• Strajk

     • Drodzy Uczniowie,

      Szanowni Rodzice,

       

      podjęliśmy trudną decyzję o strajku w trosce o przyszłość polskiego szkolnictwa. Bardzo ważne dla nas, ale także dla całego szkolnego środowiska, jest to, by zawód nauczyciela chcieli wykonywać młodzi, zdolni, kreatywni ludzie. Aby tak się stało, potrzebne są przemyślane pragmatyczne podstawy programowe, rozsądne pensum i godne wynagrodzenie. Na naszych lekcjach uczymy szacunku i życzliwości dla drugiego człowieka - i tak też my chcemy być traktowani. W tej niełatwej sytuacji prosimy Was o zrozumienie i wyrozumiałość.

       

      Nauczyciele
      ZSP w Krośnie Odrzańskim

     • Informacja dotycząca strajku

     • Szanowni Państwo.

      Rozmowy między stroną rządową, a przedstawicielami związków zawodowych nadal trwają. Wszyscy tkwimy w niepewności. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że od 8 kwietnia 2019 roku  nauczyciele naszej szkoły przystąpią do strajku.

      W związku z powyższym nie będzie możliwości realizowania planowych zajęć dydaktycznych.

      Dla uczniów, którzy przybędą do szkoły, dyrektor zorganizuje doraźne zastępstwa.

      W przypadku odwołania akcji strajkowej zajęcia odbędą się zgodnie z planem, dlatego proszę o śledzenie wiadomości w mediach.

      Dyrektor Szkoły

      Barbara Kołarzyk

     • Zajęcia proobronne

     • 01.04.2019 roku klasy mundurowe Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krośnie Odrzańskim brały udział w zajęciach proobronnych organizowanych przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej.

     • Wycieczka do Krakowa

     • Pod koniec marca grupa młodzieży z naszej szkoły z trojgiem opiekunów – panią Baranowską, panią Kopaczewską oraz panem Pasternakiem – wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Uczniowie zwiedzali między innymi: Stare Miasto, żydowską dzielnicę Kazimierz, obejrzeli interesujące wystawy w Muzeum Narodowym. Szczególnie poruszająca była wizyta w Muzeum Auschwitz – Birkenau.  

     • Wojewódzki Konkurs Astronomiczny

     • 25 marca okazał się bardzo szczęśliwy dla reprezentantów naszej szkoły w  konkursie astronomicznym.  Dwie drużyny wzięły udział w finale Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego "Odkryjmy tajemnice Wszechświata", który odbył się w Planetarium Wenus w Zielonej Górze. Po wysłuchaniu wszystkich prac decyzją jury Oskar Wojtyna i Gracjan Pieczonka z klasy II B LO za zaprezentowanie tematu pt. "Gotowanie komety" zajęli 2 miejsce, a Aleksandra Komisarek z klasy I T oraz Marta Szopna klasy I B LO zajęły 3 miejsce za wygłoszenie hipotezy mikrobiologicznego życia na Wenus. Uczniowie uczestniczyli także w premierowym seansie o życiu komórek w zielonogórskim planetarium. Gratulujemy uczniom wielkiego sukcesu i życzymy kolejnych osiągnięć w zgłębianiu i odkrywaniu tajemnic naukowych.

     • Tak obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny

     • 21 marca, po raz jedenasty, odbyła się  „Marzanna 2019”- szkolny festiwal twórczości uczniów, połączony z rywalizacją i walką o festiwalowe trofea. Występy szkolnych artystów były oceniane w kilku kategoriach: występ wokalny, taneczny i klasowy. Nagrodzeni zostali również ci, którzy zgodnie ze szkolną tradycją, zaprezentowali ciekawe wiosenne przebrania. Dla nich przygotowano „bilety na niepytanie”. Dla zwycięzców wartościowe nagrody ufundował Starosta Krośnieński oraz Burmistrz Krosna Odrzańskiego. Oto lista laureatów zmagań artystycznych: w kategorii występ wokalny I miejsce uzyskała  Oliwia Jodko z klasy III zawodowej, II miejsce - Kinga Boryta z III klasy LO, natomiast III miejsce zapewniła sobie Sandra Zaborowicz z klasy II LO. Nagrodę publiczności Złoty klucz odebrał Michał Berlikowski z klasy II LO. Podczas tanecznych występów mogliśmy podziwiać umiejętności Szymona Nabrzuchowskiego z klasy I LO, któremu towarzyszyła macierzysta grupa taneczna „Etna” oraz Daniela Olearczyka z klasy III technikum, który wraz z Wiktorią Zielińską z klasy III LO, pokazał  swój taneczny talent. Nie mniej spektakularnym występem był popis zumby w wykonaniu Kingi Boryty, która wraz z towarzyszącą jej  instruktorką zumby, panią Elżbietą Senkowska-Stryjek, wciągnęła do zabawy widzów. W kategorii występ klasowy zaprezentowały się klasy III B LO oraz I technikum. Nagrodzona została  także klasa II technikum, która osiągnęła najwyższą frekwencję w szkole-95%! Nagrodzonym i biorącym udział w imprezie dziękujemy i gratulujemy.

