• Łowimy Talenty

          • 19 marca 2024 rozdane zostały dyplomy uczestnictwa w konkursie języka niemieckiego organizowanym w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Trzy osoby zajęły wysokie miejsca. Wiktoria Siepielska zdobyła aż 91,96% i zajęła 18 miejsce w kraju a 1 w naszym województwie, Tobiasz Tracz 6 miejsce w województwie, a Natalia Białkowska 21 miejsce. Wszyscy otrzymali dyplomy, a najlepsi słodki upominek. Serdecznie gratulujemy.

          • Rekrutacja do klas pierwszych na rok szkolny 2024/2025 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Krośnie Odrzańskim.

          • W związku z pytaniami części rodziców uczniów obecnych klas ósmych szkół podstawowych, dotyczących oferty edukacyjnej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krośnie Odrzańskim na rok 2024/2025 wyjaśniam:

            Nasza oferta edukacyjna jest znacznie okrojona ze względu na małą liczbę tegorocznych absolwentów szkół podstawowych. W roku szkolnym 2024/2025 o przyjęcie  do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych ubiegać będą się tylko dzieci, które na podstawie zmiany przepisów  o systemie oświaty z grudnia 2015 roku, rozpoczęły naukę w szkole podstawowej w roku szkolnym 2016/2017. Według danych pozyskanych ze wszystkich  szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Krosno Odrzańskie oraz gmin ościennych, w klasach 8 uczy się  obecnie tylko 101 uczniów, czyli trzykrotnie mniej niż w poprzednim roku szkolnym.

            Z ankiet przeprowadzonych w 10 szkołach  podstawowych (SP1 Krosno Odrz., SP2 Krosno Odrz., SP3 Krosno Odrz., SP Bobrowice, SP Bytnica, SP Dychów, SP Gęstowice, SP Maszewo, SP Osiecznica, SP Wężyska) wynika, że nie jest zasadne tworzenie klasy I w  Technikum w Krośnie Odrz.  w nadchodzącym roku szkolnym, ze względu na nikłe zainteresowanie uczniów, obecnych klas ósmych, tym typem szkoły. Analiza danych z ankiet wskazała bowiem, że technikum informatycznym zainteresowanych jest  czworo uczniów, technikum fotografii i multimediów – troje uczniów, technikum rachunkowości – jeden uczeń. Większe zainteresowanie jest klasą mundurową w liceum ogólnokształcącym, ale wyniki ankiet przeprowadzonych wśród uczniów klas ósmych wskazują, że  deklarowana liczba osób nie pozwoli utworzyć  klasy I oddziału przygotowania wojskowego, ponieważ w tym oddziale  nauczanie jest zorganizowane na podstawie przypisów wykonawczych Ministerstwa Obrony Narodowej, która określa m.in. minimalną liczbę uczniów w klasie.

            Sieć szkół w powiecie powinna opierać się na racjonalności, tj. powinna być zgodna z zainteresowaniami uczniów, ale również z możliwościami finansowymi organu prowadzącego.

            W związku z powyższym Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Krośnie Odrzańskim, w roku szkolnym 2024/2025, prowadzić będzie  rekrutację do liceum ogólnokształcącego i branżowej szkoły I stopnia.

             

                                                                                                                                  Z poważaniem

                                                                                                                         Barbara Kołarzyk  dyrektor

                                                                                                                Zespołu Szkół Ponadpodstawowych

                                                                                                                             w Krośnie Odrzańskim

          • Dzień Otwarty Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki na Uniwersytecie Zielonogórskim w Zielonej Górze

          • W dniu 6 marca br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wykładach i warsztatach zorganizowanych na Uniwersytecie Zielonogórskim na Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki. Podczas spotkania ze studentami i władzami uczelni poznaliśmy wydział i dowiedzieliśmy się, dlaczego warto wybrać akurat tą uczelnię. Nasi uczniowie mogli zapoznać się z krainą technologii, która oferuje nieskończone możliwości
            i wykorzystuje naszą kreatywność. Mieliśmy możliwość doświadczyć, jak nauka i zabawa pojazdami ciężarowymi i robotami mobilnymi pozwala na projektowanie rozwiązań mikroprocesowych, które służą do wymiany danych używanych w sieciach sensorycznych. Dodatkowym atutem naszej wizyty była możliwość zwiedzenia wielu budynków uniwersyteckich, w których odbywają się zajęcia.

            Dzień otwarty z pewnością pomoże naszym uczniom podjąć decyzję i wybrać kierunek studiów odpowiedni dla nich.

