• „Lekcje nie z tej Ziemi”

     • Jakich ludzi potrzeba do zrealizowania misji kosmicznej? Czy sami inżynierowie wystarczą? 5.06.2023r uczennice i uczniowie z klas 1 TI i 3B mieli okazję przekonać się o tym podczas spotkania z dr Agatą Kołodziejczyk - założycielką polskich habitatów do realizacji misji analogowych. Był czas na rozmowę o zawodach przyszłości,  znaczeniu rozwoju technologii dla przetrwania ludzkości, konieczności treningu umysłu. Młodzież miała okazję rozwiązywać zadania z testu, któremu poddawani są kandydaci na astronautów. Dr Agata Kołodziejczyk to neurobiolożka z kosmiczną misją, która doktorat zdobyła na Uniwersytecie w Sztokholmie. Jest współzałożycielką Space Garden i Analog Astronaut Training Center, główną pomysłodawczynią i realizatorką powstania analogowych baz do symulacji misji kosmicznych w Polsce.

      Bardzo cieszymy się, że zostaliśmy zaproszeni do uczestnictwa w tym wydarzeniu, a pani Agacie serdecznie dziękujemy za poprowadzenie spotkania, przekazanie bardzo pouczających wiadomości i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

     • Obserwacje astronomiczne w Chile

     • Czy można być w dwóch miejscach jednocześnie? Tak. To możliwe. Dzięki technologii na  lekcji fizyki grupa uczniów z klasy 2 B i 1 B w dniu 19 maja mogła uczestniczyć zdalnie w obserwacjach astronomicznych z cyklu „Przed świtem” przez teleskop ROTUZ znajdujący się w Chile, z którym połączyli się  pracownicy Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego dr Michał Żejmo i dr hab. Wojciech Lewandowski, prof. UZ. Tematem przewodnim obserwacji były procesy gwiazdotwórcze. Uczniowie mieli okazję widzieć proces ustawiania teleskopu, robienia zdjęć i rozpoznawania obiektów widocznych na nocnym jeszcze niebie. Prelegenci przypomnieli ewolucję życia gwiazd oraz wskazali na  ich znaczenie dla naszej egzystencji. Była to świetna okazja, aby poszerzać wiedzę z astronomii.

     • Spotkanie z doktorem Grzegorzem Słowikiem

     • Dnia 16 maja 2023r. w godzinach popołudniowych grupa uczniów naszej szkoły miała okazję spotkać się na żywo ze światowej sławy astrobiologiem i fizykiem doktorem Grzegorzem Słowikiem, współpracującym w ramach badań naukowych z NASA (Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej USA). Było to fascynujące wydarzenie – wspaniała wirtualna podróż po Układzie Słonecznym. W wykładzie pt. „Czy na Wenus istnieje życie w postaci mikrobiologicznej?” pasjonat astronomii przedstawił najnowsze odkrycia w dziedzinie poszukiwania i badania życia we Wszechświecie oraz eksploracji Kosmosu. Uczniowie poznali hipotezę mówiącą o tym, że na Wenus mogą istnieć bakterie odżywiające się żelazem. W chmurach widoczne są ciemne plamy, które składają się ze stężonego kwasu siarkowego i nieznanych mikroelementów odbijających światło. Odkryciem zainteresowała się NASA, która planuje zorganizować misję kosmiczną mającą zweryfikować hipotezę o życiu na tej planecie.

      Tego pasjonującego wykładu uczniowie wysłuchali w sali kinowej MGOK w Cybince. Po wystąpieniu dra Słowika mogli porozmawiać z nim, poszerzając swoją wiedzę o nowinki z zakresu astronomii i nauk przyrodniczych.

     • Dzień Otwarty Wydziału Matematyki Informatyki i Ekonometrii.

