• Dni otwarte UZ

     • We wtorek 17.10.2023 uczniowie naszej szkoły po raz kolejny odwiedzili Uniwersytet Zielonogórski w ramach zorganizowanego dnia otwartego. Zarówno studenci jak i wykładowcy z wielką pasją opowiadali nam, czym zajmują się na co dzień, charakteryzowali swoje wydziały oraz opowiadali, dlaczego warto wybrać akurat tą uczelnię. Nasi uczniowie mogli zapoznać się z pracami projektowymi studentów, zaczerpnąć wiedzy np. z logopedii, medycyny, chemii, astronomii lub botaniki, a także przeprowadzać różne doświadczenia z zakresu biotechnologii oraz wziąć udział w różnych konkursach i grach tematycznych. To czego mogliśmy doświadczać w tym dniu, z pewnością pomoże w podejmowaniu decyzji, jaki kierunek studiów wybrać.

     • Wycieczka do Poznania

     • Wczesnym rankiem w dniu 16 października uczniowie klas 1B,1C oraz 2C wraz ze swoimi wychowawcami wyjechali do Poznania na spotkanie ze sztuką. Na początku wszyscy obejrzeli najnowszą ekranizację powieści W. Reymonta pt.: „ Chłopi”. Jest to wyjątkowa wersja tej nagrodzonej Noblem powieści, ponieważ została zrealizowana w technice animacji malarskiej. Nasze spotkanie z malarstwem nie skończyło się na filmie, gdyż uczestnicy wycieczki udali się na niesamowitą ucztę multisenrsorycznę prezentowaną na wystawie Vincenta Van Gogha. Po dniu pełnym wrażeń wycieczka zakończyła się w godzinach wieczornych.

     • Warsztaty w Centrum Symulacji Medycznej

     • 9.10.2023 r. uczniowie klasy 2 B LO wraz z opiekunami Krzysztofem Leszkiewiczem i Karimą Krupską uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Centrum Symulacji Medycznej w Zielonej Górze. Podczas praktycznych ćwiczeń na fantomach, pod okiem ratowniczki Mariny Garipovej, młodzież miała okazję utrwalić wiadomości z zakresu udzielania pierwszej pomocy  oraz dowiedzieć się o wyposażeniu karetki ratunkowej. Pani inż. Gabriela Klejna, absolwentka naszej szkoły i kierunku fizyka medyczna, oprowadziła uczniów po salach, w których odbywają się zajęcia dla studentów na kierunkach: lekarskim, położnictwie i ratownictwie medycznym. Uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in. salę porodową czy intensywnej terapii.  Był to bardzo ciekawie i naukowo spędzony czas. Młodzież czuła niedosyt po takich zajęciach, więc już niedługo Pani Gabriela na zaproszenie nauczycielki fizyki Marzeny Truchan-Michalak zawita po latach do naszej szkoły i poprowadzi bardzo ciekawe warsztaty dla naszych uczniów.
      Dziękujemy Pani Kierownik CSM mgr Agnieszce Żeromskiej-Michniewicz oraz pracownikom centrum za wyrażenie zgody na zajęcia i bardzo ciekawy program naukowy warsztatów.

     • Noc Naukowców

     • W dniu 27 września 2023 roku odbyła się w naszej szkole Noc Naukowców. Młodzież z klas o profilu biologiczno-chemicznym oraz matematyczno-fizycznym pod opieką Pani Joanny Wąchały, Marzeny Truchan-Michalak i Pani Mai Karaś prezentowała ciekawe doświadczenia z chemii, fizyki i biologii. Uczniowie usłyszeli o ciekawostkach informatycznych od Pana Tomasza Mycka, a Pani Arleta Mondrowska przybliżyła uczniom możliwości, jakie wiążą się z programem Erasmus Plus. W imprezie uczestniczyło ponad 150 uczniów ZSP oraz Szkoły Podstawowej nr 2. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i filmików, a za rok zapraszamy na kolejną dawkę doświadczeń.

