• Uroczyste zakończenie roku szkolnego

     • Dzisiaj w hali sportowej ZSP odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. 👩‍🎓👨‍🎓 Absolwentom Branżowej Szkoły I Stopnia gratulujemy ukończenia szkoły i życzymy powodzenia 🍀🍀🍀, natomiast pozostałym uczniom życzymy udanych i bezpiecznych wakacji. 🏖🌞 Do zobaczenia we wrześniu!

     • OGŁOSZENIE !!!

     • Dnia 21.06.2024 roku (piątek) o godzinie 10:00 w hali sportowej ZSP odbędzie się uroczyste zakończenie roku szkolnego.

     • Szkolenie klas OPW

     • W dniu 17.06.2024 roku klasy mundurowe OPW odbyły szkolenie wodne przeprowadzone przez instruktorów WOPR, które odbyło się w Kosarzynie. Szkolenie obejmowało niżej wymienione zagadnienia:

      - tworzenie łańcucha ratunkowego w celu przeszukania dna kąpieliska,

      - praktyczna nauka posługiwania się kołem ratunkowym, rzutką ratowniczą oraz bojkami do ewakuacji topiela,

      - pływanie na desce ratowniczej.

      Zajecia były ciekawe, więc uczestnikom dopisywały humory i z ochotą wykonywali ćwiczenia.

     • Wycieczka do Ostrowa Lednickiego

     • We wtorek 4 czerwca 2024r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w historycznej podróży śladami Pierwszych Piastów. Podczas wycieczki odwiedziliśmy Muzeum Lednickie, gdzie oprócz kilkuwiecznych narzędzi, używanych w gospodarstwach domowych, mogliśmy również poznać malarstwo lokalnych artystów. Ciekawą wyprawą było także poznanie odkrytych wykopalisk grodziska, w którym usadowiona była jedna z siedzib Mieszka I i Pierwszych Piastów. Na zakończenie naszej wycieczki odwiedziliśmy Wielkopolskie Muzeum Etnograficzne, gdzie znajdują się zabudowania i rekwizyty nawet z XVII wieku, w tym dwór szlachecki i szkoła z wyposażeniem z lat minionych.

     • „Zło dobrem zwyciężaj”

     • Kolejny już raz w naszej szkole odbyło się spotkanie, które tematyką nawiązywało do obrony przed niebezpieczeństwami błędnych wyborów w sferze codziennego życia. W środę 29 maja z cennym przesłaniem przyjechał do nas pan Krzysztof Niedźwiedzki – poeta, pisarz, muzyk… Człowiek, który posiada wiele talentów. Podczas spotkania z naszymi uczniami pan Krzysztof przekazał wartościowe rady o zdrowym stylu życia oraz przestrogi dotyczące uzależnień. Wykonał również kilka swoich utworów muzycznych. Mamy nadzieję, że tak pozytywne doświadczenie uchroni naszą młodzież przed wieloma błędami w przyszłości.

     • Wycieczka do Małopolski

     • W dniach 22-24 maja grupa młodzieży z naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do Oświęcimia, Krakowa, Wieliczki i Energylandii. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele Krzysztof Leszkiewicz, Arleta Mondrowska oraz Marzena Lewandowska. W Oświęcimiu odwiedziliśmy dawny niemiecki obóz zagłady. Była to bardzo trudna podróż w przeszłość. Nie zabrakło łez i wzruszeń. Uczniowie godnie uczcili pamięć ofiar i wiele nauczyli się z tej smutnej oraz tragicznej historii. Kolejnego dnia zwiedzaliśmy stolicę Małopolski,  czyli Kraków. Odwiedziliśmy Wawel i krypty władców naszego kraju oraz innych zasłużonych dla ojczyzny. Zobaczyliśmy również kościoły franciszkanów, jezuitów oraz Bazylikę Mariacką ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza. Następnie w ciekawy sposób  obcowaliśmy z fizyką w ogrodzie doświadczeń im. Stanisława Lema. Dzięki prostym zabawom i eksperymentom o wiele lepiej zrozumieliśmy prawa, którymi rządzi nasz Wszechświat. Na koniec dnia odwiedziliśmy kopalnię soli w Wieliczce. W przystępny sposób poznaliśmy historię wydobycia soli na tym terenie oraz zachwycaliśmy się pięknymi solnymi zdobieniami w kaplicy św. Kingi. Ostatni dzień spędziliśmy, relaksując się w Energylandii w Zatorze. W godzinach wieczornych zakończyliśmy swą przygodę. Szkoda, ze tak szybko minął ten czas. Czekamy na następne wyjazdy!