     • W dniu 17-go maja mieliśmy możliwość uczestniczenia w wykładach i warsztatach zorganizowanych w Uniwersytecie Zielonogórskim na Wydziale Matematyk, Informatyki i Ekonometrii. Podczas zajęć poznawaliśmy ciekawostki i rozwiązania logiczne przydatne w codziennym życiu, które ukazywały nam, dlaczego matematyka nazywana jest „królową nauk”. Prowadzący zajęcia w bardzo szybki i prosty sposób udowodnili nam, iż ta dziedzina nauki jest obecna we wszystkich aspektach naszego funkcjonowania. Po wizycie w uczelni w ramach relaksu i dobrej zabawy wybraliśmy się do „Grot Areny”, gdzie przez dwie godziny świetnej zabawy wyczerpywaliśmy swoje baterie. Ten dzień dostarczył nam wielu wrażeń, a Uniwersytet Zielonogórski stał się dla nas już całkiem znanym i przyjaznym miejscem.

     • Informatycy w Skokoloco

     • Każdy może przyznać, że informatyk ma pracę siedzącą przed komputerem, mało ruchu, jest przemęczony. Czy można jakoś temu przeciwdziałać? Oczywiście. Uczniowie klasy I TI postanowili oderwać się na chwilę od swoich stanowisk pracy, dotlenić umysł i całe ciało. W tym celu wraz z wychowawczynią Marzeną Truchan – Michalak i opiekunem Krzysztofem Leszkiewiczem udali się w dniu 28.04.2023 r. do parku trampolin Skokoloco w Zielonej Górze. Zabawa trwała 2 godziny i można przyznać, że chłopaki dali radę. Podołali zadaniom, które przygotował  opiekujący się nimi trener, zdobywając przy tym upominki. Była to świetna okazja do integracji całej grupy, poznawania siebie, nauki zdrowej rywalizacji. Podskokom, fikołkom, a nawet wspinaczkom w parku Tarzana nie było końca. I nikt tu nawet nie pomyślał, że lekcja gimnastyki może być nudna. Chłopakom tak się spodobał wspólny wyjazd, że już planują kolejne

       

     • Być EKO

     • Czy w dzisiejszym świecie można być EKO? Czy jest nam potrzebna i jak działa oczyszczalnia ścieków?  Jak ważna jest dla środowiska segregacja śmieci ? Na czym polega recykling opon? Czy energia odnawialna jest energią przyszłości? Jak działa elektrownia wodna? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi uczestnicy wycieczki edukacyjnej w dniu 27.04.2023. Uczniowie naszej szkoły z nauczycielką fizyki Marzeną Truchan-Michalak wraz z uczniami klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Gęstowicach zwiedzili Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Wodociągowo - Komunalne  w Krośnie Odrzańskim, gdzie mogli zapoznać się z procesem oczyszczania ścieków i przetwarzaniem odpadów w PSZOK-u Następnie grupa udała się do firmy ABC Recykling, gdzie mogła prześledzić cały cykl przetwarzania opon od momentu przyjęcia ich w zakładzie do uzyskania produktów końcowych, m.in. granulatu. Ostatnim punktem programu było zwiedzenie Elektrowni Wodnej w Dychowie. Młodzież miała okazję przejść tunelami podziemnymi pod „zamek wodny”, mając nad głowami 6 - metrowe rury,  zwiedzić wartownię, rozdzielnię, nastawnię , halę maszyn, zobaczyć uruchomienie turbiny. Wycieczka była okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych. Dziękujemy serdecznie kierownictwu firm za wyrażenie zgody na przyjęcie grupy a pracownikom zwiedzanych zakładów za poświęcony czas, przekazaną wiedzę i cenne wskazówki w dalszej drodze dbania o naszą przyrodę.

     • Od ponad tygodnia, 20. uczniów  jest na praktykach w Rimini.

     • Pracujemy i zwiedzamy miasto. Już w pierwsze dni oprowadzono nas po starówce, zobaczyliśmy słynną Tempio Malatestiano, czyli katedrę, nazwaną tak od imienia władcy tego miasta w XV wieku, Sygismondo Malatesty, Łuk Augusta, Domus del Chirurgo – zabytki Rimini z początków naszej ery i czasów renesansu. Wspólnie przespacerowaliśmy się mostem Tyberiusza, poznaliśmy San Giuliano – urokliwą zabytkową wioskę rybacką, przywitaliśmy się z morzem. Pogoda nie zawsze nam dopisuje, ale popołudniami staramy się korzystać ze świeżego powietrza i poznawać kolejne zakątki w Rimini.

     • Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

     • W dniu 19.04. 2023 po raz kolejny w naszej szkole gościli funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim. Tym razem na zaproszenie nauczycielki Marzeny Truchan – Michalak na lekcjach fizyki w klasach trzecich Liceum i czwartych Technikum opowiadali i prezentowali sprzęt związany z zagadnieniami promieniowania termicznego. Młodzież miała okazję spojrzeć na świat przez kamerę termowizyjną oraz noktowizor, poznała zasadę działania sprzętu oraz jego wykorzystanie. Panowie w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli o swojej pracy, chętnie odpowiadali na zadawane pytania. Były to niezwykle ciekawe zajęcia, które uczniowie zapamiętają na długo. Dziękujemy Panu Komendantowi za wyrażenie zgody na zajęcia oraz Panom funkcjonariuszom za cierpliwość, poświęcony czas i przekazaną wiedzę.

     • Wizyta w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej ZCM

     • Ile zdjęć rentgenowskich można wykonać w ciągu roku? Jak wygląda dozymetr? Jak chronić się przed promieniowaniem rentgenowskim? Jakie dawki przyjmuje ludzki organizm podczas badania? Na te i inne pytania odpowiedzi szukali uczniowie z grupy matematyczno-fizycznej klasy 4 Bp podczas zajęć w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Zachodniego Centrum Medycznego w Krośnie Odrzańskim. Młodzież miała okazję zobaczyć, jak można wykorzystać wiedzę teoretyczną z zakresu fal elektromagnetycznych w praktycznym zastosowaniu. Panie pracujące w Zakładzie opowiedziały uczniom o swojej pracy - jak przygotowują pacjenta do badania, jak go chronią przed promieniowaniem, jak wygląda przebieg badania, jakie dawki otrzymuje pacjent, jak odbywa się analiza robionych zdjęć, kiedy pacjent jest kierowany na dalsze badania diagnostyczne takie jak tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny.

      Dziękujemy serdecznie przesympatycznym Paniom z Zakładu Diagnostyki Obrazowej za poświęcony czas i przekazaną wiedzę oraz Pani Prezes Zachodniego Centrum Medycznego za wyrażenie zgody na zajęcia.

     • Spotkanie w Policji

     • W dniu 27.03.2023 kolejna grupa młodzieży została zaproszona na spotkanie i warsztaty do Komendy Powiatowej Policji w Krośnie. Uczniowie mieli okazję spotkać się z policjantami i technikiem kryminalistyki, który przybliżył im metody daktyloskopowe zbierania śladów, omówił przebieg czynności po przybyciu na miejsce zdarzenia. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o specyfice pracy policjanta, etapach rekrutacji oraz o możliwościach rozwoju zawodowego. Niezłą atrakcją była dla młodzieży strzelnica, na której, po krótkim szkoleniu, uczniowie mieli szansę poćwiczyć strzelanie.

      Dziękujemy Pani Justynie, Panu Jackowi oraz pozostałym policjantom za zorganizowanie tak wartościowego spotkania.

     • Poznań Motor Show 2023

     • W dniu 31.03.2023 r. zorganizowany został wyjazd uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych na Targi Motoryzacyjne w Poznaniu. W wycieczce wzięło udział 50 uczestników, przede wszystkim uczniowie szkoły branżowej, kształcący się w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych. Wyjazd zorganizował nauczyciel przedmiotów zawodowych p.  Mieczysław Maćkowiak. Tegoroczne targi Poznań Motor Show były niezwykle urozmaicone pod kątem przygotowanej ekspozycji. Uczniowie z bliska podziwiali najnowsze modele wiodących marek motoryzacyjnych, np.: samochody Mazdy, Mercedesa, Grupy Volkswagen, Aston Martina, McLarena, Nissana, Renault, Forda, Dacii, SsangYong, Suzuki, Hondy, Hyundaia, Kia czy Skywell. Również ciekawie prezentował się salon motocyklowy, gdzie uczniowie mogli oglądać wiele interesujących modeli jednośladów, np.: Honda, Kawasaki, MV Agusta, Triumph, Junak, Zero, Super Soco. Bardzo dużym zainteresowaniem naszych uczniów cieszyły się popisy gwiazd motocyklowego stuntu oraz samochodowego driftu. Podczas tych pokazów dominowały ciekawe ewolucje  samochodów, kontrolowane poślizgi, a przede wszystkim jazda bokiem  oraz specyficzny zapach „palenia gumy”. Dla większości uczniów był to pierwszy wyjazd na tego typu imprezę.  Niezapomniane wrażenie zrobiła możliwość oglądania nowoczesnych konstrukcji, niektórzy zasiadali za kierownicą luksusowych samochodów.

