• Obserwacje astronomiczne w Chile

     • Czy można być w dwóch miejscach jednocześnie? Tak. To możliwe. Dzięki technologii na  lekcji fizyki grupa uczniów z klasy 2 B i 1 B w dniu 19 maja mogła uczestniczyć zdalnie w obserwacjach astronomicznych z cyklu „Przed świtem” przez teleskop ROTUZ znajdujący się w Chile, z którym połączyli się  pracownicy Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego dr Michał Żejmo i dr hab. Wojciech Lewandowski, prof. UZ. Tematem przewodnim obserwacji były procesy gwiazdotwórcze. Uczniowie mieli okazję widzieć proces ustawiania teleskopu, robienia zdjęć i rozpoznawania obiektów widocznych na nocnym jeszcze niebie. Prelegenci przypomnieli ewolucję życia gwiazd oraz wskazali na  ich znaczenie dla naszej egzystencji. Była to świetna okazja, aby poszerzać wiedzę z astronomii.

     • Spotkanie z doktorem Grzegorzem Słowikiem

     • Dnia 16 maja 2023r. w godzinach popołudniowych grupa uczniów naszej szkoły miała okazję spotkać się na żywo ze światowej sławy astrobiologiem i fizykiem doktorem Grzegorzem Słowikiem, współpracującym w ramach badań naukowych z NASA (Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej USA). Było to fascynujące wydarzenie – wspaniała wirtualna podróż po Układzie Słonecznym. W wykładzie pt. „Czy na Wenus istnieje życie w postaci mikrobiologicznej?” pasjonat astronomii przedstawił najnowsze odkrycia w dziedzinie poszukiwania i badania życia we Wszechświecie oraz eksploracji Kosmosu. Uczniowie poznali hipotezę mówiącą o tym, że na Wenus mogą istnieć bakterie odżywiające się żelazem. W chmurach widoczne są ciemne plamy, które składają się ze stężonego kwasu siarkowego i nieznanych mikroelementów odbijających światło. Odkryciem zainteresowała się NASA, która planuje zorganizować misję kosmiczną mającą zweryfikować hipotezę o życiu na tej planecie.

      Tego pasjonującego wykładu uczniowie wysłuchali w sali kinowej MGOK w Cybince. Po wystąpieniu dra Słowika mogli porozmawiać z nim, poszerzając swoją wiedzę o nowinki z zakresu astronomii i nauk przyrodniczych.

     • Dzień Otwarty Wydziału Matematyki Informatyki i Ekonometrii.

     • W dniu 17-go maja mieliśmy możliwość uczestniczenia w wykładach i warsztatach zorganizowanych w Uniwersytecie Zielonogórskim na Wydziale Matematyk, Informatyki i Ekonometrii. Podczas zajęć poznawaliśmy ciekawostki i rozwiązania logiczne przydatne w codziennym życiu, które ukazywały nam, dlaczego matematyka nazywana jest „królową nauk”. Prowadzący zajęcia w bardzo szybki i prosty sposób udowodnili nam, iż ta dziedzina nauki jest obecna we wszystkich aspektach naszego funkcjonowania. Po wizycie w uczelni w ramach relaksu i dobrej zabawy wybraliśmy się do „Grot Areny”, gdzie przez dwie godziny świetnej zabawy wyczerpywaliśmy swoje baterie. Ten dzień dostarczył nam wielu wrażeń, a Uniwersytet Zielonogórski stał się dla nas już całkiem znanym i przyjaznym miejscem.

     • Informatycy w Skokoloco

     • Każdy może przyznać, że informatyk ma pracę siedzącą przed komputerem, mało ruchu, jest przemęczony. Czy można jakoś temu przeciwdziałać? Oczywiście. Uczniowie klasy I TI postanowili oderwać się na chwilę od swoich stanowisk pracy, dotlenić umysł i całe ciało. W tym celu wraz z wychowawczynią Marzeną Truchan – Michalak i opiekunem Krzysztofem Leszkiewiczem udali się w dniu 28.04.2023 r. do parku trampolin Skokoloco w Zielonej Górze. Zabawa trwała 2 godziny i można przyznać, że chłopaki dali radę. Podołali zadaniom, które przygotował  opiekujący się nimi trener, zdobywając przy tym upominki. Była to świetna okazja do integracji całej grupy, poznawania siebie, nauki zdrowej rywalizacji. Podskokom, fikołkom, a nawet wspinaczkom w parku Tarzana nie było końca. I nikt tu nawet nie pomyślał, że lekcja gimnastyki może być nudna. Chłopakom tak się spodobał wspólny wyjazd, że już planują kolejne

       

     • Być EKO

     • Czy w dzisiejszym świecie można być EKO? Czy jest nam potrzebna i jak działa oczyszczalnia ścieków?  Jak ważna jest dla środowiska segregacja śmieci ? Na czym polega recykling opon? Czy energia odnawialna jest energią przyszłości? Jak działa elektrownia wodna? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi uczestnicy wycieczki edukacyjnej w dniu 27.04.2023. Uczniowie naszej szkoły z nauczycielką fizyki Marzeną Truchan-Michalak wraz z uczniami klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Gęstowicach zwiedzili Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Wodociągowo - Komunalne  w Krośnie Odrzańskim, gdzie mogli zapoznać się z procesem oczyszczania ścieków i przetwarzaniem odpadów w PSZOK-u Następnie grupa udała się do firmy ABC Recykling, gdzie mogła prześledzić cały cykl przetwarzania opon od momentu przyjęcia ich w zakładzie do uzyskania produktów końcowych, m.in. granulatu. Ostatnim punktem programu było zwiedzenie Elektrowni Wodnej w Dychowie. Młodzież miała okazję przejść tunelami podziemnymi pod „zamek wodny”, mając nad głowami 6 - metrowe rury,  zwiedzić wartownię, rozdzielnię, nastawnię , halę maszyn, zobaczyć uruchomienie turbiny. Wycieczka była okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych. Dziękujemy serdecznie kierownictwu firm za wyrażenie zgody na przyjęcie grupy a pracownikom zwiedzanych zakładów za poświęcony czas, przekazaną wiedzę i cenne wskazówki w dalszej drodze dbania o naszą przyrodę.