     • WOREK MEDALI

     • W środę 22 maja nasi uczniowie brali udział w lekkoatletycznych Mistrzostwach Powiatu Krośnieńskiego. Startowali w biegach, skokach i pchnięciu kulą. Warto wymienić naszych medalistów: 1. Jagoda Cybruch zdobyła trzy złote medale - 100 metrów, 300 metrów, sztafeta 4x100 metrów; 2. Julia Wąsiewicz - 3 miejsce na 600 metrów, 1 miejsce w sztafecie 4x100 metrów; 3. Stanisław Jasiński - 3 miejsce na 100 metrów i 2 miejsce w sztafecie 4x100 metrów; 4. Szymon Gacek - 3 miejsce na 300 metrów i 2 miejsce w sztafecie 4x100 metrów; 5. Tobiasz Tracz - 1 miejsce na 1000 metrów; 6. Szymon Kopeć - 3 miejsce w skoku w dal; 7. Kornelia Giryn - 3 miejsce na 800 metrów; 8. Maja Jankowska - 3 miejsce w skoku w dal i 1 miejsce w sztafecie 4x100 metrów; 9. Kinga Szewciw - 1 miejsce w pchnięciu kulą; 10. Kacper Rudnik - 1 miejsce na 400 metrów i 2 miejsce w sztafecie 4x100 metrów; 11. Kuba Rutecki - 2 miejsce w biegu na 800 metrów i 2 miejsce w biegach sztafetowych 4x100 metrów; 12. Kamil Syniawa - 3 miejsce w skoku w dal oraz 2 miejsce w biegu sztafetowym 4x100 metrów; 13. Oliwier Matuszak, Kacper Łysoń, Gracjan Chodunaj - 2 miejsce w biegu sztafetowym 4x100 metrów; 14. Gabriela Łój - 1 miejsce w biegu sztafetowym 4x100 metrów. Jesteśmy z Was bardzo dumni, gratulujemy!

     • Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

     • 7 maja w Centrum Artystyczno – Kulturalnym „Zamek” odbyły się eliminacje powiatowe do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Konkurs adresowany jest do amatorów - uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów i osób dorosłych. Prowadzony jest w czterech kategoriach. Dwoje uczniów naszej szkoły wystąpiło w kategorii poezja śpiewana. Występy Niny Grzegorskiej z klasy III b LO i Jakuba Sochackiego z klasy II c LO zostały nagrodzone nominacjami do eliminacji wojewódzkich, które odbędą się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

     • DZIEŃ OTWARTY ZSP

     • Dzisiaj odwiedzili nas uczniowie klas 8 szkół podstawowych. W miłej atmosferze zwiedzili budynek szkoły oraz zapoznali się z ofertą edukacyjną. Zapraszamy na fotorelację.

      Fot.

      Gabriela Winiarska

      Julia Hołownia

     • Tomograf na wyciągnięcie ręki

     • W dniu 18.04 uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycielki fizyki pogłębiali swoją wiedzę z zakresu promieniowania rentgenowskiego i jego wpływie na organizm człowieka. Zajęcia odbyły się w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Zachodniego Centrum Medycznego w Krośnie Odrzańskim. Młodzież miała okazję zobaczyć najnowsze urządzenie szpitala – tomograf komputerowy. Pan elektroradiolog opowiedział o budowie tego urządzenia i jego wykorzystaniu w diagnostyce obrazowej. Młodzież dowiedziała się także o działaniu aparatu rentgenowskiego i ochronie radiologicznej. Miała także okazję zobaczyć aparat przyłóżkowy do wykonywania zdjęć rtg.

      Dziękujemy Pani Prezes za wyrażenie zgody na wizytę uczniów, a pracownikom Zakładu za poświęcony czas i przekazaną wiedzę.

     • Czy z moim słuchem jest wszystko dobrze?

     • Odpowiedzi na to pytanie może udzielić specjalista po wykonaniu podstawowych badań audiometrycznych. Na lekcjach fizyki w dniu 24.04.2024 r. w klasach 3A, 3B oraz 4Tz gościła Pani Dorota Rogozińska, długoletni dyplomowany protetyk słuchu. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć  w badaniu słuchu przy pomocy audiometru oraz tympanometru. Mogli zobaczyć wykres audiogramu oraz sprawdzić, czy jest prawidłowy odruch z mięśnia strzemiączkowego. Pani Dorota przypomniała uczniom o fizjologii słyszenia, higienie uszu, sposobach  ochrony przed hałasem. Podpowiedziała, kiedy udać się na badania, jak przebiega wizyta. Przypomniała,  jak rozchodzi się dźwięk oraz poruszyła wiele innych problemów dotyczących fal dźwiękowych.