       

     • Dzień Patrona Szkoły

     • 31 marca odbył się apel  poświęcony  Władysławowi Broniewskiemu, na którym uczniowie klas pierwszych poznali biografię i twórczość poety. Prowadzący – Amelia Nowak  i Adrian Kasperski przybliżyli ważne, niekiedy bardzo dramatyczne fakty z życia naszego patrona, takie jak pobyt w Legionach, areszt na Łubiance czy śmierć jedynej córki. Zebrani usłyszeli także najpiękniejsze wiersze: ,,Ulicę Miłą” zaprezentowali Ola Kruszelnicka i Kamil Szumow, ,,Bagnet na broń” –Jakub Sochacki, a ,,Obietnicę” wyrecytowała Karolina Fenske. Uroczystość zakończyli Leon Komar i Oliver Gieroń. Chłopcy wykonali utwór pt. ,,Bar pod zdechłym psem”, do którego sami napisali muzykę.

     • Dzień Doradztwa Zawodowego

     • Dzień Doradztwa Zawodowego wszedł na stałe do kalendarza corocznych wydarzeń w naszej szkole. W 2023 roku młodzież najstarszych klas miał możliwość zapoznania się z ofertą największych zakładów w mieście: „Dirks” i „Homanit” oraz Straży Granicznej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też oferta Wojskowego Centrum Rekrutacji. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali o możliwościach dalszego rozwoju dzięki wsparciu urzędów pracy. Doradca zawodowy w PUP w Krośnie Odrz., pani Bartkowska, wyjaśniła, jak zarejestrować się w urzędzie, jak starać się o dofinansowanie działalności. Dzięki wizycie przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Pracy uczniowie poznali możliwości legalnej pracy za granicą.

      Dzień Doradztwa Zawodowego dał uczniom kończącym szkołę kompleksową wiedzę na temat pierwszych kroków na rynku pracy i możliwości wsparcia w postaci dofinansowania, pożyczek, refundacji kosztów dla osób podnoszących kwalifikacje czy rozpoczynających działalność gospodarczą. Zainteresowani mogą spokojnie przemyśleć przyszłe decyzje zawodowe dzięki otrzymanym materiałom prozawodowym.

      📷Fot. Gabriela Winiarska, Ania Staszków, Natalia Białkowska.

     • Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne

     • W dniach 25-27 marca uczeń klasy I B LO Andrzej Syrewicz uczestniczył w Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym, które odbyło się Grudziądzu. Było to spotkanie młodzieży zainteresowanej zagadnieniami astronomicznymi z całej Polski i naukowców z wyższych uczelni. Osoby uczestniczyły w trzech sesjach seminaryjnych, obserwacjach Słońca, seansie w planetarium. Ciekawą atrakcją okazała się wycieczka do Instytutu Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach koło Torunia, podczas której uczestnicy mieli okazję podziwiać największy w Polsce radioteleskop. Rozmowy między uczestnikami dotyczące wygłoszonych zagadnień  trwały do późnych godzin. To świetna okazja do nawiązania nowych znajomości i poszerzenia wiedzy. Życzymy Andrzejowi dalszych sukcesów w zgłębianiu tajemnic Wszechświata.