     • Spotkanie z przedstawicielami Uniwersytetu Zielonogórskiego

     • 20.03.2019 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów najstarszych klas Liceum i Technikum z przedstawicielami Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wykładowcy zachęcali uczniów do studiowania w Zielonej Górze kierunków ścisłych: fizyki, astronomii, budownictwa, architektury, inżynierii środowiska oraz na nowych kierunkach, takich jak geoinformatyka i techniki satelitarne, a także zarządzanie gospodarką komunalną. Młodzież wysłuchała krótkich wykładów: fizyka w zastosowaniach oraz dlaczego warto studiować astronomię . Dziękujemy przedstawicielom UZ za bardzo wartościowe spotkanie.

     • Noc Naukowców

     • 20 marca odbyła się kolejna Noc Naukowców. Oprócz uczniów naszej szkoły, odwiedzili nas uczniowie z Gimnazjum w Krośnie Odrzańskim oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2. Uczniowie z klasy III B LO zaprezentowali młodszym kolegom i koleżankom doświadczenia z chemii i biologii. Gwoździem programu były doświadczenia z fizyki, gdzie uczniowie gotowali kometę z suchego lodu oraz oglądalì niezwykłe "umiejętności" ciekłego azotu. Każdy mógł zrobić sobie zdjęcie w profesjonalnym studio reklamy. Kolejne spotkanie z nauką już za rok! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

     • Wycieczka edukacyjna

     • 15 marca 2019 roku grupa 26 osób z Liceum i Technikum wraz z nauczycielkami Joanną Wąchałą oraz Marzeną Truchan-Michalak uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej do Elektrowni Wodnej w Dychowie. Przewodnik zapoznał młodzież z historią tego obiektu,a następnie uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili wnętrze Elektrowni. Niesamowite wrażenie zrobiła pracująca turbina,a także wizyta w miejscu,z którego kontroluje się pracę urządzeń. Była to niezwykle cenna lekcja fizyki dla uczniów,za co dziękujemy pracownikom Elektrowni. Następnie grupa zwiedziła drugą firmę - ABC Recykling w Krośnie Odrzańskim. Jeden z pracowników firmy opowiedział, po co ta firma istnieje,jakie produkty uzyskać można w wyniku recyklingu opon oraz gdzie je wykorzystać. Młodzież mogła zobaczyć cały proces przetwarzania opon, także w ogromnej hali. Dziękujemy Panu Dyrektorowi za umożliwienie zwiedzenia tego obiektu.

     • Wojewódzkie Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne

     • 4 marca 2019 roku Oskar Wojtyna z klasy II B LO oraz Aleksandra Komisarek z klasy I T wraz z nauczycielem fizyki Marzeną Truchan-Michalak uczestniczyli w Wojewódzkim Młodzieżowym Seminarium Astronomiczno-Astronautycznym, które odbyło się w Sulęcinie. Podczas spotkania nasi uczniowie wygłosili przygotowane wcześniej referaty: Oskar mówił o "gotowaniu" komety, Ola o hipotezie mikrobiologicznego życia w chmurach Wenus. Po wysłuchaniu wszystkich referatów decyzją komisji konkursowej Oskar zając 3 miejsce i został zaproszony na Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne,które odbędzie się od 21 do 23 marca w Grudziądzu. Ola otrzymała dyplom uczestnictwa. Gratulujemy serdecznie uczniom i życzymy dalszych sukcesów w pogłębianiu tajemnic Wszechświata.

     • Obchody Dnia Patrona

     • 10 lutego 1962 roku zmarł Władysław Broniewski - patron naszej szkoły. Z tej okazji, jak co roku, obchodzimy Dzień Patrona. Aby przybliżyć uczniom sylwetkę poety, biblioteka szkolna przygotowała prezentację ukazującą  życie i twórczość Broniewskiego oraz wystawę publikacji dotyczących tego wybitnego Polaka. Ponadto uczniowie klas pierwszych wykonali plakaty okolicznościowe. Władysław Broniewski to wybitny poeta, którego wiersze o tematyce patriotycznej recytowały kolejne pokolenia rodaków.

