• Szkolenie klasy mundurowej

     • W dniach 18 – 22.09.2023 roku uczniowie czwartej klasy mundurowej OPW na poligonie jednostki patronackiej odbyli zajęcia szkoleniowo-sprawdzające z łączności, inżynieryjno-saperskie, z taktyki, strzeleckie, medyczne, topograficzne, z ochrony obiektów i logistyczne.

      W ostatniej dobie podczas nocnego biwakowania sprawdzono umiejętności nabyte w czasie zajęć. Szkolenie zakończyło się konkursem z wiedzy teoretycznej.

      Wszystkim dopisywały humory,  uczniowie z zaangażowaniem wykonywali ćwiczenia i  wykazali się dużą wiedzą  oraz sprawnością fizyczną.

     • Wycieczka Grona Pedagogicznego

     • W dniach 29.09.2023-01.10.2023 roku Grono Pedagogiczne z naszej szkoły wzięło udział w wycieczce krajoznawczej po Górach Izerskich. Miejscem zakwaterowania był Świeradów Zdrój, gdzie mogliśmy odpocząć we wspólnym gronie i skosztować wód zdrojowych. Pogoda nam dopisała, dzięki czemu przeszliśmy długie pasmo górskie aż do granicy czeskiej. U naszych południowych sąsiadów weszliśmy na wieżę widokową nazwaną Smrekiem. Z wycieczki wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i miłych wspomnień.

     • Europejski Dzień Języków

     • 26 września 2023 roku obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Jest to międzynarodowe święto, ustanowione w 2001 roku przez Radę Europy, obchodzone corocznie w całej Europie. Jego celem jest zachęcenie mieszkańców Europy do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. Uczniowie klasy 1a, 1b, 1c, 2b i 2c pod opieką nauczyciela języka niemieckiego pana Radosława Mrówki przygotowali liczne quizy sprawdzające naszą wiedzą o językach europejskich. Oprócz pytań sprawdzających wiedzę o kulturze i zwyczajach państw europejskich musieliśmy zmierzyć się także z zagadkami językowymi. Najlepsi z nas wygrali bony na niepytanie. Zwycięzcom gratulujemy!

       

     • Poszerzamy wiedzę z dziedziny motoryzacji

     • W dniu 06.09.2023 r. uczniowie klasy III m BSIS, kształcący się w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych, pod opieką nauczyciela Mieczysława Maćkowiaka byli na wycieczce w zakładzie PUH Diament ul. Wiejska 6. Wyjście uczniów zorganizowano w celu poznania procedur podczas rejestracji samochodów.

      Uczniowie mieli również okazję zapoznania się z najnowszymi przepisami, obowiązującymi podczas rejestracji oraz zastosowania różnych urządzeń i przyrządów, służących do przeglądu auta.

      Diagnosta omawiający poszczególne procedury pokazał i objaśnił budowę, a także wykorzystanie w czasie rejestracji poszczególnych przyrządów, np.: rolek do badania hamulców, szarpaków do sprawdzania układu kierowniczego i zawieszenia, przyrządu do sprawdzania przejrzystości szyb samochodowych, urządzenia do sprawdzania świateł oraz analizy spalin.

      Wycieczka przebiegła w miłej atmosferze, a uczniowie wykazali się dużą wiedzą teoretyczną. Zadawali bardzo szczegółowe pytania, dotyczące rejestracji oraz eksploatacji,
      a także bezpieczeństwa samochodów na drogach.

     • Ognisko integracyjne klas pierwszych

     • W dniu 07.09.2023 roku uczniowie klas I A, I W, I WA i I M wzięli udział w ognisku integracyjnym. Miejscem spotkania było Grodzisko w Gostchorzu, do którego uczniowie udali się piechotą.

      Dopisała nam piękna pogoda, kiełbaski z ogniska smakowały i bardzo przyjemnie spędziliśmy czas.

      Z wycieczki wróciliśmy zadowoleni i pełni energii do pracy w nowej szkole.

       

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

     • Za nami uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024. W tym roku rekordowa liczba uczniów rozpoczęła naukę w naszej szkole. Życzymy Wam powodzenia i samych sukcesów w nauce!

      Fot. Gabriela Winiarska, Milena Walaszko, Maja Prażanowska, Amelia Pawelska

     • OGŁOSZENIE!