     • Lekcja historii dla informatyków

     • W dniu 4.10.2023 uczniowie klasy II TI uczestniczyli w niesamowitej lekcji historii. Wraz z wychowawczynią Marzeną Truchan-Michalak i Karimą Krupską udali się do kina na film pt. Raport Pileckiego. Jest to opowieść o człowieku, który dokonał rzeczy niewiarygodnych - zgłosił się na ochotnika do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, zorganizował tam ruch oporu, a następnie dokonał brawurowej ucieczki. W swoim raporcie pokazał prawdę o zbrodniczej działalności Niemców. To patriota, który do końca pozostał wierny swoim wartościom, ale też kochający mąż i ojciec, rozdarty między powinnościami wobec Ojczyzny i obowiązkami głowy rodziny. Film został przez uczniów nagrodzony brawami.

     • Wycieczka do Pragi

     • W dniu 06.10.2023 r. grupa uczniów z naszej szkoły (klasa III technikum i II liceum), wyruszyła na wycieczkę do Pragi.  Od początku wszystkim dopisywały humory, chociaż trzeba była wstać przed godziną 4 nad ranem. Po czeskiej stolicy oprowadzała nas przewodniczka, która znała wszystkie tajemnice miasta i chętnie się nimi dzieliła. W  Pradze pogoda dopisywała, a my zwiedziliśmy Hradczany, Most Karola, Rynek Staromiejski, Katedrę św. Wita, Plac Wacława i wiele innych ciekawych miejsc. Mieliśmy też  okazję spróbować obowiązkowego zestawu czeskiej kuchni- knedli z gulaszem i smażonego sera. Do Krosna wróciliśmy wieczorem z  obolałymi nogami, ale  z niezapomnianymi wrażeniami.

     • Szkolenie klasy mundurowej

     • W dniach 18 – 22.09.2023 roku uczniowie czwartej klasy mundurowej OPW na poligonie jednostki patronackiej odbyli zajęcia szkoleniowo-sprawdzające z łączności, inżynieryjno-saperskie, z taktyki, strzeleckie, medyczne, topograficzne, z ochrony obiektów i logistyczne.

      W ostatniej dobie podczas nocnego biwakowania sprawdzono umiejętności nabyte w czasie zajęć. Szkolenie zakończyło się konkursem z wiedzy teoretycznej.

      Wszystkim dopisywały humory,  uczniowie z zaangażowaniem wykonywali ćwiczenia i  wykazali się dużą wiedzą  oraz sprawnością fizyczną.

     • Wycieczka Grona Pedagogicznego

     • W dniach 29.09.2023-01.10.2023 roku Grono Pedagogiczne z naszej szkoły wzięło udział w wycieczce krajoznawczej po Górach Izerskich. Miejscem zakwaterowania był Świeradów Zdrój, gdzie mogliśmy odpocząć we wspólnym gronie i skosztować wód zdrojowych. Pogoda nam dopisała, dzięki czemu przeszliśmy długie pasmo górskie aż do granicy czeskiej. U naszych południowych sąsiadów weszliśmy na wieżę widokową nazwaną Smrekiem. Z wycieczki wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i miłych wspomnień.

     • Europejski Dzień Języków

     • 26 września 2023 roku obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Jest to międzynarodowe święto, ustanowione w 2001 roku przez Radę Europy, obchodzone corocznie w całej Europie. Jego celem jest zachęcenie mieszkańców Europy do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. Uczniowie klasy 1a, 1b, 1c, 2b i 2c pod opieką nauczyciela języka niemieckiego pana Radosława Mrówki przygotowali liczne quizy sprawdzające naszą wiedzą o językach europejskich. Oprócz pytań sprawdzających wiedzę o kulturze i zwyczajach państw europejskich musieliśmy zmierzyć się także z zagadkami językowymi. Najlepsi z nas wygrali bony na niepytanie. Zwycięzcom gratulujemy!

       

     • Poszerzamy wiedzę z dziedziny motoryzacji

     • W dniu 06.09.2023 r. uczniowie klasy III m BSIS, kształcący się w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych, pod opieką nauczyciela Mieczysława Maćkowiaka byli na wycieczce w zakładzie PUH Diament ul. Wiejska 6. Wyjście uczniów zorganizowano w celu poznania procedur podczas rejestracji samochodów.

