• Dzień otwarty w Homanicie

     • 28 października 2022r. uczniowie klasy IV i II technikum oraz klasy trzeciej szkoły branżowej uczestniczyli w Dniu Otwartym firmy Homanit Krosno Odrzańskie Sp. z o.o. Poznaliśmy historię, produkty firmy, sprzęt, z którego korzysta. Odbyliśmy wycieczkę po zakładzie, rozmawialiśmy z pracownikami i przedstawicielami firm współpracujących z Homanitem: Linde i Volvo. 

      Firma Homanit ma ciekawą ofertę dla potencjalnych pracowników. Umożliwia rozwój zawodowy pracowników i dba o ich rodziny. Spotkaliśmy kilku absolwentów naszej szkoły, ponieważ znajdują tu pracę mechanicy, strażacy, pracownicy BHP, informatycy, pracownicy biurowi i osoby bez kwalifikacje, ponieważ firma zapewnia szkolenia, ale też darmowe dowozy do pracy i posiłki.

      W czasie spotkania z pracownikami firmy z zainteresowaniem słuchaliśmy wiadomości o firmie, a potem aktywnie uczestniczyliśmy w konkursie na jej temat i otrzymaliśmy wiele upominków.

      Dzięki wizycie w firmie Homanit poznaliśmy jedną z największych firm na lokalnym rynku pracy, zyskaliśmy wiedzę, dzięki której bardziej świadomie będziemy wchodzić na rynek pracy.

     • Byliśmy w Berlinie

     • Wycieczka autokarowa do innego miasta jest doskonałą okazją do integracji  i poszerzenia wiedzy. Między innymi w tym celu wybraliśmy się do Berlina. Odwiedziliśmy Muzeum Historii Naturalnej, aby zobaczyć wystawę „Dinozaury”, czyli poszerzyć wiedzę o życiu tych zwierząt, obejrzeć z bliska szkielety dinozaurów z trzech epok genealogicznych,  czaszki tych zwierząt i  różne skamieliny sprzed milionów lat. Pasjonująca była też wystawa na temat Ziemi, gdzie obserwowaliśmy animacje i sekwencje filmowe na temat ruchów płyt tektonicznych, uderzeń asteroid i meteorytów, wulkanizmu czy klimatu. Z zainteresowaniem oglądaliśmy również różnego rodzaju minerały, o ciekawych barwach i kształtach, które zgromadził wybitny uczony Alexander Humboldt i przekazał do muzeum. 

      Dla niektórych z nas jeszcze ciekawsze okazało się Niemieckie Muzeum Techniki poświęcone historii lotnictwa, żeglugi, motoryzacji czy komputeryzacji. Chłopcy z zaciekawieniem oglądali model pierwszego samochodu elektrycznego, ciekawe były nowinki techniczne wspomagające medycynę.

      Poznaliśmy też historię rozwoju Berlina i zobaczyliśmy najciekawsze, znane zabytki, te najstarsze na Wyspie Muzeów, ale widzieliśmy też Mur Berliński, dziś ozdobiony wymownymi muralami, Berliner Fernsehturm, czyli słynną wieżę telewizyjną czy Pomnik Pomordowanych Żydów Europy.

      Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i gotowi na kolejne wyprawy.

     • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

     • W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, z tej okazji biblioteka ZSP ogłosiła dwa konkursy, na hasło promujące czytelnictwo oraz na najciekawszą recenzję książki. Do konkursu na hasło promujące czytelnictwo zgłoszono 11 prac. Za najciekawsze uznane zostało hasło uczennicy Julii Chanas, które brzmi: „Jeśli chcesz mieć żywą wyobraźnię i odkrywać nowe światy – czytaj”. Wyróżnienie otrzymała Emilia Zdrojewska. W konkursie na najciekawszą recenzję książki, na który zgłoszono aż 56 prac, zwyciężyła praca Marii Olejnik, która napisała recenzję książki „Mój piękny syn”. Ta autobiograficzna książka Davida Sheff’a, podejmująca trudny temat uzależnienia dziecka i desperackiej walki ojca o uratowanie syna, zachwyciła czytelników na całym świecie. Wyróżnienie otrzymał Andrzej Syrewicz. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody książkowe i gratulacje od pani dyrektor Barbary Kołarzyk.

