• Narodowe czytanie w języku niemieckim

     • 17 listopada 2023 roku uczniowie klas 1B, 1C, 3A oraz 3B przyłączyli się do akcji narodowego czytania w języku niemieckim. Akcja ta jest organizowana od 2004 roku pod nazwą „Der Bundesweite Vorlesetag” przez Stiftung Lesen przez fundację promującą czytanie i kompetencje medialne, tygodnik „Die Zeit” oraz Deutsche Bahn Stiftung, fundację prowadzoną przez Kolej Niemiecką. W tym roku odbyła się już po raz 20, pod hasłem „Vorlesen verbindet” czyli „Czytanie na głos łączy”. Nasza szkoła uczestniczyła w tym wydarzeniu już drugi raz. Ponownie sięgnęliśmy do zbioru baśni braci Grimm. Nie było łatwo rozszyfrować język staroniemiecki. Wiele słów sprawiało nam nie lada trudność, ale przy pomocy nauczycieli p. Sylwii Perwińskiej i p. Radosława Mrówki daliśmy radę. Bracia Grimm bardzo dbali o to, aby baśnie przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie nie wyginęły i dlatego postanowili je spisać. Dzięki temu zachowała się nie tylko tradycja, lecz także zyskano bardzo dobry materiał do badań językoznawczych. Niewiele osób wie, że pierwotnie baśnie spisane przez braci Grimm nie były przeznaczone dla dzieci. Bardzo realistyczne opisy kar i cierpienia złych bohaterów przeraziłyby niejedno dziecko. Na szczęście te czytane przez nas zostały już odpowiednio „ocenzurowane”. W 2015 roku wydana została książka Philipa Pullmana pod tytułem „Baśnie braci Grimm dla dorosłych i młodzieży” z dopiskiem bez cenzury. Jest to świetna pozycja dla tych, którzy lubią horrory.

     • Wycieczka do Wrocławia

     • Czy wizyta w muzeum musi być nudna? Okazuje się, że wcale nie. Mogli się o tym przekonać uczestnicy projektu Poznaj Polskę, którzy w dniu 17.11.2023 r. udali się na wycieczkę do Wrocławia pod opieką Magdaleny Domicz, Karimy Krupskiej, Marzeny Truchan-Michalak i Bartosza Zaborowicza. Młodzież miała zaplanowaną bardzo ciekawą lekcję w Muzeum „Pana Tadeusza”. Były to zajęcia interaktywne, które przybliżyły uczniom świat bohaterów poematu Adama Mickiewicza, polską tradycję i obyczajowość, a także współczesną historię.  Młodzież dowiedziała się o życiu szlachty, miała okazję przepisać fragment  epopei narodowej gęsim piórem, jak czynił to sam autor. Uczniowie mogli też zobaczyć rękopis Pana Tadeusza.

      Młodzież odwiedziła też Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”, gdzie z panią przewodnik miała możliwość poszerzać swoją wiedzę o wodzie. Zwiedziła wystawy podzielone jest na 7 stref tematycznych: głębiny, ocean życia, strefę relaksu, człowiek i woda, historia inżynierii wodnej, miasto i woda, stany wody. Uczniowie mogli np. wejść do repliki batyskafu Trieste o rzeczywistych rozmiarach, który jako pierwszy w historii dotarł do najgłębszego miejsca na Ziemi, poznać działanie starożytnych wynalazków związanych z wodą czy dowiedzieć się, ile wody zawiera ludzkie ciało.

      Bardzo dziękujemy Panu Przemysławowi Jaworskiemu z firmy Exodus za organizację wycieczki.

     • Wycieczka do Berlina

     • W dniu 27.10.2023r. uczniowie klasy 1B LO, 1 C LO oraz I TI wraz ze swoimi wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Berlina. Zwiedzanie tego pięknego miasta rozpoczęli od wystawy w Muzeum Historii Naturalnej, w którym znajdują się największe niemieckie zbiory z dziedziny zoologii, paleontologii i mineralogii. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się ekspozycje stałe o kosmosie i układzie słonecznym.

      Młodzież z przyjemnością spacerowała po ulicach Berlina, oglądała pomniki architektury dawnego centrum Berlina Wschodniego przy Alei pod Lipami, przyglądała się pozostałościom Muru Berlińskiego. Budowla Bramy Brandenburskiej oraz Reichstag z nowoczesną szklaną kopułą zrobiła na uczniach wielkie wrażenie.

      Na koniec grupa uczniów zatrzymała się przy Pomniku Pomordowanych Żydów Europy, a potem przespacerowała się obok wieży telewizyjnej oraz ewangelickiej katedry, znajdującej się na Wyspie Muzeów.