      Uczniowie mieli również okazję zapoznania się z najnowszymi przepisami, obowiązującymi podczas rejestracji oraz zastosowania różnych urządzeń i przyrządów, służących do przeglądu auta.

      Diagnosta omawiający poszczególne procedury pokazał i objaśnił budowę, a także wykorzystanie w czasie rejestracji poszczególnych przyrządów, np.: rolek do badania hamulców, szarpaków do sprawdzania układu kierowniczego i zawieszenia, przyrządu do sprawdzania przejrzystości szyb samochodowych, urządzenia do sprawdzania świateł oraz analizy spalin.

      Wycieczka przebiegła w miłej atmosferze, a uczniowie wykazali się dużą wiedzą teoretyczną. Zadawali bardzo szczegółowe pytania, dotyczące rejestracji oraz eksploatacji,
      a także bezpieczeństwa samochodów na drogach.

     • Ognisko integracyjne klas pierwszych

     • W dniu 07.09.2023 roku uczniowie klas I A, I W, I WA i I M wzięli udział w ognisku integracyjnym. Miejscem spotkania było Grodzisko w Gostchorzu, do którego uczniowie udali się piechotą.

      Dopisała nam piękna pogoda, kiełbaski z ogniska smakowały i bardzo przyjemnie spędziliśmy czas.

      Z wycieczki wróciliśmy zadowoleni i pełni energii do pracy w nowej szkole.

       

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

     • Za nami uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024. W tym roku rekordowa liczba uczniów rozpoczęła naukę w naszej szkole. Życzymy Wam powodzenia i samych sukcesów w nauce!

      Fot. Gabriela Winiarska, Milena Walaszko, Maja Prażanowska, Amelia Pawelska

     • OGŁOSZENIE!

     •  

      Dnia 04.09.2023 roku (poniedziałek) odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego:

      • 830  - msza święta w kościele św. Jadwigi,
      • 930 – inauguracja w hali sportowej ZSP klasy II-V,
      • 1030– inauguracja w hali sportowej ZSP klasy I.
     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego

     • Dzisiaj w hali sportowej ZSP odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Absolwentom Branżowej Szkoły I Stopnia gratulujemy ukończenia szkoły i życzymy powodzenia, natomiast pozostałym uczniom życzymy udanych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu! 

      Fot. Gabriela Winiarska, Julia Hołownia kl. II technik fotografii i multimediów 

     • OGŁOSZENIE

     • Dnia 23.06.2023 roku (piątek) o godzinie 10:00
      w hali sportowej ZSP odbędzie się uroczyste zakończenie
      roku szkolnego.

     • Wizyta w Centrum Symulacji Medycznej

     • Dzień 19.06.2023r. na długo zapisze się w pamięci uczniów klas II B i III B, którzy wraz
      z nauczycielami Mają Karaś i Marzeną Truchan-Michalak spędzili w Centrum Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego. Najpierw uczniowie uczestniczyli w wykładzie na temat pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzonej przez studentów kierunku ratownictwo medyczne i lekarskiego. Następnie udali się do sali intensywnej opieki medycznej, opieki paliatywnej, operacyjnej, porodowej. Pani inż. Gabriela Klejna, absolwentka naszej szkoły, zapoznała uczniów z zasadami działania sprzętu medycznego i symulatorów oraz programem kształcenia studentów w tych salach. Przygotowała też dla nich niespodziankę - młodzież miała okazję nauczyć się szyć rany oraz pobierać krew. Ostatnim punktem wizyty był praktyczny kurs pierwszej pomocy na fantomach oraz ratowanie pacjenta w karetce. Studenci przedstawili specyfikę swojego kierunku oraz kierunków pokrewnych. Uczniowie otrzymali certyfikaty uczestnictwa w kursie pierwszej pomocy przedmedycznej. Dla uczniów była to niesamowita lekcja praktyczna. Byli nią zachwyceni.