     •  

      Dnia 04.09.2023 roku (poniedziałek) odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego:

      • 830  - msza święta w kościele św. Jadwigi,
      • 930 – inauguracja w hali sportowej ZSP klasy II-V,
      • 1030– inauguracja w hali sportowej ZSP klasy I.
     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego

     • Dzisiaj w hali sportowej ZSP odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Absolwentom Branżowej Szkoły I Stopnia gratulujemy ukończenia szkoły i życzymy powodzenia, natomiast pozostałym uczniom życzymy udanych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu! 

      Fot. Gabriela Winiarska, Julia Hołownia kl. II technik fotografii i multimediów 

     • OGŁOSZENIE

     • Dnia 23.06.2023 roku (piątek) o godzinie 10:00
      w hali sportowej ZSP odbędzie się uroczyste zakończenie
      roku szkolnego.

     • Wizyta w Centrum Symulacji Medycznej

     • Dzień 19.06.2023r. na długo zapisze się w pamięci uczniów klas II B i III B, którzy wraz
      z nauczycielami Mają Karaś i Marzeną Truchan-Michalak spędzili w Centrum Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego. Najpierw uczniowie uczestniczyli w wykładzie na temat pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzonej przez studentów kierunku ratownictwo medyczne i lekarskiego. Następnie udali się do sali intensywnej opieki medycznej, opieki paliatywnej, operacyjnej, porodowej. Pani inż. Gabriela Klejna, absolwentka naszej szkoły, zapoznała uczniów z zasadami działania sprzętu medycznego i symulatorów oraz programem kształcenia studentów w tych salach. Przygotowała też dla nich niespodziankę - młodzież miała okazję nauczyć się szyć rany oraz pobierać krew. Ostatnim punktem wizyty był praktyczny kurs pierwszej pomocy na fantomach oraz ratowanie pacjenta w karetce. Studenci przedstawili specyfikę swojego kierunku oraz kierunków pokrewnych. Uczniowie otrzymali certyfikaty uczestnictwa w kursie pierwszej pomocy przedmedycznej. Dla uczniów była to niesamowita lekcja praktyczna. Byli nią zachwyceni.

      Dziękujemy pracownikom Centrum Symulacji Medycznej i studentom UZ  za poświęcony czas, prowadzenie zajęć, przekazaną wiedzę, która poszerzyła zainteresowania uczniów. Życzymy wszystkim dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

       

     • PARK FIZYKI

     • W dniu 16.06 uczniowie naszej szkoły po całym roku nauki w ławkach wraz z nauczycielami Krzysztofem Leszkiewiczem i Marzeną Truchan-Michalak postanowili zmienić miejsce nauki i udali się na wycieczkę edukacyjną do Parku Fizyki w Nowej Soli. Uczniowie zwiedzali park z przewodnikiem, który demonstrował działanie urządzeń z różnych działów nauk przyrodniczych. Następnie uczniowie mieli czas, aby samemu przetestować dany przyrząd i zapamiętać zasadę jego działania. Nauka poprzez zabawę na świeżym powietrzu okazała się świetnym pomysłem. Następnie młodzież udała się na warsztaty programowania Lego, podczas których w grupach 2-3 osobowych składała robota, a następnie oglądała jego występ na macie jak podczas walk sumo. Robot, który  okazał się silniejszy, ten wypychał pozostałe z maty. Każdy kibicował swojemu dziełu. Ostatnim punktem wycieczki był godzinny rejs statkiem Laguna po Odrze. Uczestnicy mieli okazję do rozmów na górnym i dolnym pokładzie, podziwiając przy tym piękno otaczającej przyrody. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom wilka rzecznego.

      Była to niesamowita lekcja w terenie, podczas której uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z różnych dziedzin naukowych. Uśmiech i radość cały czas gościły na ich twarzach. Jak mówią sami uczniowie taka lekcja na długo pozostanie w ich pamięci.

       

     • „Lekcje nie z tej Ziemi”

     • Jakich ludzi potrzeba do zrealizowania misji kosmicznej? Czy sami inżynierowie wystarczą? 5.06.2023r uczennice i uczniowie z klas 1 TI i 3B mieli okazję przekonać się o tym podczas spotkania z dr Agatą Kołodziejczyk - założycielką polskich habitatów do realizacji misji analogowych. Był czas na rozmowę o zawodach przyszłości,  znaczeniu rozwoju technologii dla przetrwania ludzkości, konieczności treningu umysłu. Młodzież miała okazję rozwiązywać zadania z testu, któremu poddawani są kandydaci na astronautów. Dr Agata Kołodziejczyk to neurobiolożka z kosmiczną misją, która doktorat zdobyła na Uniwersytecie w Sztokholmie. Jest współzałożycielką Space Garden i Analog Astronaut Training Center, główną pomysłodawczynią i realizatorką powstania analogowych baz do symulacji misji kosmicznych w Polsce.