      Wycieczka była ciekawą lekcją muzealną i historyczną, bo Berlin to miasto świadczące o potędze państwa niemieckiego, ale też o trudnej wojennej i komunistycznej przeszłości.

     • Zapraszamy do udziału w akcji promocyjnej pt. „Czytaj PL”

     • Biblioteka ZSP zaprasza uczniów i nauczycieli do udziału w największej ogólnopolskiej akcji czytelniczej. Dzięki akcji można zupełnie za darmo przeczytać 18 bestsellerowych książek w formie e-booków i audiobooków. Kod QR zapewniający dostęp do 18 tytułów znajduje się na plakacie opublikowanym na stronie internetowej szkoły i jej profilu na FB. Plakaty zostaną również umieszczone na korytarzach szkolnych i w bibliotece. Czytać i słuchać bestsellerowych książek można przez cały listopad. Wszystkie informacje dostępne na stronie Czytaj PL.

      Opis akcji wraz z listą tegorocznych książek można znaleźć tutaj: https://akcja.czytajpl.pl/index.html#akcja 

     • Halloween

     • Halloween to zwyczaj, który dotarł do nas z krajów anglosaskich i już na dobre zadomowił się w Polsce. Także w nasze szkole znalazło się wielu zwolenników świętowania 31 października, a do grona przebranych uczniów chętnie dołączyli nauczyciele. Przy okazji okazało się, że wyobraźnia i inwencja twórcza nasze szkolnej społeczności nie zna granic. Zresztą, sami zobaczcie...

     • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

     • W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, z tej okazji biblioteka szkolna ogłosiła dwa konkursy, na hasło promujące czytelnictwo oraz na najciekawszą recenzję książki. Do konkursu na hasło promujące czytelnictwo zgłoszono 55 prac. Za najciekawsze uznane zostało hasło uczennicy Amelii Pruś, które brzmi „Szanuj książkę – pisane słowo, wzbogacaj swe wnętrze, żyj kolorowo”. W konkursie na najciekawszą recenzję książki, na który zgłoszono aż 47 prac, zwyciężyła praca Sandry Olejarz. Jest to recenzja książki „Zatracenie” japońskiego pisarza Osamu Dazai. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody książkowe i gratulacje od pani dyrektor Barbary Kołarzyk. W każdym konkursie przyznano trzy nagrody, które zostały zakupione z pozyskanych przez szkołę środków z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Pozyskana z tego programu kwota to 15000 złotych, zostaną one przeznaczone na zakup lektur i nowości książkowych oraz na wyposażenie biblioteki.

      Informujemy, że Biblioteka Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krośnie Odrzańskim
      otrzymała wsparcie finansowe w kwocie 15000,00 złotych

      w ramach programu wieloletniego - „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
      na lata 2021-2025”
      Priorytet 3

      Kierunek interwencji 3.2.

      Zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia
      do bibliotek szkolnych i pedagogicznych 

       

       

     • Wycieczka do Torunia

     • W dniu 20.10. 2023 r. grupa uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami Marzeną Truchan-Michalak, Albertem Pągowskim i Krzysztofem Leszkiewiczem świętowała 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, oczywiście w Toruniu. Swoją podróż młodzi pasjonaci nauki rozpoczęli od zwiedzania Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach, gdzie znajduje się największy w Polsce teleskop optyczny i radioteleskop. Uczestniczyła także w warsztatach optycznych „świetlista strzała”. W Toruniu wszyscy mieli okazję posmakować słynnych pierników oraz zwiedzić Dom Mikołaja Kopernika i Planetarium. Tam uczniowie mogli zwiedzić stałe wystawy Geodium i Mars oraz uczestniczyć w seansie w planetarium pt: Światła północy. Był to niesamowity czas, podczas którego młodzież poszerzyła swoją wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych i ścisłych. Wycieczka była dofinansowana z programu Ministerstwa Nauki i Edukacji „Poznaj Polskę”

      Dziękujemy bardzo serdecznie Panu pilotowi wycieczki Przemysławowi Jaworskiemu za profesjonalne przygotowanie naszej wycieczki.

