• Lekcja fizyki i niecodzienni goście

     • W dniu 10 kwietnia lekcje fizyki w klasach 4 Tz, 3 A oraz 3B uświetnili swoją obecnością funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej prezentując sprzęt  wykorzystujący promieniowanie termiczne. Przed budynkiem szkoły uczniowie mieli okazję zapoznać się z działaniem kamery termowizyjnej. Każdy mógł spojrzeć przez nią na otaczający teren oraz posłuchać o jej zaletach, wadach i wykorzystaniu. Druga część zajęć odbyła się w zaciemnionym gabinecie, gdzie funkcjonariusze zaprezentowali działanie i wykorzystanie noktowizora. Każdy mógł popatrzeć przez niego, zlokalizować osoby, oceniać odległości, porównać z obrazem kamery. 

      Dziękujemy Komendantowi Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim za wyrażenie zgody na wizytę funkcjonariuszy w naszej szkole oraz prezentacje sprzętu, a przybyłym gościom dziękujemy za poświęcony czas i przekazaną wiedzę.

     • TARGI PRACY 2024

     • W dniu 19 marca 2024r. uczniowie ostatnich klas mieli okazję uczestniczyć w Targach Pracy zorganizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Krośnie Odrzańskim. W targach wzięło udział 23 pracodawców, oferujących przyszłym pracownikom staże, praktyki, a przede wszystkim zatrudnienie. Uczniowie mogli zapoznać się z ofertami pracy na lokalnym rynku pracy oraz nawiązać kontakt z potencjalnymi pracodawcami. Niektórzy z nich mieli również okazję do złożenia swoich aplikacji u wybranego przez siebie pracodawcy.

      Targi Pracy to znakomita okazja dla naszych absolwentów, która ułatwi im rozpoczęcie kariery zawodowej na lokalnym rynku pracy.

     • W stronę gwiazd czyli OMSA 2024

     • W dniach 21-23.03.2024 r.  uczeń Kamil Szumow z klasy III b wraz z nauczycielką Marzeną Truchan-Michalak byli uczestnikami 50. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego, które odbyło się w Grudziądzu. Kamil był  jedynym prelegentem z województwa lubuskiego. Udział w takim seminarium to okazja do spotkania się z cenionymi ludźmi nauki oraz młodzieżą z całej Polski, którzy pasjonują się astronomią. Kamil wygłosił referat pt. Proste obserwacje nieba, w którym zachęcał słuchaczy do tworzenia własnych instrumentów obserwacyjnych jak teleskop i radioteleskop. Po wykładzie odpowiadał na pytania wykładowców wyższych uczelni oraz publiczności. Poradził sobie fantastycznie. Rozmowy w grupach trwały do późnych godzin nocnych.

      Gratulujemy Kamilowi udziału w seminarium i życzymy dalszych sukcesów w zgłębianiu tajemnic Wszechświata.

     • Dzień Wiosny

     • 21.03.2024 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych przywitali wiosnę na sportowo i wesoło.
      W hali sportowej odbył się Turniej Piątek Piłkarskich oraz konkurs na najlepsze przebranie z okazji Dnia Wiosny. Zapraszamy na fotorelację.

      Zdjęcia:

      Gabriela Winiarska, Julia Hołownia, Klaudia Dubicka

       

       

     • Łowimy Talenty

     • 19 marca 2024 rozdane zostały dyplomy uczestnictwa w konkursie języka niemieckiego organizowanym w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Trzy osoby zajęły wysokie miejsca. Wiktoria Siepielska zdobyła aż 91,96% i zajęła 18 miejsce w kraju a 1 w naszym województwie, Tobiasz Tracz 6 miejsce w województwie, a Natalia Białkowska 21 miejsce. Wszyscy otrzymali dyplomy, a najlepsi słodki upominek. Serdecznie gratulujemy.

     • Rekrutacja do klas pierwszych na rok szkolny 2024/2025 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Krośnie Odrzańskim.

     • W związku z pytaniami części rodziców uczniów obecnych klas ósmych szkół podstawowych, dotyczących oferty edukacyjnej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krośnie Odrzańskim na rok 2024/2025 wyjaśniam:

      Nasza oferta edukacyjna jest znacznie okrojona ze względu na małą liczbę tegorocznych absolwentów szkół podstawowych. W roku szkolnym 2024/2025 o przyjęcie  do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych ubiegać będą się tylko dzieci, które na podstawie zmiany przepisów  o systemie oświaty z grudnia 2015 roku, rozpoczęły naukę w szkole podstawowej w roku szkolnym 2016/2017. Według danych pozyskanych ze wszystkich  szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Krosno Odrzańskie oraz gmin ościennych, w klasach 8 uczy się  obecnie tylko 101 uczniów, czyli trzykrotnie mniej niż w poprzednim roku szkolnym.