          • Wojewódzkie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne

          • W dniu 4.03 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wojewódzkim Młodzieżowym Seminarium Astronomiczno – Astronautycznym. Kamil Szumow wygłosił referat o prostych obserwacjach nieba. Sam wykonał domowy radioteleskop i przeprowadził nim obserwacje. Wanesa Korab omówiła wyniki swoich obserwacji w pracy pt. Księżyc wciąż mnie zadziwia. Andrzej Syrewicz przybliżył uczestnikom seminarium dźwięki wybranych ciał w Kosmosie.

            Poświęcony czas i trud włożony w powstanie tak fantastycznych prac przyniósł na pewno poszerzenie wiedzy z dziedziny astronomii. Jury wyróżniło pracę Kamila i Wanesy i zaprosiło do udziału w Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym, które odbędzie się w dniach 21-23 marca w Grudziądzu. Uczniowie będą tam jako jedyni reprezentować województwo lubuskie. Warto nadmienić, że Andrzej Syrewicz był uczestnikiem tego seminarium   w roku 2023.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, życzymy dalszych sukcesów i radości z pogłębiania wiedzy o Wszechświecie.

          • Konkurs ortograficzny

          • Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, uczniowie naszej szkoły, sprawdzili swoje umiejętności językowe, pisząc dyktando. W ZSP pisanie dyktanda stało się tradycją, uczniowie pisali je już po raz siedemnasty. W tym roku z tekstem najeżonym pułapkami ortograficznymi zmierzyło się aż 24 uczniów. Autorem tekstu dyktanda jest były nauczyciel naszej szkoły, a obecnie autorytet w dziedzinie językoznawstwa, prof. dr hab. Edward Polański.

            Najlepiej dyktando napisali: Anastazja Karbowiak z klasy III B LO, Marta Dębińska z klasy V Tp i Maria Olejnik z klasy II B LO. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe
            i gratulacje od pani dyrektor Barbary Kołarzyk. Nagrody zostały zakupione ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

          • Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu

          • Jak co roku włączamy się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, które zaczynają się
            6 lutego 2024 r. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców
            z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

            W ramach obchodów DBI nauczyciele mogą wziąć udział w webinarach na temat bezpieczeństwa w sieci, uczniowie mają możliwość udziału w lekcjach online (ze strony dbi.pl) oraz dostęp do materiałów edukacyjnych.

            Zachęcamy do zapoznania się z ważnymi informacjami, zamieszczonymi na stronie www.saferinternet.pl , gdzie można znaleźć wiele ciekawych informacji dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu.  

            W przypadkach zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu udzielana jest pomoc młodym internautom, rodzicom i profesjonalistom. Pomoc telefoniczna i onlineTelefon zaufania dla młodzieży 116 111 oraz Telefon dla rodziców i nauczycieli 800 100 100.

              

          • Szkolenie proobronne klas mundurowych

          • W dniu 15.01.2024 r. klasy mundurowe odbyły kolejne szkolenie proobronne. W trakcie szkolenia przeprowadzono zajęcia: na symulatorze strzelań „Cyklop”, z przyjmowania postaw strzeleckich, przeszkolono uczniów z zasad BLOS. Żołnierze z patrolu saperskiego przeprowadzili zajęcia profilaktyczne obejmujące zasady rozminowania terenu. Wszystkie zajęcia odbyły się pod nadzorem instruktorów z jednostki patronackiej oraz zespołu patrolu rozminowania z Krosna Odrzańskiego.

          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

          • Biblioteka szkolna zaprasza uczniów i nauczycieli do wypożyczania zakupionych lektur
            i nowości wydawniczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

            Informujemy, że Biblioteka Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krośnie Odrzańskim otrzymała wsparcie finansowe w kwocie 15000,00 złotych w ramach programu wieloletniego - „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”Priorytet 3, kierunek interwencji 3.2.

            Zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

          • .

          • Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Kingi Szymonik, uczennicy naszej szkoły. Żadne słowa nie są w stanie oddać naszego bólu. Wiemy, że nie tak miało się potoczyć Twoje życie… Wszystko to, co sobie przypominamy z przeszłości sprawia, że jest nam szczególnie trudno się z Tobą pożegnać. Rodzinie i Najbliższym Śp. Kingi składamy wyrazy głębokiego współczucia.

            Dyrekcja, Pracownicy oraz Uczniowie.

          • Wesołych Świąt!

          • Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy
            najszczersze życzenia: zdrowia, miłości,
            szczęścia i wszelkiej pomyślności.
            Niech ten czas spędzony w gronie najbliższych
            będzie dla Was momentem odpoczynku
            i wytchnienia od codziennych obowiązków,
            a Nowy Rok spełni nadzieje z nim związane.

          • Ho, Ho, Ho! Święta tuż, tuż!

          • Dzisiaj klasa 1c własnoręcznie ozdabiała pierniczki - było słodko, kolorowo i wesoło. Wspólne zdobienie pierników to tradycja w wielu rodzinach. My też tworzymy taką klasową rodzinę, dlatego właśnie w taki sposób postanowiliśmy przygotować się do tego pięknego, wyjątkowego czasu. Wszystkim nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół Ponadpodstawowych życzymy zdrowych i wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz spełnienia wszystkich marzeń w nowym 2024 roku.

            Klasa 1c z wychowawcą.

          • Wycieczka do Wrocławia

          • Święta tuż, tuż...W ubiegły piątek uczniowie naszej szkoły wyjechali do Wrocławia, aby sprawdzić, jakie piękne dekoracje świąteczne można znaleźć na jarmarku bożonarodzeniowym. Fantastyczne ozdoby, przepyszne smakołyki i kuszące zapachy bardzo szybko wprawiają w dobry humor. Jednak, żeby dopełnić tego magicznego wyjazdu, odwiedziliśmy także Lumina Park, gdzie światełkowe figury budziły podziw każdego odwiedzającego. Iluminacje świetlne nawiązujące np. do Opowieści z Narni czy Gwiezdnych wojen zrobiły na nas ogromne wrażenie.

          • Połowinki

          • 10 listopada 2023 roku klasy trzecie  Zespołu  Szkół  Ponadpodstawowych w Krośnie  Odrzańskim bawiły się  na imprezie połowinkowej zorganizowanej  w barze Pod Lwem w Połupinie. Na miejscu nie zabrakło pysznego jedzenia, didżeja odtwarzającego ulubione piosenki, przy których tańcom i zabawie nie było końca. W dobrych nastrojach i z uśmiechem uczniowie bawili się do północy. Będą piękne wspomnienia.

          • Konkurs języka niemieckiego

          • 15.11.2023 roku 14 uczniów naszej szkoły z klas 1, 2 i 4 postanowiło spróbować swoich sił i zmierzyć się z testem językowym Deutschfreund. Konkurs języka niemieckiego jest organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Była to okazja do sprawdzenia swojej wiedzy. Konkurs jest organizowany każdego roku, pisany jest przez wszystkich uczestników w tym samym czasie. Nad przebiegiem czuwali wyznaczeni nauczyciele – p. Sylwia Perwińska i p. Radosław Mrówka. 

          • Narodowe czytanie w języku niemieckim

          • 17 listopada 2023 roku uczniowie klas 1B, 1C, 3A oraz 3B przyłączyli się do akcji narodowego czytania w języku niemieckim. Akcja ta jest organizowana od 2004 roku pod nazwą „Der Bundesweite Vorlesetag” przez Stiftung Lesen przez fundację promującą czytanie i kompetencje medialne, tygodnik „Die Zeit” oraz Deutsche Bahn Stiftung, fundację prowadzoną przez Kolej Niemiecką. W tym roku odbyła się już po raz 20, pod hasłem „Vorlesen verbindet” czyli „Czytanie na głos łączy”. Nasza szkoła uczestniczyła w tym wydarzeniu już drugi raz. Ponownie sięgnęliśmy do zbioru baśni braci Grimm. Nie było łatwo rozszyfrować język staroniemiecki. Wiele słów sprawiało nam nie lada trudność, ale przy pomocy nauczycieli p. Sylwii Perwińskiej i p. Radosława Mrówki daliśmy radę. Bracia Grimm bardzo dbali o to, aby baśnie przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie nie wyginęły i dlatego postanowili je spisać. Dzięki temu zachowała się nie tylko tradycja, lecz także zyskano bardzo dobry materiał do badań językoznawczych. Niewiele osób wie, że pierwotnie baśnie spisane przez braci Grimm nie były przeznaczone dla dzieci. Bardzo realistyczne opisy kar i cierpienia złych bohaterów przeraziłyby niejedno dziecko. Na szczęście te czytane przez nas zostały już odpowiednio „ocenzurowane”. W 2015 roku wydana została książka Philipa Pullmana pod tytułem „Baśnie braci Grimm dla dorosłych i młodzieży” z dopiskiem bez cenzury. Jest to świetna pozycja dla tych, którzy lubią horrory.