      Bardzo cieszymy się, że zostaliśmy zaproszeni do uczestnictwa w tym wydarzeniu, a pani Agacie serdecznie dziękujemy za poprowadzenie spotkania, przekazanie bardzo pouczających wiadomości i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

     • Obserwacje astronomiczne w Chile

     • Czy można być w dwóch miejscach jednocześnie? Tak. To możliwe. Dzięki technologii na  lekcji fizyki grupa uczniów z klasy 2 B i 1 B w dniu 19 maja mogła uczestniczyć zdalnie w obserwacjach astronomicznych z cyklu „Przed świtem” przez teleskop ROTUZ znajdujący się w Chile, z którym połączyli się  pracownicy Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego dr Michał Żejmo i dr hab. Wojciech Lewandowski, prof. UZ. Tematem przewodnim obserwacji były procesy gwiazdotwórcze. Uczniowie mieli okazję widzieć proces ustawiania teleskopu, robienia zdjęć i rozpoznawania obiektów widocznych na nocnym jeszcze niebie. Prelegenci przypomnieli ewolucję życia gwiazd oraz wskazali na  ich znaczenie dla naszej egzystencji. Była to świetna okazja, aby poszerzać wiedzę z astronomii.

     • Spotkanie z doktorem Grzegorzem Słowikiem

     • Dnia 16 maja 2023r. w godzinach popołudniowych grupa uczniów naszej szkoły miała okazję spotkać się na żywo ze światowej sławy astrobiologiem i fizykiem doktorem Grzegorzem Słowikiem, współpracującym w ramach badań naukowych z NASA (Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej USA). Było to fascynujące wydarzenie – wspaniała wirtualna podróż po Układzie Słonecznym. W wykładzie pt. „Czy na Wenus istnieje życie w postaci mikrobiologicznej?” pasjonat astronomii przedstawił najnowsze odkrycia w dziedzinie poszukiwania i badania życia we Wszechświecie oraz eksploracji Kosmosu. Uczniowie poznali hipotezę mówiącą o tym, że na Wenus mogą istnieć bakterie odżywiające się żelazem. W chmurach widoczne są ciemne plamy, które składają się ze stężonego kwasu siarkowego i nieznanych mikroelementów odbijających światło. Odkryciem zainteresowała się NASA, która planuje zorganizować misję kosmiczną mającą zweryfikować hipotezę o życiu na tej planecie.

      Tego pasjonującego wykładu uczniowie wysłuchali w sali kinowej MGOK w Cybince. Po wystąpieniu dra Słowika mogli porozmawiać z nim, poszerzając swoją wiedzę o nowinki z zakresu astronomii i nauk przyrodniczych.

     • Dzień Otwarty Wydziału Matematyki Informatyki i Ekonometrii.

     • W dniu 17-go maja mieliśmy możliwość uczestniczenia w wykładach i warsztatach zorganizowanych w Uniwersytecie Zielonogórskim na Wydziale Matematyk, Informatyki i Ekonometrii. Podczas zajęć poznawaliśmy ciekawostki i rozwiązania logiczne przydatne w codziennym życiu, które ukazywały nam, dlaczego matematyka nazywana jest „królową nauk”. Prowadzący zajęcia w bardzo szybki i prosty sposób udowodnili nam, iż ta dziedzina nauki jest obecna we wszystkich aspektach naszego funkcjonowania. Po wizycie w uczelni w ramach relaksu i dobrej zabawy wybraliśmy się do „Grot Areny”, gdzie przez dwie godziny świetnej zabawy wyczerpywaliśmy swoje baterie. Ten dzień dostarczył nam wielu wrażeń, a Uniwersytet Zielonogórski stał się dla nas już całkiem znanym i przyjaznym miejscem.