     • 14 Ogólnopolski Tydzień Kariery

     • W dniach 17.10-21.10 trwał 14 Ogólnopolski Tydzień Kariery. Z tej okazji Powiatowy Urząd Pracy w Krośnie Odrzańskim zaprosił uczniów szkoły na zajęcia pod hasłem. „Złap za stery swojej kariery". 19 października uczniowie najstarszych klas technikum i liceum odwiedzili urząd, spotkali się z doradcą zawodowym panią J. Bartkowską, która poprowadziła warsztaty. Młodzież zapoznała się z ofertą, jaką PUP składa absolwentom szkół średnich, rozmawiała o formach poszukiwania pracy, czynnikach wpływających na sukces  w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, umiejętności opisania własnych kompetencji.  Zainteresowani uczniowie liceum zbadali swoje predyspozycje zawodowe.

      21 października szkołę odwiedził absolwent liceum ogólnokształcącego, dziś prawnik Maciej Benderski, który poprowadził z młodzieżą zajęcia na temat zakładania firmy i prowadzenia biznesu.

     • Noc Naukowców

     • W dniu 12 października 2022 roku odbyła się w naszej szkole Noc Naukowców. Młodzież z klas o profilu biologiczno-chemicznym oraz matematyczno-fizycznym prezentowała ciekawe doświadczenia z chemii, fizyki i biologii. Przez teleskop można było oglądać gwiaździste niebo. Widzieliśmy piękny pomarańczowy Księżyc, planety: Jowisz oraz Saturn. W imprezie uczestniczyło ponad 150 uczniów ZSP oraz Szkoły Podstawowej nr 2. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i filmików, a za rok zapraszamy na kolejną dawkę doświadczeń.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • W przeddzień DEN w naszej szkole odbyła się miła uroczystość poświęcona nauczycielom. Uczniowie, w imieniu całej społeczności, przygotowali montaż słowno-muzyczny złożony z utworów poetyckich znanych twórców oraz z popularnych piosenek wykonanych przez naszych szkolnych artystów-Leona Komara, Emilię Mielniczuk, Karolinę Fenske i innych. Do występu starszych koleżanek i kolegów dołączyli także debiutanci z klasy pierwszej - Julia Chanas, Kasia Mendel, Jakub Sochacki i Maja Zuber. Młodym wykonawcom nauczyciele podziękowali gromkimi oklaskami. Na koniec  para prowadzących spotkanie-Amelia Nowak i Adrian Kasperski złożyli wszystkim pracownikom szkoły piękne życzenia, następnie wręczono kwiaty i własnoręcznie wykonane serduszka wdzięczności.

     • Badminton

     • 18.10.2022 r. w Gubinie odbyły się zawody powiatowe w badmintonie.Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy zajęli I miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Zostań żołnierzem

     • W ramach zajęć z doradztwa zawodowego funkcjonariusze Wojskowego Centrum Rekrutacji przedstawili uczniom klas czwartych liceum i technikum możliwości rozwoju zawodowego w służbach mundurowych.

     • "Młoda Krew Ratuje Życie"

     • Z okazji Dnia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża  podsumowano program "Młoda Krew Ratuje Życie". Młodzież naszej szkoły oddała ponad 33 litry krwi, dzięki temu nasza szkoła zajęła drugie miejsce wśród szkół ponadpodstawowych i uczelni wyższych w województwie. Dziękujemy młodzieży za zaangażowanie w akcję i tak liczne oddawanie krwi.