      Z ankiet przeprowadzonych w 10 szkołach  podstawowych (SP1 Krosno Odrz., SP2 Krosno Odrz., SP3 Krosno Odrz., SP Bobrowice, SP Bytnica, SP Dychów, SP Gęstowice, SP Maszewo, SP Osiecznica, SP Wężyska) wynika, że nie jest zasadne tworzenie klasy I w  Technikum w Krośnie Odrz.  w nadchodzącym roku szkolnym, ze względu na nikłe zainteresowanie uczniów, obecnych klas ósmych, tym typem szkoły. Analiza danych z ankiet wskazała bowiem, że technikum informatycznym zainteresowanych jest  czworo uczniów, technikum fotografii i multimediów – troje uczniów, technikum rachunkowości – jeden uczeń. Większe zainteresowanie jest klasą mundurową w liceum ogólnokształcącym, ale wyniki ankiet przeprowadzonych wśród uczniów klas ósmych wskazują, że  deklarowana liczba osób nie pozwoli utworzyć  klasy I oddziału przygotowania wojskowego, ponieważ w tym oddziale  nauczanie jest zorganizowane na podstawie przypisów wykonawczych Ministerstwa Obrony Narodowej, która określa m.in. minimalną liczbę uczniów w klasie.

      Sieć szkół w powiecie powinna opierać się na racjonalności, tj. powinna być zgodna z zainteresowaniami uczniów, ale również z możliwościami finansowymi organu prowadzącego.

      W związku z powyższym Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Krośnie Odrzańskim, w roku szkolnym 2024/2025, prowadzić będzie  rekrutację do liceum ogólnokształcącego i branżowej szkoły I stopnia.

       

                                                                                                                            Z poważaniem

                                                                                                                   Barbara Kołarzyk  dyrektor

                                                                                                          Zespołu Szkół Ponadpodstawowych

                                                                                                                       w Krośnie Odrzańskim

     • Dzień Otwarty Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki na Uniwersytecie Zielonogórskim w Zielonej Górze

     • W dniu 6 marca br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wykładach i warsztatach zorganizowanych na Uniwersytecie Zielonogórskim na Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki. Podczas spotkania ze studentami i władzami uczelni poznaliśmy wydział i dowiedzieliśmy się, dlaczego warto wybrać akurat tą uczelnię. Nasi uczniowie mogli zapoznać się z krainą technologii, która oferuje nieskończone możliwości
      i wykorzystuje naszą kreatywność. Mieliśmy możliwość doświadczyć, jak nauka i zabawa pojazdami ciężarowymi i robotami mobilnymi pozwala na projektowanie rozwiązań mikroprocesowych, które służą do wymiany danych używanych w sieciach sensorycznych. Dodatkowym atutem naszej wizyty była możliwość zwiedzenia wielu budynków uniwersyteckich, w których odbywają się zajęcia.

      Dzień otwarty z pewnością pomoże naszym uczniom podjąć decyzję i wybrać kierunek studiów odpowiedni dla nich.

     • Wojewódzkie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne

     • W dniu 4.03 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wojewódzkim Młodzieżowym Seminarium Astronomiczno – Astronautycznym. Kamil Szumow wygłosił referat o prostych obserwacjach nieba. Sam wykonał domowy radioteleskop i przeprowadził nim obserwacje. Wanesa Korab omówiła wyniki swoich obserwacji w pracy pt. Księżyc wciąż mnie zadziwia. Andrzej Syrewicz przybliżył uczestnikom seminarium dźwięki wybranych ciał w Kosmosie.

      Poświęcony czas i trud włożony w powstanie tak fantastycznych prac przyniósł na pewno poszerzenie wiedzy z dziedziny astronomii. Jury wyróżniło pracę Kamila i Wanesy i zaprosiło do udziału w Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym, które odbędzie się w dniach 21-23 marca w Grudziądzu. Uczniowie będą tam jako jedyni reprezentować województwo lubuskie. Warto nadmienić, że Andrzej Syrewicz był uczestnikiem tego seminarium   w roku 2023.

      Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, życzymy dalszych sukcesów i radości z pogłębiania wiedzy o Wszechświecie.

     • Konkurs ortograficzny

     • Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, uczniowie naszej szkoły, sprawdzili swoje umiejętności językowe, pisząc dyktando. W ZSP pisanie dyktanda stało się tradycją, uczniowie pisali je już po raz siedemnasty. W tym roku z tekstem najeżonym pułapkami ortograficznymi zmierzyło się aż 24 uczniów. Autorem tekstu dyktanda jest były nauczyciel naszej szkoły, a obecnie autorytet w dziedzinie językoznawstwa, prof. dr hab. Edward Polański.

      Najlepiej dyktando napisali: Anastazja Karbowiak z klasy III B LO, Marta Dębińska z klasy V Tp i Maria Olejnik z klasy II B LO. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe
      i gratulacje od pani dyrektor Barbary Kołarzyk. Nagrody zostały zakupione ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

     • Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu

     • Jak co roku włączamy się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, które zaczynają się
      6 lutego 2024 r. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców
      z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

      W ramach obchodów DBI nauczyciele mogą wziąć udział w webinarach na temat bezpieczeństwa w sieci, uczniowie mają możliwość udziału w lekcjach online (ze strony dbi.pl) oraz dostęp do materiałów edukacyjnych.