      Dziękujemy pracownikom Centrum Symulacji Medycznej i studentom UZ  za poświęcony czas, prowadzenie zajęć, przekazaną wiedzę, która poszerzyła zainteresowania uczniów. Życzymy wszystkim dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

       

     • PARK FIZYKI

     • W dniu 16.06 uczniowie naszej szkoły po całym roku nauki w ławkach wraz z nauczycielami Krzysztofem Leszkiewiczem i Marzeną Truchan-Michalak postanowili zmienić miejsce nauki i udali się na wycieczkę edukacyjną do Parku Fizyki w Nowej Soli. Uczniowie zwiedzali park z przewodnikiem, który demonstrował działanie urządzeń z różnych działów nauk przyrodniczych. Następnie uczniowie mieli czas, aby samemu przetestować dany przyrząd i zapamiętać zasadę jego działania. Nauka poprzez zabawę na świeżym powietrzu okazała się świetnym pomysłem. Następnie młodzież udała się na warsztaty programowania Lego, podczas których w grupach 2-3 osobowych składała robota, a następnie oglądała jego występ na macie jak podczas walk sumo. Robot, który  okazał się silniejszy, ten wypychał pozostałe z maty. Każdy kibicował swojemu dziełu. Ostatnim punktem wycieczki był godzinny rejs statkiem Laguna po Odrze. Uczestnicy mieli okazję do rozmów na górnym i dolnym pokładzie, podziwiając przy tym piękno otaczającej przyrody. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom wilka rzecznego.

      Była to niesamowita lekcja w terenie, podczas której uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z różnych dziedzin naukowych. Uśmiech i radość cały czas gościły na ich twarzach. Jak mówią sami uczniowie taka lekcja na długo pozostanie w ich pamięci.

       

     • „Lekcje nie z tej Ziemi”

     • Jakich ludzi potrzeba do zrealizowania misji kosmicznej? Czy sami inżynierowie wystarczą? 5.06.2023r uczennice i uczniowie z klas 1 TI i 3B mieli okazję przekonać się o tym podczas spotkania z dr Agatą Kołodziejczyk - założycielką polskich habitatów do realizacji misji analogowych. Był czas na rozmowę o zawodach przyszłości,  znaczeniu rozwoju technologii dla przetrwania ludzkości, konieczności treningu umysłu. Młodzież miała okazję rozwiązywać zadania z testu, któremu poddawani są kandydaci na astronautów. Dr Agata Kołodziejczyk to neurobiolożka z kosmiczną misją, która doktorat zdobyła na Uniwersytecie w Sztokholmie. Jest współzałożycielką Space Garden i Analog Astronaut Training Center, główną pomysłodawczynią i realizatorką powstania analogowych baz do symulacji misji kosmicznych w Polsce.

      Bardzo cieszymy się, że zostaliśmy zaproszeni do uczestnictwa w tym wydarzeniu, a pani Agacie serdecznie dziękujemy za poprowadzenie spotkania, przekazanie bardzo pouczających wiadomości i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

     • Obserwacje astronomiczne w Chile

     • Czy można być w dwóch miejscach jednocześnie? Tak. To możliwe. Dzięki technologii na  lekcji fizyki grupa uczniów z klasy 2 B i 1 B w dniu 19 maja mogła uczestniczyć zdalnie w obserwacjach astronomicznych z cyklu „Przed świtem” przez teleskop ROTUZ znajdujący się w Chile, z którym połączyli się  pracownicy Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego dr Michał Żejmo i dr hab. Wojciech Lewandowski, prof. UZ. Tematem przewodnim obserwacji były procesy gwiazdotwórcze. Uczniowie mieli okazję widzieć proces ustawiania teleskopu, robienia zdjęć i rozpoznawania obiektów widocznych na nocnym jeszcze niebie. Prelegenci przypomnieli ewolucję życia gwiazd oraz wskazali na  ich znaczenie dla naszej egzystencji. Była to świetna okazja, aby poszerzać wiedzę z astronomii.