     • Dni otwarte UZ

     • We wtorek 17.10.2023 uczniowie naszej szkoły po raz kolejny odwiedzili Uniwersytet Zielonogórski w ramach zorganizowanego dnia otwartego. Zarówno studenci jak i wykładowcy z wielką pasją opowiadali nam, czym zajmują się na co dzień, charakteryzowali swoje wydziały oraz opowiadali, dlaczego warto wybrać akurat tą uczelnię. Nasi uczniowie mogli zapoznać się z pracami projektowymi studentów, zaczerpnąć wiedzy np. z logopedii, medycyny, chemii, astronomii lub botaniki, a także przeprowadzać różne doświadczenia z zakresu biotechnologii oraz wziąć udział w różnych konkursach i grach tematycznych. To czego mogliśmy doświadczać w tym dniu, z pewnością pomoże w podejmowaniu decyzji, jaki kierunek studiów wybrać.

     • Wycieczka do Poznania

     • Wczesnym rankiem w dniu 16 października uczniowie klas 1B,1C oraz 2C wraz ze swoimi wychowawcami wyjechali do Poznania na spotkanie ze sztuką. Na początku wszyscy obejrzeli najnowszą ekranizację powieści W. Reymonta pt.: „ Chłopi”. Jest to wyjątkowa wersja tej nagrodzonej Noblem powieści, ponieważ została zrealizowana w technice animacji malarskiej. Nasze spotkanie z malarstwem nie skończyło się na filmie, gdyż uczestnicy wycieczki udali się na niesamowitą ucztę multisenrsorycznę prezentowaną na wystawie Vincenta Van Gogha. Po dniu pełnym wrażeń wycieczka zakończyła się w godzinach wieczornych.

     • Warsztaty w Centrum Symulacji Medycznej

     • 9.10.2023 r. uczniowie klasy 2 B LO wraz z opiekunami Krzysztofem Leszkiewiczem i Karimą Krupską uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Centrum Symulacji Medycznej w Zielonej Górze. Podczas praktycznych ćwiczeń na fantomach, pod okiem ratowniczki Mariny Garipovej, młodzież miała okazję utrwalić wiadomości z zakresu udzielania pierwszej pomocy  oraz dowiedzieć się o wyposażeniu karetki ratunkowej. Pani inż. Gabriela Klejna, absolwentka naszej szkoły i kierunku fizyka medyczna, oprowadziła uczniów po salach, w których odbywają się zajęcia dla studentów na kierunkach: lekarskim, położnictwie i ratownictwie medycznym. Uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in. salę porodową czy intensywnej terapii.  Był to bardzo ciekawie i naukowo spędzony czas. Młodzież czuła niedosyt po takich zajęciach, więc już niedługo Pani Gabriela na zaproszenie nauczycielki fizyki Marzeny Truchan-Michalak zawita po latach do naszej szkoły i poprowadzi bardzo ciekawe warsztaty dla naszych uczniów.
      Dziękujemy Pani Kierownik CSM mgr Agnieszce Żeromskiej-Michniewicz oraz pracownikom centrum za wyrażenie zgody na zajęcia i bardzo ciekawy program naukowy warsztatów.

     • Noc Naukowców

     • W dniu 27 września 2023 roku odbyła się w naszej szkole Noc Naukowców. Młodzież z klas o profilu biologiczno-chemicznym oraz matematyczno-fizycznym pod opieką Pani Joanny Wąchały, Marzeny Truchan-Michalak i Pani Mai Karaś prezentowała ciekawe doświadczenia z chemii, fizyki i biologii. Uczniowie usłyszeli o ciekawostkach informatycznych od Pana Tomasza Mycka, a Pani Arleta Mondrowska przybliżyła uczniom możliwości, jakie wiążą się z programem Erasmus Plus. W imprezie uczestniczyło ponad 150 uczniów ZSP oraz Szkoły Podstawowej nr 2. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i filmików, a za rok zapraszamy na kolejną dawkę doświadczeń.

     • Lekcja historii dla informatyków

     • W dniu 4.10.2023 uczniowie klasy II TI uczestniczyli w niesamowitej lekcji historii. Wraz z wychowawczynią Marzeną Truchan-Michalak i Karimą Krupską udali się do kina na film pt. Raport Pileckiego. Jest to opowieść o człowieku, który dokonał rzeczy niewiarygodnych - zgłosił się na ochotnika do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, zorganizował tam ruch oporu, a następnie dokonał brawurowej ucieczki. W swoim raporcie pokazał prawdę o zbrodniczej działalności Niemców. To patriota, który do końca pozostał wierny swoim wartościom, ale też kochający mąż i ojciec, rozdarty między powinnościami wobec Ojczyzny i obowiązkami głowy rodziny. Film został przez uczniów nagrodzony brawami.

