• Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

     • W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, z tej okazji biblioteka szkolna ogłosiła dwa konkursy, na hasło promujące czytelnictwo oraz na najciekawszą recenzję książki. Do konkursu na hasło promujące czytelnictwo zgłoszono 55 prac. Za najciekawsze uznane zostało hasło uczennicy Amelii Pruś, które brzmi „Szanuj książkę – pisane słowo, wzbogacaj swe wnętrze, żyj kolorowo”. W konkursie na najciekawszą recenzję książki, na który zgłoszono aż 47 prac, zwyciężyła praca Sandry Olejarz. Jest to recenzja książki „Zatracenie” japońskiego pisarza Osamu Dazai. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody książkowe i gratulacje od pani dyrektor Barbary Kołarzyk. W każdym konkursie przyznano trzy nagrody, które zostały zakupione z pozyskanych przez szkołę środków z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Pozyskana z tego programu kwota to 15000 złotych, zostaną one przeznaczone na zakup lektur i nowości książkowych oraz na wyposażenie biblioteki.

      Informujemy, że Biblioteka Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krośnie Odrzańskim
      otrzymała wsparcie finansowe w kwocie 15000,00 złotych

      w ramach programu wieloletniego - „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
      na lata 2021-2025”
      Priorytet 3

      Kierunek interwencji 3.2.

      Zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia
      do bibliotek szkolnych i pedagogicznych 

       

       

     • Wycieczka do Torunia

     • W dniu 20.10. 2023 r. grupa uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami Marzeną Truchan-Michalak, Albertem Pągowskim i Krzysztofem Leszkiewiczem świętowała 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, oczywiście w Toruniu. Swoją podróż młodzi pasjonaci nauki rozpoczęli od zwiedzania Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach, gdzie znajduje się największy w Polsce teleskop optyczny i radioteleskop. Uczestniczyła także w warsztatach optycznych „świetlista strzała”. W Toruniu wszyscy mieli okazję posmakować słynnych pierników oraz zwiedzić Dom Mikołaja Kopernika i Planetarium. Tam uczniowie mogli zwiedzić stałe wystawy Geodium i Mars oraz uczestniczyć w seansie w planetarium pt: Światła północy. Był to niesamowity czas, podczas którego młodzież poszerzyła swoją wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych i ścisłych. Wycieczka była dofinansowana z programu Ministerstwa Nauki i Edukacji „Poznaj Polskę”

      Dziękujemy bardzo serdecznie Panu pilotowi wycieczki Przemysławowi Jaworskiemu za profesjonalne przygotowanie naszej wycieczki.

     • Dni otwarte UZ

     • We wtorek 17.10.2023 uczniowie naszej szkoły po raz kolejny odwiedzili Uniwersytet Zielonogórski w ramach zorganizowanego dnia otwartego. Zarówno studenci jak i wykładowcy z wielką pasją opowiadali nam, czym zajmują się na co dzień, charakteryzowali swoje wydziały oraz opowiadali, dlaczego warto wybrać akurat tą uczelnię. Nasi uczniowie mogli zapoznać się z pracami projektowymi studentów, zaczerpnąć wiedzy np. z logopedii, medycyny, chemii, astronomii lub botaniki, a także przeprowadzać różne doświadczenia z zakresu biotechnologii oraz wziąć udział w różnych konkursach i grach tematycznych. To czego mogliśmy doświadczać w tym dniu, z pewnością pomoże w podejmowaniu decyzji, jaki kierunek studiów wybrać.

     • Wycieczka do Poznania

     • Wczesnym rankiem w dniu 16 października uczniowie klas 1B,1C oraz 2C wraz ze swoimi wychowawcami wyjechali do Poznania na spotkanie ze sztuką. Na początku wszyscy obejrzeli najnowszą ekranizację powieści W. Reymonta pt.: „ Chłopi”. Jest to wyjątkowa wersja tej nagrodzonej Noblem powieści, ponieważ została zrealizowana w technice animacji malarskiej. Nasze spotkanie z malarstwem nie skończyło się na filmie, gdyż uczestnicy wycieczki udali się na niesamowitą ucztę multisenrsorycznę prezentowaną na wystawie Vincenta Van Gogha. Po dniu pełnym wrażeń wycieczka zakończyła się w godzinach wieczornych.