      Bardzo serdecznie dziękujemy pani protetyk za poświęcony czas i przekazaną wiedzę, życzymy satysfakcji w pracy z osobami niedosłyszącymi.

     • Wycieczka do Wrocławia

     • W piątek 19 kwietnia 2024 roku uczniowie klas 1 i 2 wraz z opiekunami, p. Sylwią Perwińską, p. Małgorzatą Stępień, p. Justyną Tresenberg i p. Radosławem Mrówką, wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Najpierw zwiedziliśmy Muzeum „Pana Tadeusza”. Mieści się ono na wrocławskim Starym Rynku w przepięknej, odnowionej kamienicy Pod Złotym Słońcem. Jest to część znanego nam wszystkim Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, czyli Ossolineum. To bardzo nowoczesne, multimedialne muzeum, gdzie w klimatycznych wnętrzach można poznać historię powstania „Pana Tadeusza” i zobaczyć, jak żyła i bawiła się polska szlachta początku dziewiętnastego wieku. Druga część muzeum dotyczy życia i pracy w radiu Wolna Europa Jana Nowaka-Jeziorańskiego, legendarnego kuriera z Warszawy. Zwiedzający mogli poczuć się przez chwilę dziennikarzem radiowym i spróbować pracy w radiu. Wystawie towarzyszą także fotografie jego żony Jadwigi, o pseudonimie Greta, która zawsze wspierała męża i z pasją fotografowała otaczających ją ludzi. Tytuł tej wystawy jest bardzo trafny „Greta. Zajęcia dodatkowe”.

      Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody przespacerowaliśmy się jeszcze po Starym Rynku i podziwialiśmy najpiękniejsze jego zabytki: ratusz z zegarem astronomicznym, przepiękne kamieniczki i pomnik Aleksandra Fredry. Na każdym kroku towarzyszyły nam charakterystyczne dla tego miasta krasnale. Późnym popołudniem wróciliśmy do domu.

     • Lekcja fizyki i niecodzienni goście

     • W dniu 10 kwietnia lekcje fizyki w klasach 4 Tz, 3 A oraz 3B uświetnili swoją obecnością funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej prezentując sprzęt  wykorzystujący promieniowanie termiczne. Przed budynkiem szkoły uczniowie mieli okazję zapoznać się z działaniem kamery termowizyjnej. Każdy mógł spojrzeć przez nią na otaczający teren oraz posłuchać o jej zaletach, wadach i wykorzystaniu. Druga część zajęć odbyła się w zaciemnionym gabinecie, gdzie funkcjonariusze zaprezentowali działanie i wykorzystanie noktowizora. Każdy mógł popatrzeć przez niego, zlokalizować osoby, oceniać odległości, porównać z obrazem kamery. 

      Dziękujemy Komendantowi Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim za wyrażenie zgody na wizytę funkcjonariuszy w naszej szkole oraz prezentacje sprzętu, a przybyłym gościom dziękujemy za poświęcony czas i przekazaną wiedzę.

     • TARGI PRACY 2024

     • W dniu 19 marca 2024r. uczniowie ostatnich klas mieli okazję uczestniczyć w Targach Pracy zorganizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Krośnie Odrzańskim. W targach wzięło udział 23 pracodawców, oferujących przyszłym pracownikom staże, praktyki, a przede wszystkim zatrudnienie. Uczniowie mogli zapoznać się z ofertami pracy na lokalnym rynku pracy oraz nawiązać kontakt z potencjalnymi pracodawcami. Niektórzy z nich mieli również okazję do złożenia swoich aplikacji u wybranego przez siebie pracodawcy.

      Targi Pracy to znakomita okazja dla naszych absolwentów, która ułatwi im rozpoczęcie kariery zawodowej na lokalnym rynku pracy.