          • Wycieczka do Wrocławia

          • Czy wizyta w muzeum musi być nudna? Okazuje się, że wcale nie. Mogli się o tym przekonać uczestnicy projektu Poznaj Polskę, którzy w dniu 17.11.2023 r. udali się na wycieczkę do Wrocławia pod opieką Magdaleny Domicz, Karimy Krupskiej, Marzeny Truchan-Michalak i Bartosza Zaborowicza. Młodzież miała zaplanowaną bardzo ciekawą lekcję w Muzeum „Pana Tadeusza”. Były to zajęcia interaktywne, które przybliżyły uczniom świat bohaterów poematu Adama Mickiewicza, polską tradycję i obyczajowość, a także współczesną historię.  Młodzież dowiedziała się o życiu szlachty, miała okazję przepisać fragment  epopei narodowej gęsim piórem, jak czynił to sam autor. Uczniowie mogli też zobaczyć rękopis Pana Tadeusza.

            Młodzież odwiedziła też Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”, gdzie z panią przewodnik miała możliwość poszerzać swoją wiedzę o wodzie. Zwiedziła wystawy podzielone jest na 7 stref tematycznych: głębiny, ocean życia, strefę relaksu, człowiek i woda, historia inżynierii wodnej, miasto i woda, stany wody. Uczniowie mogli np. wejść do repliki batyskafu Trieste o rzeczywistych rozmiarach, który jako pierwszy w historii dotarł do najgłębszego miejsca na Ziemi, poznać działanie starożytnych wynalazków związanych z wodą czy dowiedzieć się, ile wody zawiera ludzkie ciało.

            Bardzo dziękujemy Panu Przemysławowi Jaworskiemu z firmy Exodus za organizację wycieczki.

          • Wycieczka do Berlina

          • W dniu 27.10.2023r. uczniowie klasy 1B LO, 1 C LO oraz I TI wraz ze swoimi wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Berlina. Zwiedzanie tego pięknego miasta rozpoczęli od wystawy w Muzeum Historii Naturalnej, w którym znajdują się największe niemieckie zbiory z dziedziny zoologii, paleontologii i mineralogii. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się ekspozycje stałe o kosmosie i układzie słonecznym.

            Młodzież z przyjemnością spacerowała po ulicach Berlina, oglądała pomniki architektury dawnego centrum Berlina Wschodniego przy Alei pod Lipami, przyglądała się pozostałościom Muru Berlińskiego. Budowla Bramy Brandenburskiej oraz Reichstag z nowoczesną szklaną kopułą zrobiła na uczniach wielkie wrażenie.

            Na koniec grupa uczniów zatrzymała się przy Pomniku Pomordowanych Żydów Europy, a potem przespacerowała się obok wieży telewizyjnej oraz ewangelickiej katedry, znajdującej się na Wyspie Muzeów.

            Wycieczka była ciekawą lekcją muzealną i historyczną, bo Berlin to miasto świadczące o potędze państwa niemieckiego, ale też o trudnej wojennej i komunistycznej przeszłości.

          • Zapraszamy do udziału w akcji promocyjnej pt. „Czytaj PL”

          • Biblioteka ZSP zaprasza uczniów i nauczycieli do udziału w największej ogólnopolskiej akcji czytelniczej. Dzięki akcji można zupełnie za darmo przeczytać 18 bestsellerowych książek w formie e-booków i audiobooków. Kod QR zapewniający dostęp do 18 tytułów znajduje się na plakacie opublikowanym na stronie internetowej szkoły i jej profilu na FB. Plakaty zostaną również umieszczone na korytarzach szkolnych i w bibliotece. Czytać i słuchać bestsellerowych książek można przez cały listopad. Wszystkie informacje dostępne na stronie Czytaj PL.

            Opis akcji wraz z listą tegorocznych książek można znaleźć tutaj: https://akcja.czytajpl.pl/index.html#akcja 

          • Halloween

          • Halloween to zwyczaj, który dotarł do nas z krajów anglosaskich i już na dobre zadomowił się w Polsce. Także w nasze szkole znalazło się wielu zwolenników świętowania 31 października, a do grona przebranych uczniów chętnie dołączyli nauczyciele. Przy okazji okazało się, że wyobraźnia i inwencja twórcza nasze szkolnej społeczności nie zna granic. Zresztą, sami zobaczcie...