     • ,,Połowinki”

     • 30 września w ,,Barze pod Lwem”, po kilku latach przerwy spowodowanej pandemią, odbyły się szkolne ,,Połowinki”. Młodzież od pierwszych dźwięków muzyki bawiła się świetnie – głównie przy popie i rapie, ale nie zabrakło też starych, sprawdzonych przebojów, takich jak piosenka ,,Jedzie pociąg z daleka”.   Chwalono także catering ­  – wszystkie dania były pyszne: na suto zastawionym szwedzkim stole nie zabrakło pierogów, sałatek, deserów. Aż żal, że impreza skończyła się o północy…

     • Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne

     • Pod koniec zeszłego roku szkolnego uczennica klasy I b Wanesa Korab uczestniczyła on-line w Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym w Grudziądzu. Była jedną w czworga uczniów reprezentujących nasze województwo. Uczennica miała okazję wysłuchać referatów przygotowanych przez młodzież z całej Polski, poznać osoby pracujące na wydziałach astronomii różnych uniwersytetów, a także zaangażowanych  w pracę w Polskim Towarzystwie Astronomicznym. We wrześniu uczennica otrzymała podziękowanie za udział w seminarium.

      Dziękujemy Wanesie za godne reprezentowanie naszej szkoły w tak doniosłym wydarzeniu oraz życzymy jej dalszych sukcesów w zgłębianiu tajników wiedzy.

      Warto również nadmienić, że jednym z uczestników tego seminarium był uczeń Dominik Mól, który rozpoczął swoją przygodę z referatem w naszej szkole, a kontynuował już w liceum w Rzepinie.

     • World Space Week

     • W dniu 1.10.2022 grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach naukowych w ramach World Space Week Rola kobiet w nauce i inżynierii we Wrocławiu. Tematyka zajęć obejmowała:

      a) pomiary z oddali,

      b) zagadnienia inżynierii kosmicznej: lądownik księżycowy,

      c) warsztaty rakietowe.

      Uczniowie poznali geometryczny sposób wyznaczania odległości do przedmiotów umieszczonych blisko i daleko, budowali własny księżycowy lądownik dla żywego jajkonauty.  Podczas warsztatów rakietowych uczestnicy mogli pod okiem instruktorów złożyć model małej rakiety w pełni zdolnej do lotu, a później wystrzelić swoje rakiety w powietrze.

      Była to niecodzienna lekcja, podczas której uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, a także osobiście spotkać się z ludźmi świata nauki.

     • Europejski Dzień Języków

     • 26.09.2022 roku obchodziliśmy Europejski Dzień Języków, międzynarodowe święto ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy. Z tej okazji nauczyciele języków obcych przygotowali kilka atrakcji dla uczniów naszej szkoły. W ramach poszerzania wiedzy o krajach niemieckojęzycznych klasy 3 i 4 liceum wysłuchały krótkiego wprowadzenia na temat powstania po II wojnie światowej dwóch państw: RFN i NRD oraz ponownego zjednoczenia Niemiec, a następnie obejrzały film „Good Bye Lenin!” Wiele ciekawych informacji przyniósł młodzieży  quiz z wiedzy o krajach anglo- i niemieckojęzycznych. Na lekcjach uczniowie mieli okazję zagrać w BINGO, oczywiście w języku angielskim i niemieckim. Poza tym został ogłoszony konkurs na przygotowanie plakatu promującego naukę języków obcych. Najlepsi otrzymali drobne nagrody. Zwycięzcom gratulujemy!

     • Serial produkcji Studia Filmowego Szpagat- Van Dylsing: Gniazdo Zła.

     • Nowa, długo oczekiwana produkcja w końcu nabiera kształtu. Wampiry gnieżdżące się w murach naszej szkoły nie będą miały łatwego życia. Naprzeciw ich niecnym planom stanie bowiem, jedyny, niepowtarzalny, fenomenalny Zbeedon van Dylsing w którego rolę wcielił się nauczyciel języka niemieckiego Zbigniew Dyliński.  Zapraszamy do obejrzenia ułamka naszych możliowści!