      Zachęcamy do zapoznania się z ważnymi informacjami, zamieszczonymi na stronie www.saferinternet.pl , gdzie można znaleźć wiele ciekawych informacji dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu.  

      W przypadkach zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu udzielana jest pomoc młodym internautom, rodzicom i profesjonalistom. Pomoc telefoniczna i onlineTelefon zaufania dla młodzieży 116 111 oraz Telefon dla rodziców i nauczycieli 800 100 100.

        

     • Szkolenie proobronne klas mundurowych

     • W dniu 15.01.2024 r. klasy mundurowe odbyły kolejne szkolenie proobronne. W trakcie szkolenia przeprowadzono zajęcia: na symulatorze strzelań „Cyklop”, z przyjmowania postaw strzeleckich, przeszkolono uczniów z zasad BLOS. Żołnierze z patrolu saperskiego przeprowadzili zajęcia profilaktyczne obejmujące zasady rozminowania terenu. Wszystkie zajęcia odbyły się pod nadzorem instruktorów z jednostki patronackiej oraz zespołu patrolu rozminowania z Krosna Odrzańskiego.

     • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

     • Biblioteka szkolna zaprasza uczniów i nauczycieli do wypożyczania zakupionych lektur
      i nowości wydawniczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

      Informujemy, że Biblioteka Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krośnie Odrzańskim otrzymała wsparcie finansowe w kwocie 15000,00 złotych w ramach programu wieloletniego - „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”Priorytet 3, kierunek interwencji 3.2.

      Zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

     • .

     • Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Kingi Szymonik, uczennicy naszej szkoły. Żadne słowa nie są w stanie oddać naszego bólu. Wiemy, że nie tak miało się potoczyć Twoje życie… Wszystko to, co sobie przypominamy z przeszłości sprawia, że jest nam szczególnie trudno się z Tobą pożegnać. Rodzinie i Najbliższym Śp. Kingi składamy wyrazy głębokiego współczucia.

      Dyrekcja, Pracownicy oraz Uczniowie.

     • Wesołych Świąt!

     • Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy
      najszczersze życzenia: zdrowia, miłości,
      szczęścia i wszelkiej pomyślności.
      Niech ten czas spędzony w gronie najbliższych
      będzie dla Was momentem odpoczynku
      i wytchnienia od codziennych obowiązków,
      a Nowy Rok spełni nadzieje z nim związane.

     • Ho, Ho, Ho! Święta tuż, tuż!

     • Dzisiaj klasa 1c własnoręcznie ozdabiała pierniczki - było słodko, kolorowo i wesoło. Wspólne zdobienie pierników to tradycja w wielu rodzinach. My też tworzymy taką klasową rodzinę, dlatego właśnie w taki sposób postanowiliśmy przygotować się do tego pięknego, wyjątkowego czasu. Wszystkim nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół Ponadpodstawowych życzymy zdrowych i wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz spełnienia wszystkich marzeń w nowym 2024 roku.

      Klasa 1c z wychowawcą.

     • Wycieczka do Wrocławia

     • Święta tuż, tuż...W ubiegły piątek uczniowie naszej szkoły wyjechali do Wrocławia, aby sprawdzić, jakie piękne dekoracje świąteczne można znaleźć na jarmarku bożonarodzeniowym. Fantastyczne ozdoby, przepyszne smakołyki i kuszące zapachy bardzo szybko wprawiają w dobry humor. Jednak, żeby dopełnić tego magicznego wyjazdu, odwiedziliśmy także Lumina Park, gdzie światełkowe figury budziły podziw każdego odwiedzającego. Iluminacje świetlne nawiązujące np. do Opowieści z Narni czy Gwiezdnych wojen zrobiły na nas ogromne wrażenie.

     • Połowinki

     • 10 listopada 2023 roku klasy trzecie  Zespołu  Szkół  Ponadpodstawowych w Krośnie  Odrzańskim bawiły się  na imprezie połowinkowej zorganizowanej  w barze Pod Lwem w Połupinie. Na miejscu nie zabrakło pysznego jedzenia, didżeja odtwarzającego ulubione piosenki, przy których tańcom i zabawie nie było końca. W dobrych nastrojach i z uśmiechem uczniowie bawili się do północy. Będą piękne wspomnienia.

     • Konkurs języka niemieckiego

     • 15.11.2023 roku 14 uczniów naszej szkoły z klas 1, 2 i 4 postanowiło spróbować swoich sił i zmierzyć się z testem językowym Deutschfreund. Konkurs języka niemieckiego jest organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Była to okazja do sprawdzenia swojej wiedzy. Konkurs jest organizowany każdego roku, pisany jest przez wszystkich uczestników w tym samym czasie. Nad przebiegiem czuwali wyznaczeni nauczyciele – p. Sylwia Perwińska i p. Radosław Mrówka.