     • Informatycy w Skokoloco

     • Każdy może przyznać, że informatyk ma pracę siedzącą przed komputerem, mało ruchu, jest przemęczony. Czy można jakoś temu przeciwdziałać? Oczywiście. Uczniowie klasy I TI postanowili oderwać się na chwilę od swoich stanowisk pracy, dotlenić umysł i całe ciało. W tym celu wraz z wychowawczynią Marzeną Truchan – Michalak i opiekunem Krzysztofem Leszkiewiczem udali się w dniu 28.04.2023 r. do parku trampolin Skokoloco w Zielonej Górze. Zabawa trwała 2 godziny i można przyznać, że chłopaki dali radę. Podołali zadaniom, które przygotował  opiekujący się nimi trener, zdobywając przy tym upominki. Była to świetna okazja do integracji całej grupy, poznawania siebie, nauki zdrowej rywalizacji. Podskokom, fikołkom, a nawet wspinaczkom w parku Tarzana nie było końca. I nikt tu nawet nie pomyślał, że lekcja gimnastyki może być nudna. Chłopakom tak się spodobał wspólny wyjazd, że już planują kolejne

       

     • Być EKO

     • Czy w dzisiejszym świecie można być EKO? Czy jest nam potrzebna i jak działa oczyszczalnia ścieków?  Jak ważna jest dla środowiska segregacja śmieci ? Na czym polega recykling opon? Czy energia odnawialna jest energią przyszłości? Jak działa elektrownia wodna? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi uczestnicy wycieczki edukacyjnej w dniu 27.04.2023. Uczniowie naszej szkoły z nauczycielką fizyki Marzeną Truchan-Michalak wraz z uczniami klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Gęstowicach zwiedzili Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Wodociągowo - Komunalne  w Krośnie Odrzańskim, gdzie mogli zapoznać się z procesem oczyszczania ścieków i przetwarzaniem odpadów w PSZOK-u Następnie grupa udała się do firmy ABC Recykling, gdzie mogła prześledzić cały cykl przetwarzania opon od momentu przyjęcia ich w zakładzie do uzyskania produktów końcowych, m.in. granulatu. Ostatnim punktem programu było zwiedzenie Elektrowni Wodnej w Dychowie. Młodzież miała okazję przejść tunelami podziemnymi pod „zamek wodny”, mając nad głowami 6 - metrowe rury,  zwiedzić wartownię, rozdzielnię, nastawnię , halę maszyn, zobaczyć uruchomienie turbiny. Wycieczka była okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych. Dziękujemy serdecznie kierownictwu firm za wyrażenie zgody na przyjęcie grupy a pracownikom zwiedzanych zakładów za poświęcony czas, przekazaną wiedzę i cenne wskazówki w dalszej drodze dbania o naszą przyrodę.

     • Od ponad tygodnia, 20. uczniów  jest na praktykach w Rimini.

     • Pracujemy i zwiedzamy miasto. Już w pierwsze dni oprowadzono nas po starówce, zobaczyliśmy słynną Tempio Malatestiano, czyli katedrę, nazwaną tak od imienia władcy tego miasta w XV wieku, Sygismondo Malatesty, Łuk Augusta, Domus del Chirurgo – zabytki Rimini z początków naszej ery i czasów renesansu. Wspólnie przespacerowaliśmy się mostem Tyberiusza, poznaliśmy San Giuliano – urokliwą zabytkową wioskę rybacką, przywitaliśmy się z morzem. Pogoda nie zawsze nam dopisuje, ale popołudniami staramy się korzystać ze świeżego powietrza i poznawać kolejne zakątki w Rimini.

     • Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

     • W dniu 19.04. 2023 po raz kolejny w naszej szkole gościli funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim. Tym razem na zaproszenie nauczycielki Marzeny Truchan – Michalak na lekcjach fizyki w klasach trzecich Liceum i czwartych Technikum opowiadali i prezentowali sprzęt związany z zagadnieniami promieniowania termicznego. Młodzież miała okazję spojrzeć na świat przez kamerę termowizyjną oraz noktowizor, poznała zasadę działania sprzętu oraz jego wykorzystanie. Panowie w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli o swojej pracy, chętnie odpowiadali na zadawane pytania. Były to niezwykle ciekawe zajęcia, które uczniowie zapamiętają na długo. Dziękujemy Panu Komendantowi za wyrażenie zgody na zajęcia oraz Panom funkcjonariuszom za cierpliwość, poświęcony czas i przekazaną wiedzę.