       

      Produkcja: Studio Filmowe Szpagat

      Pomysł i kierownictwo produkcji: Bartosz Pasternak

      Scenariusz: Paweł Celebąk, Igor Korzeń, Bartosz Pasternak

      Reżyseria: Igor Korzeń i Paweł Celebąk

      Montaż: Paweł Celebąk

      Zdjęcia: Igor Korzeń,  Paweł Celebąk

      Operator kamery: Igor Korzeń, Paweł Celebąk, Bartosz Pasternak

      Efekty specjalne: Igor Korzeń, Paweł Celebąk

      Dźwięk: Paweł Celebąk, Nikola Kowalewska

      Światło: Igor Korzeń, Klaudia Kozioł,

       

      Wystąpili:

      Zbeedon van Dylsing – Zbigniew Dyliński

      Buwhy Dracc – Maciej Bułaj

      Giuseppe – Krzysztof Leszkiewicz

      Wampir ze strychu – Olek Mazurek

      Lady Demencia – Karolina Misiewicz

      Dubler Lady Demencii – Klaudia Dubicka

     • Tydzień profilaktyki chorób zakaźnych

     • 12- 16 Września 2022 r.

      Tydzień Profilaktyki Chorób Zakaźnych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Krośnie Odrzańskim

      Uświadomienie potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony stanowi ważny cel edukacji zdrowotnej. Intensywny rozwój zagrożeń cywilizacyjnych skłania nas do podejmowania bardziej aktywnych metod jej prowadzenia. Wiedza o zdrowiu to pierwszy krok do świadomej i trwałej zmiany postaw, w tym higieniczno-sanitarnych. Dlatego wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz organizacjami pozarządowymi przygotowaliśmy dla szkół pakiet materiałów edukacyjnych.

      W ramach akcji tematem przewodnim Tygodnia dla chorób zakaźnych jest przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych.

      Harmonogram „Tygodnia dla profilaktyki chorób zakaźnych" od 12 do 16 września 2022 r. – przeprowadzenie akcji w szkole:

      – nauczyciel biologii, przeprowadzi w każdej klasie pogadankę na temat profilaktyki chorób zakaźnych – M. Karaś

      – tematyczna gazetka na korytarzu szkolnym - M. Karaś

      – wychowawcy na godzinie wychowawczej przeprowadzą zajęcia zgodnie ze scenariuszem zajęć zamieszczonym na: https://www.gov.pl/.../tydzien-dla-profilaktyki-chorob...;

      – pogadanka, instruktaż mycia rąk i zachowań profilaktycznych- pielęgniarka szkolna Ewa Rot:

      http://bip.urpl.gov.pl/.../biulet.../produkty-biob%C3%B3jcze

      Film edukacyjny: - https://www.youtube.com/watch?v=jjC5zt_elcU

      Jak myć ręce? Instrukcja mycia rąk: https://www.gov.pl/web/gis/jak-myc-rece-instrukcja-mycia-rak

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

     • 01 września 2022 roku w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. W tym roku wyjątkowo dużo, bo aż 236 uczniów klas pierwszych rozpoczyna naukę w naszej szkole. Życzymy wszystkim powodzenia!

     • OGŁOSZENIE !!!

     •  

      Dnia 01.09.2022 roku (czwartek) odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego:

      • 830  - msza święta w kościele św. Jadwigi,
      • 930 – inauguracja w hali sportowej ZSP dla klas II-IV.
      • 1030– inauguracja w hali sportowej ZSP dla klas I.
     • Uczniowie technikum są aktywni nawet w wakacje

     • Po zakończeniu roku szkolnego Klaudia Dubicka i Julia Szybicka, uczennice klasy III technikum fotografii i multimediów, doskonaliły umiejętności zawodowe w ramach projektu „Staże uczniowskie w branży audiowizualnej”. Pracowały w studio fotograficznym ART-LENS pod opieką pana Marka Buchingiera. Samodzielnie przygotowały i zrealizowały sesję fotograficzną, pracowały przy obróbce cyfrowej zdjęć.