     • Wycieczka do Pragi

     • W dniu 06.10.2023 r. grupa uczniów z naszej szkoły (klasa III technikum i II liceum), wyruszyła na wycieczkę do Pragi.  Od początku wszystkim dopisywały humory, chociaż trzeba była wstać przed godziną 4 nad ranem. Po czeskiej stolicy oprowadzała nas przewodniczka, która znała wszystkie tajemnice miasta i chętnie się nimi dzieliła. W  Pradze pogoda dopisywała, a my zwiedziliśmy Hradczany, Most Karola, Rynek Staromiejski, Katedrę św. Wita, Plac Wacława i wiele innych ciekawych miejsc. Mieliśmy też  okazję spróbować obowiązkowego zestawu czeskiej kuchni- knedli z gulaszem i smażonego sera. Do Krosna wróciliśmy wieczorem z  obolałymi nogami, ale  z niezapomnianymi wrażeniami.

     • Szkolenie klasy mundurowej

     • W dniach 18 – 22.09.2023 roku uczniowie czwartej klasy mundurowej OPW na poligonie jednostki patronackiej odbyli zajęcia szkoleniowo-sprawdzające z łączności, inżynieryjno-saperskie, z taktyki, strzeleckie, medyczne, topograficzne, z ochrony obiektów i logistyczne.

      W ostatniej dobie podczas nocnego biwakowania sprawdzono umiejętności nabyte w czasie zajęć. Szkolenie zakończyło się konkursem z wiedzy teoretycznej.

      Wszystkim dopisywały humory,  uczniowie z zaangażowaniem wykonywali ćwiczenia i  wykazali się dużą wiedzą  oraz sprawnością fizyczną.

     • Wycieczka Grona Pedagogicznego

     • W dniach 29.09.2023-01.10.2023 roku Grono Pedagogiczne z naszej szkoły wzięło udział w wycieczce krajoznawczej po Górach Izerskich. Miejscem zakwaterowania był Świeradów Zdrój, gdzie mogliśmy odpocząć we wspólnym gronie i skosztować wód zdrojowych. Pogoda nam dopisała, dzięki czemu przeszliśmy długie pasmo górskie aż do granicy czeskiej. U naszych południowych sąsiadów weszliśmy na wieżę widokową nazwaną Smrekiem. Z wycieczki wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i miłych wspomnień.

     • Europejski Dzień Języków

     • 26 września 2023 roku obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Jest to międzynarodowe święto, ustanowione w 2001 roku przez Radę Europy, obchodzone corocznie w całej Europie. Jego celem jest zachęcenie mieszkańców Europy do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. Uczniowie klasy 1a, 1b, 1c, 2b i 2c pod opieką nauczyciela języka niemieckiego pana Radosława Mrówki przygotowali liczne quizy sprawdzające naszą wiedzą o językach europejskich. Oprócz pytań sprawdzających wiedzę o kulturze i zwyczajach państw europejskich musieliśmy zmierzyć się także z zagadkami językowymi. Najlepsi z nas wygrali bony na niepytanie. Zwycięzcom gratulujemy!

       

     • Poszerzamy wiedzę z dziedziny motoryzacji

     • W dniu 06.09.2023 r. uczniowie klasy III m BSIS, kształcący się w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych, pod opieką nauczyciela Mieczysława Maćkowiaka byli na wycieczce w zakładzie PUH Diament ul. Wiejska 6. Wyjście uczniów zorganizowano w celu poznania procedur podczas rejestracji samochodów.

      Uczniowie mieli również okazję zapoznania się z najnowszymi przepisami, obowiązującymi podczas rejestracji oraz zastosowania różnych urządzeń i przyrządów, służących do przeglądu auta.

      Diagnosta omawiający poszczególne procedury pokazał i objaśnił budowę, a także wykorzystanie w czasie rejestracji poszczególnych przyrządów, np.: rolek do badania hamulców, szarpaków do sprawdzania układu kierowniczego i zawieszenia, przyrządu do sprawdzania przejrzystości szyb samochodowych, urządzenia do sprawdzania świateł oraz analizy spalin.

      Wycieczka przebiegła w miłej atmosferze, a uczniowie wykazali się dużą wiedzą teoretyczną. Zadawali bardzo szczegółowe pytania, dotyczące rejestracji oraz eksploatacji,
      a także bezpieczeństwa samochodów na drogach.

     • Ognisko integracyjne klas pierwszych

     • W dniu 07.09.2023 roku uczniowie klas I A, I W, I WA i I M wzięli udział w ognisku integracyjnym. Miejscem spotkania było Grodzisko w Gostchorzu, do którego uczniowie udali się piechotą.

      Dopisała nam piękna pogoda, kiełbaski z ogniska smakowały i bardzo przyjemnie spędziliśmy czas.

      Z wycieczki wróciliśmy zadowoleni i pełni energii do pracy w nowej szkole.