      W 1962 roku był u szczytu kariery literackiej, kiedy przyjechał do Krosna Odrzańskiego na wieczór autorski. Było to wówczas tak doniosłe wydarzenie, że w 1964 roku nadano imię Broniewskiego jedynej szkole średniej w mieście. Obecnie popularność tego legionisty, odznaczonego wysokimi odznaczeniami bojowymi: VIRTUTI MILITARI i czterokrotnie KRZYŻEM WALECZNYCH, nieco przygasła,  jednak warto pamiętać jego postać.

     • Konkurs ortograficzny „Szkolne Dyktando”

     • Z okazji przypadającego w lutym Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, uczniowie naszej szkoły, sprawdzili swoje umiejętności językowe, pisząc dyktando. W ZSP pisanie dyktanda stało się już tradycją, uczniowie piszą je od trzynastu lat i wciąż cieszy się ono niesłabnącym zainteresowaniem młodzieży. W tym roku z tekstem najeżonym pułapkami ortograficznymi zmierzyło się 23 uczniów. Autorem tekstu dyktanda jest były nauczyciel krośnieńskiego liceum, a obecnie autorytet w dziedzinie językoznawstwa, prof. dr hab. Edward Polański.

      Najlepiej dyktando napisali: Martyna Grzelak, Michał Grydziuszko i Iwona Dałek. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe i będą reprezentowali ZSP na powiatowym konkursie ortograficznym w Gubinie.

     • Doświadczenia z ciekłym azotem

     • W piątek 15.02.2019 r. młodzież uczestniczyła w pokazie doświadczeń fizyczno-chemicznych z ciekłym azotem,przygotowanych przez nauczycielkę fizyki Marzenę Truchan-Michalak, nauczycielkę chemii Joannę Wąchałę oraz ucznia klasy II B LO Oskara Wojtynę. Uczniowie zapoznali się z właściwościami tejże substancji oraz obserwowali niesamowity efekty jej działania, m. in. gwałtowne parowanie,  zmianę właściwości mechanicznych substancji, zamknięcie azotu w szczelnym pojemniku, skroplenie tlenu i jego zapłon, zamarzanie wody w roślinach, wpływie niskich temperatur na przewodniki i półprzewodniki czy wbijanie gwoździ jabłkiem bądź bananem czy mandarynką. Były to bardzo ciekawe zajęcia, które na długą pozostaną w pamięci.

     • Targi ABSOLWENTÓW 2019

     • Zapraszamy do odwiedzania XVII edycji Targów Edukacyjnych ABSOLWENT 2019, imprezy na stałe wpisanej w kalendarz targowy branży edukacyjnej.

       

      Targi w bieżącym roku odbędą się w miastach:

      w dniu 5 marca 2019r. (wtorek) w Gorzowie Wlkp. w hali OSiR przy ul. Słowiańskiej 10

      w dniu 12 marca 2019r. (wtorek) w Zielonej Górze w hali LO nr VI przy ul. Świętych Cyryla i Metodego 9

       

      WYSTAWCY

       

      Impreza ma na celu zapoznanie maturzystów, uczniów szkół ponadpodstawowych i gimnazjów/szkół podstawowych z ofertą edukacyjną oraz z możliwościami dalszego kształcenia i rozwoju, a także pomóc w wejściu na ścieżkę kariery zawodowej.

      Swoje propozycje zaprezentuje w każdej z edycji ponad 80 wystawców:

      - szkoły wyższe, politechniki, uniwersytety;

      - szkoły policealne, ośrodki i instytuty szkoleniowe;

      - szkoły ponadpodstawowe: licea, technika, szkoły zawodowe;

      - szkoły językowe, ośrodki językowe, certyfikacyjne;

      - szkoły nauki jazdy, instytucje szkoleniowe i firmy oferujące kursy;

      - instytucje i firmy świadczące usługi i oferujące produkty dla młodzieży;

      - pracodawcy, firmy pośrednictwa pracy, instytucje rynku pracy, samorząd lokalny.

       

      TARGI PRACY i KARIERY

       

      Są ważnym elementem części wystawienniczej. Kariera zawodowa człowieka budowana jest latami, a najlepszym fundamentem do tego jest odpowiednie wykształcenie. Dlatego na Targach Edukacyjnych ABSOLWENT oferty edukacyjne i oferty rynku pracy prezentowane
      są równocześnie,  co pozwala młodym ludziom jeszcze lepiej przygotować się do wejścia na rynek pracy. 

       

      W trakcie Targów Pracy i Kariery prezentować się będą:

      - pracodawcy

      - biura karier uczelni wyższych

      - agencje pracy stałej i tymczasowej

      - biura pośrednictwa i doradztwa personalnego

      Istotnym elementem prezentacji jest włączenie takich instytucji jak: Powiatowe Urzędy Pracy, Wojewódzkie Urzędy Pracy, Ochotnicze Hufce Pracy, Państwowe Inspekcje Pracy.