     • W stronę gwiazd czyli OMSA 2024

     • W dniach 21-23.03.2024 r.  uczeń Kamil Szumow z klasy III b wraz z nauczycielką Marzeną Truchan-Michalak byli uczestnikami 50. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego, które odbyło się w Grudziądzu. Kamil był  jedynym prelegentem z województwa lubuskiego. Udział w takim seminarium to okazja do spotkania się z cenionymi ludźmi nauki oraz młodzieżą z całej Polski, którzy pasjonują się astronomią. Kamil wygłosił referat pt. Proste obserwacje nieba, w którym zachęcał słuchaczy do tworzenia własnych instrumentów obserwacyjnych jak teleskop i radioteleskop. Po wykładzie odpowiadał na pytania wykładowców wyższych uczelni oraz publiczności. Poradził sobie fantastycznie. Rozmowy w grupach trwały do późnych godzin nocnych.

      Gratulujemy Kamilowi udziału w seminarium i życzymy dalszych sukcesów w zgłębianiu tajemnic Wszechświata.

     • Dzień Wiosny

     • 21.03.2024 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych przywitali wiosnę na sportowo i wesoło.
      W hali sportowej odbył się Turniej Piątek Piłkarskich oraz konkurs na najlepsze przebranie z okazji Dnia Wiosny. Zapraszamy na fotorelację.

      Zdjęcia:

      Gabriela Winiarska, Julia Hołownia, Klaudia Dubicka

       

       

     • Łowimy Talenty

     • 19 marca 2024 rozdane zostały dyplomy uczestnictwa w konkursie języka niemieckiego organizowanym w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Trzy osoby zajęły wysokie miejsca. Wiktoria Siepielska zdobyła aż 91,96% i zajęła 18 miejsce w kraju a 1 w naszym województwie, Tobiasz Tracz 6 miejsce w województwie, a Natalia Białkowska 21 miejsce. Wszyscy otrzymali dyplomy, a najlepsi słodki upominek. Serdecznie gratulujemy.

     • Rekrutacja do klas pierwszych na rok szkolny 2024/2025 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Krośnie Odrzańskim.

     • W związku z pytaniami części rodziców uczniów obecnych klas ósmych szkół podstawowych, dotyczących oferty edukacyjnej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krośnie Odrzańskim na rok 2024/2025 wyjaśniam:

      Nasza oferta edukacyjna jest znacznie okrojona ze względu na małą liczbę tegorocznych absolwentów szkół podstawowych. W roku szkolnym 2024/2025 o przyjęcie  do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych ubiegać będą się tylko dzieci, które na podstawie zmiany przepisów  o systemie oświaty z grudnia 2015 roku, rozpoczęły naukę w szkole podstawowej w roku szkolnym 2016/2017. Według danych pozyskanych ze wszystkich  szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Krosno Odrzańskie oraz gmin ościennych, w klasach 8 uczy się  obecnie tylko 101 uczniów, czyli trzykrotnie mniej niż w poprzednim roku szkolnym.

      Z ankiet przeprowadzonych w 10 szkołach  podstawowych (SP1 Krosno Odrz., SP2 Krosno Odrz., SP3 Krosno Odrz., SP Bobrowice, SP Bytnica, SP Dychów, SP Gęstowice, SP Maszewo, SP Osiecznica, SP Wężyska) wynika, że nie jest zasadne tworzenie klasy I w  Technikum w Krośnie Odrz.  w nadchodzącym roku szkolnym, ze względu na nikłe zainteresowanie uczniów, obecnych klas ósmych, tym typem szkoły. Analiza danych z ankiet wskazała bowiem, że technikum informatycznym zainteresowanych jest  czworo uczniów, technikum fotografii i multimediów – troje uczniów, technikum rachunkowości – jeden uczeń. Większe zainteresowanie jest klasą mundurową w liceum ogólnokształcącym, ale wyniki ankiet przeprowadzonych wśród uczniów klas ósmych wskazują, że  deklarowana liczba osób nie pozwoli utworzyć  klasy I oddziału przygotowania wojskowego, ponieważ w tym oddziale  nauczanie jest zorganizowane na podstawie przypisów wykonawczych Ministerstwa Obrony Narodowej, która określa m.in. minimalną liczbę uczniów w klasie.

      Sieć szkół w powiecie powinna opierać się na racjonalności, tj. powinna być zgodna z zainteresowaniami uczniów, ale również z możliwościami finansowymi organu prowadzącego.

      W związku z powyższym Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Krośnie Odrzańskim, w roku szkolnym 2024/2025, prowadzić będzie  rekrutację do liceum ogólnokształcącego i branżowej szkoły I stopnia.

       

                                                                                                                            Z poważaniem

                                                                                                                   Barbara Kołarzyk  dyrektor

                                                                                                          Zespołu Szkół Ponadpodstawowych

                                                                                                                       w Krośnie Odrzańskim