     • Warsztaty w Centrum Symulacji Medycznej

     • 9.10.2023 r. uczniowie klasy 2 B LO wraz z opiekunami Krzysztofem Leszkiewiczem i Karimą Krupską uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Centrum Symulacji Medycznej w Zielonej Górze. Podczas praktycznych ćwiczeń na fantomach, pod okiem ratowniczki Mariny Garipovej, młodzież miała okazję utrwalić wiadomości z zakresu udzielania pierwszej pomocy  oraz dowiedzieć się o wyposażeniu karetki ratunkowej. Pani inż. Gabriela Klejna, absolwentka naszej szkoły i kierunku fizyka medyczna, oprowadziła uczniów po salach, w których odbywają się zajęcia dla studentów na kierunkach: lekarskim, położnictwie i ratownictwie medycznym. Uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in. salę porodową czy intensywnej terapii.  Był to bardzo ciekawie i naukowo spędzony czas. Młodzież czuła niedosyt po takich zajęciach, więc już niedługo Pani Gabriela na zaproszenie nauczycielki fizyki Marzeny Truchan-Michalak zawita po latach do naszej szkoły i poprowadzi bardzo ciekawe warsztaty dla naszych uczniów.
      Dziękujemy Pani Kierownik CSM mgr Agnieszce Żeromskiej-Michniewicz oraz pracownikom centrum za wyrażenie zgody na zajęcia i bardzo ciekawy program naukowy warsztatów.

     • Noc Naukowców

     • W dniu 27 września 2023 roku odbyła się w naszej szkole Noc Naukowców. Młodzież z klas o profilu biologiczno-chemicznym oraz matematyczno-fizycznym pod opieką Pani Joanny Wąchały, Marzeny Truchan-Michalak i Pani Mai Karaś prezentowała ciekawe doświadczenia z chemii, fizyki i biologii. Uczniowie usłyszeli o ciekawostkach informatycznych od Pana Tomasza Mycka, a Pani Arleta Mondrowska przybliżyła uczniom możliwości, jakie wiążą się z programem Erasmus Plus. W imprezie uczestniczyło ponad 150 uczniów ZSP oraz Szkoły Podstawowej nr 2. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i filmików, a za rok zapraszamy na kolejną dawkę doświadczeń.

     • Lekcja historii dla informatyków

     • W dniu 4.10.2023 uczniowie klasy II TI uczestniczyli w niesamowitej lekcji historii. Wraz z wychowawczynią Marzeną Truchan-Michalak i Karimą Krupską udali się do kina na film pt. Raport Pileckiego. Jest to opowieść o człowieku, który dokonał rzeczy niewiarygodnych - zgłosił się na ochotnika do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, zorganizował tam ruch oporu, a następnie dokonał brawurowej ucieczki. W swoim raporcie pokazał prawdę o zbrodniczej działalności Niemców. To patriota, który do końca pozostał wierny swoim wartościom, ale też kochający mąż i ojciec, rozdarty między powinnościami wobec Ojczyzny i obowiązkami głowy rodziny. Film został przez uczniów nagrodzony brawami.

     • Wycieczka do Pragi

     • W dniu 06.10.2023 r. grupa uczniów z naszej szkoły (klasa III technikum i II liceum), wyruszyła na wycieczkę do Pragi.  Od początku wszystkim dopisywały humory, chociaż trzeba była wstać przed godziną 4 nad ranem. Po czeskiej stolicy oprowadzała nas przewodniczka, która znała wszystkie tajemnice miasta i chętnie się nimi dzieliła. W  Pradze pogoda dopisywała, a my zwiedziliśmy Hradczany, Most Karola, Rynek Staromiejski, Katedrę św. Wita, Plac Wacława i wiele innych ciekawych miejsc. Mieliśmy też  okazję spróbować obowiązkowego zestawu czeskiej kuchni- knedli z gulaszem i smażonego sera. Do Krosna wróciliśmy wieczorem z  obolałymi nogami, ale  z niezapomnianymi wrażeniami.

     • Szkolenie klasy mundurowej

     • W dniach 18 – 22.09.2023 roku uczniowie czwartej klasy mundurowej OPW na poligonie jednostki patronackiej odbyli zajęcia szkoleniowo-sprawdzające z łączności, inżynieryjno-saperskie, z taktyki, strzeleckie, medyczne, topograficzne, z ochrony obiektów i logistyczne.

      W ostatniej dobie podczas nocnego biwakowania sprawdzono umiejętności nabyte w czasie zajęć. Szkolenie zakończyło się konkursem z wiedzy teoretycznej.

      Wszystkim dopisywały humory,  uczniowie z zaangażowaniem wykonywali ćwiczenia i  wykazali się dużą wiedzą  oraz sprawnością fizyczną.

     • Wycieczka Grona Pedagogicznego

     • W dniach 29.09.2023-01.10.2023 roku Grono Pedagogiczne z naszej szkoły wzięło udział w wycieczce krajoznawczej po Górach Izerskich. Miejscem zakwaterowania był Świeradów Zdrój, gdzie mogliśmy odpocząć we wspólnym gronie i skosztować wód zdrojowych. Pogoda nam dopisała, dzięki czemu przeszliśmy długie pasmo górskie aż do granicy czeskiej. U naszych południowych sąsiadów weszliśmy na wieżę widokową nazwaną Smrekiem. Z wycieczki wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i miłych wspomnień.