       

      Oferty prezentowane na targach Pracy i Kariery kierowane są do:

                      - młodych poszukujących ofert staży i praktyk zawodowych

      - osób wkraczających na rynek pracy

                      - osób poszukujących stałego lub tymczasowego zatrudnienia

                      - osób zainteresowanych pracą w ramach wolontariatu

      Pracodawców oraz firmy i instytucje związane z rynkiem pracy zachęcamy do prezentacji ofert w trakcie targów,
      a zainteresowanych ofertami do odwiedzania stoisk targowych.

      ODWIEDZANIE TARGÓW PRZEZ UCZNIÓW

       

      Targi ABSOLWENT co roku odwiedzają tłumy maturzystów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów oraz studentów. Szeroka oferta kształcenia na różnych szczeblach zachęca do przyjścia na imprezę. Poprzednie edycje odwiedzało 5.000-8.000 osób !!! Uczniowie przyjeżdżają na targi w grupach zorganizowanych z wychowawcami. Targi są oczywiście dostępne dla indywidualnych zwiedzających. Wstęp na imprezę będzie dla wszystkich zwiedzających bezpłatny. Targi czynne będą w godzinach od 9.00 do 14.00.  

       

      HAPPENING ABSOLWENT 2019

       

      Targi ABSOLWENT to nie tylko bogata oferta edukacyjna. To również możliwość znalezienia możliwości rozwoju osobistego, rozwijania talentów i zainteresowań oraz spędzania wolnego czasu, dlatego podczas tegorocznej edycji targów, podobnie jak w latach ubiegłych, odbędzie się HAPPENING ABSOLWENT 2019. To program to program realizowany ze sceny, który obejmować będzie pokazy artystyczne, kulinarne, z zakresu robotyki i nowych technologii, fizyki, występy grup tanecznych, sportowe, pierwszej pomocy przedmedycznej, masażu, makijażu oraz wiele innych. Dopełnieniem tej części będą stoiska klubów sportowych, instytucji kulturalnych, rozrywkowych czy kół zainteresowań. Zainteresowanych zachęcamy do włączenia się w tworzenie tej części imprezy.

       

      Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w XVII Targach Edukacyjnych ABSOLWENT 2019.                          
      Wszelkie dodatkowe informacje udzielamy pod nr telefonów: 95 720 20 51, 604 817 567, 696 008 886

                                                                                                                   

      Więcej informacji na:

      www.absolwent.targi.pl

       

      Zapraszamy również na nasz fanpage na Facebook:

      www.facebook.com/targi.absolwent

     • Noc Naukowców

     • To już kolejna odsłona imprezy pt.: "Noc Naukowców".

      Zapraszamy 20 marca 2019 roku, startujemy o  godzine 17:00!

     • Dr Grzegorz Słowik z UZ gościem w naszej szkole

     • 8 lutego 2019 roku, na zaproszenie Pani Marzeny Truchan-Michalak - nauczyciela fizyki, gościliśmy w naszej szkole doktora Grzegorza Słowika, pracownika Uniwersytetu Zielonogórskiego, który przedstawił hipotezę mikrobiologicznego życia na Wenus, nad którą pracuje razem z grupą światowych naukowców. Dr G.Słowik opowiedział młodzieży, w jaki sposób doszło do stworzenia tej hipotezy oraz o misjach kosmicznych, które mają ją zweryfikować. Po wykładzie naukowiec spotkał się z uczennicami przygotowującymi się do konkursu astronomicznego. Dziękujemy Panu Doktorowi za spotkanie, przekazane wiadomości oraz życzymy dalszych sukcesów w pracy naukowej.

     • Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole

     • 5 lutego 2019 r. już po raz ósmy obchodzić będziemy w naszej szkole „Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Dzień ten obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!” i ma za zadanie zachęcić wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Podczas obchodów DBI 2019 organizatorzy chcą podkreślić istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

      Zapraszamy do odwiedzenia strony http://www.saferinternet.pl , gdzie można znaleźć wiele ważnych informacji dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Władysława Broniewskiego w Krośnie Odrzańskim
   • sekretariat@zsp.powiatkrosnienski.pl
   • sekretariat@zsp.powiatkrosnienski.pl
   • 68 383 50 52 fax: 68 383 50 22
   • ul. Szkolna 1 66-600 Krosno Odrzańskie Poland
   • www.bibliotekazsp.wordpress.com e-mail: biblioteka@zsp.powiatkrosnienski.pl
   • Dyrektor szkoły Barbara Kołarzyk e-mail: b.kolarzyk@zsp.powiatkrosnienski.pl
   • Inspektor Ochrony Danych Maciej Piwko sekretariat@zsp.powiatkrosnienski.pl 68 383 50 52
  • Logowanie