3. Amelia Pawelska z klasy I T, która uzyskała 7 miejsce w województwie lubuskim,
      4. Natalia Białkowska z klasy III T, która zajęła 20 miejsce w województwie lubuskim.

      Pozostałe osoby otrzymały dyplom uczestnika. Wśród nich znaleźli się: Oliwia Kilian I A   LO, Adam Leśko I A LO,  Kacper Kwaśny I A LO, Gabriela Łukasiewicz I T, Nikola Kowalewska III T oraz Klaudia Kozioł III T.

      Wszystkim jeszcze raz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

       

      Nauczyciele języka niemieckiego:

      Sylwia Perwińska

      Radosław Mrówka

     • Szkolny Konkurs Tłumaczeniowy

     • 06 grudnia 2022 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Krośnie Odrzańskim odbył się Szkolny Konkurs Tłumaczeniowy z Języka Niemieckiego „Hieronim”. Celem konkursu było promowanie wśród młodzieży wielojęzyczności, nauki języków i  pracy w zawodzie tłumacza.

      Do konkursu przystąpiło 10 uczniów Liceum Ogólnokształcącego.

      Zwycięzcą konkursu została uczennica klasy IV Cp LO Katarzyna Kasprowiak, II miejsce zajęła uczennica klasy IV Cp LO Maria Sikora, a III miejsce Bartłomiej Jarema uczeń klasy IV Cp LO.

       

      Wszystkim gratulujemy i zachęcamy do dalszego rozwijania swoich umiejętności językowych.

       

      Nauczyciele języka niemieckiego

     • Wycieczka do Drezna

     • 16 grudnia 2022 roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję zwiedzić Drezno, jedno z najpiękniejszych miast, nazywane Florencją nad Łabą i Perłą Baroku. W czasie podróży pilotka z biura podróży opowiedziała nam o najważniejszych wydarzeniach z historii Drezna, w tym o najtragiczniejszym w dziejach tego miasta, czyli zbombardowaniu, które miało miejsce 13.02.1945 roku. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od nowej synagogi, która stoi w miejscu tej spalonej podczas Kryształowej Nocy. Potem przeszliśmy pod jedno z największych muzeów sztuki, Albertinum, i dalej Tarasami Brühla obok Akademii Sztuk Pięknych pod Kościół Dworski pw. Świętej Trójcy. Następnie nasza wycieczka prowadziła wzdłuż najdłuższego Orszaku Książęcego Wettynów, niezwykle ciekawego i oryginalnego dzieła, namalowanego na płytkach z porcelany miśnieńskiej. Tą trasą przeszliśmy pod luterański kościół Mariacki, znany pod nazwą Frauenkirche. Ruiny tego kościoła przez wiele lat przypominały o zbombardowaniu Drezna, a sama budowla została odbudowana i ponownie konsekrowana dopiero w 2005 roku.

      Drezno to nie tylko miejsce wspaniałych przeżyć dla historyka czy miłośnika zabytków, to również nowoczesne miasto. Dowodem tego jest Szklana Manufaktura Volkswagena, gdzie mogliśmy zobaczyć linię montażową najnowszego modelu VW ID.3. Manufaktura znajduje się w samym centrum miasta, na skraju olbrzymiego parku. Zastosowano w niej najnowocześniejsze rozwiązania ekologiczne, a szklana konstrukcja sprawia, że wszystko, co dzieje się w środku, jest widoczne z ulicy.

      Zwyczajem innych nie tylko niemieckich miast w okresie Bożego Narodzenia Drezno kusi jarmarkami i pięknymi dekoracjami. Gdy już zapadał zmrok, mogliśmy poczuć klimat nadchodzących świąt, przechadzając się alejkami najstarszego jarmarku bożonarodzeniowego w Niemczech, którego nazwa Striezelmarkt nawiązuje do bardzo popularnego ciasta świątecznego – Striezel. W tym roku odbywa się on już po raz 588.

      Zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

       

     • Wojewódzkie zawody w tenisie stołowym

     • 30 listopada odbyły się półfinałowe zawody na szczeblu wojewódzkim w tenisie stołowym. Naszą szkołę reprezentowały:, Dominika Nowak, Amelia Pawelska i Natalia Stefanowicz. Po zaciętych meczach dziewczyny wywalczyły VII miejsce. Serdecznie gratulujemy.

     • Zajęcia Zakładzie Kryminalistyki KPP Krosno Odrzańskie

     • W dniu 22.11.2022 r. grupa uczniów z klasy 4 Bp razem z nauczycielką fizyki Marzeną Truchan-Michalak uczestniczyła w zajęciach w Zakładzie Kryminalistyki Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się pracy technika kryminalistyki, dowiedzieć się m.in. co to jest daktyloskopia, jakie metody i środki wykorzystywało się i obecnie wykorzystuje do zbierania śladów, jak zabezpiecza się materiał dowodowy. Młodzież miała możliwość samodzielnie ujawnić i zabezpieczyć ślad. Dziękujemy Pani Justynie Kulce i Panu Jackowi Bąkowi za poświęcony czas, cenne uwagi i wspaniałą atmosferę podczas spotkania.