     • Kolejne doświadczenia zdobyte…

     • W czwartek 23 marca wybraliśmy się do Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego w Słońsku, gdzie poznawaliśmy ciekawe informacje na temat Parku Narodowego „Ujście Warty” i żyjących tam ptaków. Po obejrzeniu wystawy i locie balonem odpoczywaliśmy pływając łódką po Warcie, a na koniec za pomocą lornetek oglądaliśmy budzącą się naturę. Kolejnym etapem naszej podróży był Międzyrzecki Rejon Umocniony, gdzie na głębokości 30 metrów pod ziemią spacerowaliśmy podglądając nietoperze, jeździliśmy wózkiem szynowym i z zaciekawieniem słuchaliśmy przewodnika, który przekazał nam bardzo wiele ciekawych informacji. Po intensywnych wrażeniach wspólnie spędziliśmy kilka miłych chwil przy ognisku na pieczeniu kiełbasek, a w drodze powrotnej do domu, zgodnie stwierdziliśmy, że te miejsca warto było odwiedzić i z pewnością tam wrócimy.

     • "Grot Arena" Zielona Góra

     • W zeszły piątek, 24.03.2023 roku uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawczyniami Paniami Marzeną Lewandowską i Małgorzatą Stępień oraz opiekunami Panią Justyną Tresenberg oraz Panem Radosławem Mrówką udali się na odpoczynek od obowiązków szkolnych do sali zabaw „Grot Arena” w Zielonej Górze. Na miejscu czekała na wszystkich wspaniała zabawa w postaci szalonej jazdy na gokartach oraz zacięta walka z laserowymi karabinami na łonie natury.

      Po zakończeniu zabaw uczestnicy wycieczki udali się na posiłek i pyszny deser do galerii Focus, po czym wszyscy zadowoleni wrócili do domu.

       

     • Wycieczka do Berlina

     • W dniu 17.03.2023 odbyła się wycieczka edukacyjna do Berlina. Grupa uczniów naszej szkoły rozpoczęła zwiedzanie od pobytu w Muzeum Techniki, gdzie  znajduje się ogromna ilość eksponatów, dziś, można powiedzieć, już historycznych. Uczniowie podziwiali makiety statków, samoloty, stroje i odznaczenia wojskowe, ogromne łodzie, kutry, dawne składy pociągów. Następnie mogli obejrzeć Bramę Brandenburską, Reichstag, Holocaust Mahnmal: pomnik Żydów, Alexanderplatz i wieżę telewizyjną, Plac Poczdamski i fragment muru berlińskiego, Checkpoint Charlie, Tiergarten: zielone płuca Berlina. Ostatnim punktem programu była wizyta w Muzeum Historii Naturalnej. Tu młodzież podziwiała  największy zrekonstruowany i złożony szkielet dinozaura na świecie oraz najlepiej zachowany, skamieniały okaz wczesnego ptaka z rodzaju Archaeopteryx. Dziękujemy biuru podróży EXODUS i panu pilotowi za bardzo ciekawy program i przekazaną wiedzę.

       

     • Dzień Wiosny

     • Dzień Wiosny to szczególny dzień w ZSP w Krośnie Odrzańskim. Dziś nasi uczniowie brali udział w ,,Wiosennym Talent Show”. Wysłuchaliśmy więc  pięknych wykonań wokalnych, utworów muzycznych własnego autorstwa, obejrzeliśmy  prace plastyczne naszych  uzdolnionych uczniów. Gratulujemy i dziękujemy naszym uczestnikom! Wszyscy byliście wspaniali! Bardzo dziękujemy Panu Burmistrzowi Markowi Cebuli za cenne nagrody dla naszych uczestników.
      Na podziękowania zasługują również wszyscy ci, którzy zaangażowali się w przygotowanie naszego ,,Wiosennego Talent Show”. Dziękujemy szanownej komisji, z Panią dyrektor Barbarą Kołarzyk na czele,  która nie miała dziś łatwego zadania, bo poziom uczestników artystycznych zmagań był wysoki. Ale impreza artystyczna to nie jedyna atrakcja tego dnia. Nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali  uwielbiany przez uczniów naszej szkoły turniej piątek piłkarskich, w którym udział wzięło 11 drużyn. Rywalizacja była zacięta , a najlepszą drużyną w szkole okazała się klasa 2 A, która zajęła miejsce I, następnie klasa 3B miejsce II i na miejscu III klasa IIIA. Wszystkim serdecznie gratulujemy !!!!